اشعار دست نویس امیلی برونته حراج می شود

اشعار دست نویس امیلی برونته حراج می شود

مجموعه ای دیده نشده از 29 شعر دست نویس «امیلی برونته»، نویسنده شهیر انگلیسی، در حراجی ساتبیز به فروش گذاشته می شود.


به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، یک مجموعه دست نویس از اشعار امیلی برونته همراه اصلاحاتی که خواهر بزرگش، شارلوت، با مداد روی آنها انجام داده است، در یک حراجی به مزایده گذاشته می شود.
این دست نوشته ارزشمند، تنها یک بخش از گنجینه یک کتابخانه گمشده است که نزدیک به یک قرن از دید عموم پنهان بود. گنجینه ادبی مذکور توسط آرتور بل نیکولز (Arthur Bell Nicholls) همسر شارلوت برونته که در ۳۸ سالگی درگذشت، گردآوری شد. نیکولز در سال ۱۸۹۵ بخش عمده دست نوشته های به جامانده از خواهران برونته را به توماس جیمز وایز (Thomas James Wise)، جاعل ادبی و از مجموعه داران بدنام کتاب فروخت. اما چندی بعد دو برادر مجموعه دار به نام های آلفرد و ویلیام لا (Alfred and William Law) که در نزدیکی خانه پدری خانواده برونته در هاورث بزرگ شده بودند، بعضی از میراث این خانواده همچون اشعار دست نویس امیلی و کتاب حاشیه نویسی شده تاریخچه پرندگان بریتانیا (A History of British Birds) را از وایز پس گرفتند.
کتابخانه برادران لا که هونرسفیلد نام دارد، در سال ۱۹۳۹ میلادی بعد از درگذشت وارثشان ناپدید شد و حتی دانشگاهیان هم دیگر به آن دسترسی نداشتند.
حراجی ساتبیز حالا در نظر دارد در ماه ژوئیه (تیر- مرداد ۱۴۰۰) بیشتر از ۵۰۰ دست نوشته و نامه موجود در این کتابخانه را به حراج بگذارد. یکی از سخنگویان ساتبیز در اینباره می گوید: در ۹۰ سال قبل فقط یک یا دو پژوهشگر فوق العاده محتاط به بخش هایی از این کلکسیون دسترسی داشتند بدین ترتیب تنها دو فرد زنده وجود دارند که تابحال نگاهشان به این گنجینه افتاده است.
حراج خانه ساتبیز اشعار دستنویس امیلی را یک نسخه خطی فوق العاده نایاب توصیف کرده و ارزش تخمینی آنرا چیزی بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار پوند برآورد کرده است.
به گفته متولیان این حراجی، این اشعار مهم ترین دست نوشته امیلی است که در یک مدت طولانی به بازار می آید و حائز اهمیت ترین نوع از این دست نوشته هاست که همچنان در دست مجموعه دار خصوصی قرار دارد. امروزه از امیلی نویسنده حدودا چیزی به جانمانده است، او بلندی های بادگیر را نوشت و بدون باقی گذاشیتن هیچ ردپایی دار فانی را وداع گفت. حتی نامه ای هم از او به جا نمانده است چون کسی را نداشت که با او مکاتبه کند.


این نسخه خطی که در مقدمه سال ۱۸۵۰ شارلوت برونته بر رمان بلندی های بادگیر هم به آن اشاره شده، تنها دست نوشته باقی مانده از بعضی از معروفترین اشعار امیلی همچون من روح ترسویی ندارم (No Coward Soul Is Mine)، بلوبل (The Bluebell) و رواقی پیر (The Old Stoic) است.
شارلوت در این مقدمه ضمن اشاره به اینکه تصادفا یک نسخه دست نوشته از اشعار خواهرش را پیدا کرده است، می نویسد: نگاهی به آن انداختم و غافلگیرم کرد. یک باور عمیق در من شکل گرفت که این اشعار فوران عادی ذوق شعری نبود و شبیه به چیزی که دیگر شعرای زن می نویسند نیست. این اشعار به نظرم خلاصه، موجز، قدرتمند و اصیل آمدند و به گوش من یک آهنگ خاص داشتند، محزون و متعالی.
از دیگر آثار موجود در کتابخانه هونرسفیلد که چندین نسل در میان اعضای خانواده لا دست به دست شده است، نسخه خانوادگی برونته ها از کتاب تاریخچه پرندگان بریتانیا نوشته توماس بیویک پرنده شناس انگلیسی است. حاشیه نویسی گسترده پدر خانواده، پاتریک برونته، از مشاهدات شخصی درباره پرندگان تا نکاتی درباره آشپزی با آنها از نکات جالب درباره این کتاب است که آنرا پرارزش می کند.


