وعده ای كه بدجوری سر خرمن می نماید

وعده ای كه بدجوری سر خرمن می نماید

لباس دونی: بتازگی خبر رسید که مجلس برای پشتیبانی از هنرمندان 350 میلیارد تومان مصوب کرده است ولی ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر هم مانند دیگر اعضای این تشکل می گوید، هیچ جزییاتی درباره چگونگی پرداخت این مبلغ حمایتی نمی داند.


در روزهایی که همگان از وضعیت اقتصادی همه مشاغل به ویژه حوزه فرهنگ و هنر جامعه گله و شکایت دارند، ناگهان اهالی مجلس خبر می دهند بودجه ای برابر ۳۵۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از هنرمندان در نظر گرفته اند؛ وعده ای که بنظر می رسد بدجوری بوی «سر خرمن» بودن از آن به مشام می رسد.
در گزارشی که دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ از طرف روابط عمومی خانه تئاتر ارسال شده، احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته فرهنگی و اجتماعی تلفیق مجلس شورای اسلامی از تصویب حمایت ۳۵۰ میلیارد تومانی از هنرمندان آگاهی داده است.
رقمی که اهالی تئاتر حتی آنان که خوش بین هستند، با دیده شک و تردید نگاهش می کنند. به ویژه در وضعیتی که بودجه رسمی تئاتر بارها و بارها کمتر از این است و جالب اینجاست که ایرج راد، رئیس هیات مدیره خانه تئاتر هم می گوید هیچ جزییاتی درباره چگونگی اجرای این مصوبه در اختیار این تشکل قرار داده نشده و خود آنان نیز همان ابهام هایی را دارند که اعضای خانه تئاتر گرفتارش شده اند.
آنچه مشخص است این است که این اقدام در پی تحصنی صورت گرفته است که از طرف اهالی تئاتر در دی ماه سال قبل مقابل مجلس اجرا شد. تحصنی که در سکوت انجام شد و هنرمندان تئاتر مطالبات خودرا در قالب اطلاعیه ای مطرح نمودند. آن تحصن، جلسه ای مشترک با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و هیات مدیره فعلی خانه تئاتر را به دنبال داشت؛ جلسه ای در خانه تئاتر و برای شنیدن مطالبات جامعه تئاتری.
حالا پس از چند ماه حتی اگر فقط واقع بین باشیم و نه بدبین و فقط خبر روز گذشته را ملاک قرار بدهیم، هر چند در همین خبر یک ذوق زدگی بابت تصویب این بودجه وجود دارد ولی هیچ جزییاتی درباره تخصیص و پرداخت آن اعلام نشده است.
قاضی زاده هاشمی در این خبر که بتازگی از طرف روابط عمومی خانه تئاتر پخش شده، اعلام نموده است که این بودجه در اختیار صندوق اعتبار هنر قرار می گیرد و این صندوق موظف است بوسیله پیگیری با سازمان هدفمندی یارانه ها، برای دریافت آن اقدام نماید و اگر این کار انجام نشود، امکان پیگیری آن با دیوان محاسبات اداری وجود دارد.
بگفته او، در حقیقت این بودجه باید از جانب سازمان هدفمندی یارانه ها برای صندوق و از جانب صندوق برای کل جامعه هنرمندان واریز شود.
از آنجاکه ابهام های زیادی دراین زمینه وجود دارد، با ایرج راد، رئیس هیات مدیره خانه تئاتر دراین زمینه صحبت کردیم و نکته اینجاست که این ابهام ها برای خود خانه تئاتر بعنوان تشکلی که پیگیر این جلسه و حمایت بوده است، وجود دارد.
راد دراین زمینه به ایسنا می گوید: انتشار خبر، به دنبال پیگیری ما پس از تشکیل جلسه هیات مدیره خانه تئاتر و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس انجام شد.
او اشاره کرد: ما فقط پیگیر شدیم که ببینیم پس از مباحثی که در آن جلسه مطرح کردیم، چه اقداماتی صورت گرفته است و در نهایت پاسخ پیگیری خودرا بطور رسمی منتشر کردیم تا در اختیار اعضای خانه تئاتر و رسانه ها قرار بگیرد.
رئیس هیات مدیره خانه تئاتر اشاره کرد: ما هنوز نمی دانیم این بودجه به چه صورتی پرداخت می شود. آیا این رقم به صندوق پرداخت شده یا مقرر است پرداخت گردد. ما هیچ اطلاعی از روند پرداخت این بودجه نداریم چون فقط عنوان شده بوسیله صندوق پرداخت می شود و ما هم وظیفه خود دانستیم موضوع را پیگیری نماییم.
راد در پاسخ به این پرسش که آیا ممکنست جلسه دیگری برای تشریح جزئیات این مساله اجرا شود یا نه، توضیح داد: فعلا که چنین صحبتی مطرح نشده و ما نیز خودرا در جایگاه پاسخگویی نمی دانیم و فقط پیگیر امور هستیم.
دیدار هیات مدیره خانه تئاتر با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس این وعده در شرایطی مطرح شده که از عمر دولت فعلی تنها چند ماه باقی است و هرچند دولت جدید هم با یک فاصله زمانی، مستقر خواهد شد، این فرضیه بیشتر قوت می گیرد که همه اینها در وضعیتی مطرح شده که به احتمال قریب به یقین در تشکیلات صندوق اعتباری هنر تغییراتی خواهیم داشت و این که این وعده در چه حدی عملی شود، پرسشی جدی است.
موضوع دیگری که به شدت در این قضیه خودنمایی می کند، مساله تصویب بودجه است و نه تخصیص آن. خانواده تئاتر ایران به خوبی به یاد دارند همان بودجه ناچیزی که هر سال برای اداره کل هنرهای نمایشی مصوب شده، در خیلی از موارد بطور کامل تخصیص پیدا نکرده است. این در حالیست که در سالهای قبل شرایط اقتصادی هیچ گاه به اندازه دوره فعلی دشوار نبوده است. پس اهالی تئاتر غافلگیر نخواهند شد، اگر در پیگیری باردیگر برای دریافت این بودجه، این جمله شنیده شود که بودجه ۳۵۰ میلیارد تومانی تصویب شده ولی فعلا پول نداریم!
به ویژه وقتی این واقعیت را به یاد داریم که حتی بخشیدن حق بیمه سه ماه نخست امسال هم با اگر و اماهایی رو به رو شد. بطور که در شروع گفته شد اعضای صندوق اعتباری هنر لازم نیست حق بیمه سه ماه اول را پرداخت کنند، ولی به فاصله چند روز از آنان خواسته شد خود، دست به جیب شوند و حق بیمه را پرداخت کنند تا بعدا و با فاصله ای چند ماهه، مبلغ پرداخت شده، آن هم به شکل قسطی و در سه نوبت، به حساب شان واریز شود.
در وضعیتی که به سرعت با تغییراتی اساسی در ساختار سیاسی کشور رو به رو می شویم، طبیعتا هر یک از مجراهایی که در پیگیری پرداخت این حمایت مصوب، دخیل هستند، به آسانی می توانند از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنند و هنرمندان می مانند و حوض شان و دستانی که به هیچ جایی بند نیست!
این شواهد به خوبی گواه این است که انتظار دریافت بودجه ۳۵۰ میلیارد تومانی، رویایی دور از دسترس است و عجالتا بهتر است مدیران هنری به فکر ایجاد فضاهای تازه ای برای اشتغال جامعه تئاتری باشند و پیگیری های خودرا برای دریافت همان بودجه همیشگی ادامه بدهند. اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی هم می توانند با تصویب فعالیت هنری بعنوان شغل، دلسوزی خودرا برای جامعه هنرمندان کشور نشان دهند.
اما قضاوت این که در این میان چه کسی از خبرسازی حمایت ۳۵۰ میلیاردی سود می کند، بر عهده ما نیست.منبع:

1400/03/06
13:53:02
5.0 / 5
1142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس دونی