این کتاب که در رمان جین ایر اثر شارلوت برونته جاودان شد، به ارزش تخمینی ۳۰ تا ۵۰ هزار پوند به فروش گذاشته می شود.
نامه ای که شارلوت درباره نقدهای در ارتباط با رمان جین ایر و گمانه زنی ها درباره هویت خواهران بل، نام مستعاری که خواهران برونته از آن استفاده می کردند، برای ناشر خود جورج اسمیت نوشته بود از دیگر دست نوشته های ارزشمندی است که در این حراجی به فروش گذاشته خواهد شد.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، خواهران برونته از نویسندگان زن پیشرو بودند که در دهه ۴۰ و ۵۰ قرن نوزدهم میلادی بعضی از مهم ترین آثار ادبیات کلاسیک را به رشته تحریر درآوردند.
شارلوت برونته، بزرگترین خواهر، آوریل سال ۱۸۱۶ در تورنتن (برادفرد) واقع در شمال انگلیس متولد شد. وی در مدرسه مخصوص دختران کشیش ها واقع در کاون بریج تحصیل کرد. از ۱۸۳۵ تا ۱۸۳۸ معلم مدرسه بود و بعد هم مدتی در خانه ها درس می داد. در سال ۱۸۴۲ برای یادگیری زبان فرانسه و آلمانی به بروکسل رفت و در سال ۱۸۴۳ همان جا بار دیگر به تدریس پرداخت. شارلوت در سال ۱۸۴۴ به هاورث برگشت و با دو خواهرش، آن و امیلی، مدرسه ای به راه انداخت اما شاگردی در مدرسه ی آنها ثبت نام نکرد. نخستین رمان شارلوت به نام پروفسور در سال ۱۸۵۷ و بعد از مرگش منتشر گردید. شارلوت از اوت ۱۸۴۶ تا اوت ۱۸۴۷ روی رمان جین ایر کار کرد که در اکتبر ۱۸۴۷ با امضای مستعار کِرِر بِل چاپ شد. رمان شرلی در اکتبر ۱۸۴۹ و رمان ویلت از وی در ژانویه ی ۱۸۵۳ منتشر گردید. شارلوت که به تمام خواستگارهایش جواب منفی می داد، سرانجام در ژوئن ۱۸۵۴ ازدواج کرد، اما یک سال بعد در ۳۱ مارس ۱۸۵۵ دار فانی را وداع گفت.
امیلی برونته دو سال پس از شارلوت به دنیا آمد و به پیروی از وی در کاوِن بریج به مدرسه ی مخصوص دختران کشیش ها رفت. در سال ۱۸۳۸ معلم شد اما به جهت دشواری کارش آنرا رها کرد. در سال ۱۸۴۲ برای یادگیری زبان فرانسه و آلمانی به بروکسل رفت و یک سال بعد به هاورث برگشت. در سال ۱۸۴۶ کتاب شعرهای شارلوت، امیلی و آن برونته با اسامی مستعار کِرِر، الیس و اکتن بِل منتشر گردید. این کتاب نه فروش رفت و نه سروصدایی به پا کرد. رمان بلندی های بادگیر در سال ۱۸۴۷ انتشار یافت، اما با اقبال خوانندگان روبه رو نشد. یک سال بعد، در سال ۱۸۴۸، امیلی برونته بر اثر بیماری سل دار فانی را وداع گفت. پس از انتشار موفقیت آمیز جین ایر اثر شارلوت برونته در تابستان ۱۸۴۷، بلندی های بادگیر در زمستان همان سال انتشار یافت، که بعدها کارشناسان و نقادان از آن بعنوان یکی از بهترین رمان ها در تاریخ ادبیات انگلیسی یاد کردند.
آن برونته کوچکترین عضو از گروه ادبی خواهران برونته و ششمین فرزند خانواده در سال ۱۸۲۰ میلادی چشم به جهان گشود. در همان سال برونته ها به هاوِرث کوچ کردند و پدر خانواده کشیش مقیم آن ناحیه شد و تا زمان مرگ (سال ۱۸۶۱) این مقام را حفظ کرد. آن برخلاف شارلوت و امیلی به مدرسه نرفت و در خانه درس خواند اما از ۱۸۳۵ تا ۱۸۳۷ در یک آموزشگاه تحصیل کرد. از ۱۸۳۹ تا ۱۸۴۵ معلم سرخانه بود و در نقاط مختلفی تدریس کرد. در سال ۱۸۴۷، چند هفته پس از انتشار جِین اِیر اثر شارلوت برونته و همزمان با انتشار بلندی های بادگیر اثر امیلی برونته، رمان اگنِس گرِی به قلم آن برونته نیز منتشر گردید. رمان دوم آن به نام مستاجر وایلْدفِل هال در سال ۱۸۴۸ چاپ شد. این نویسنده یک سال بعد بر اثر آنچه بیماری سل اعلام شد، دار فانی را وداع گفت.


1400/03/08
11:34:05
5.0 / 5
1252
تگهای خبر: آموزش , مدرسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی