پیشرفت بدون ایجاد فضا و فرصت برای نسل امروز و آینده محقق نمی گردد

پیشرفت بدون ایجاد فضا و فرصت برای نسل امروز و آینده محقق نمی گردد

به گزارش لباس دونی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن اشاره به اهمیت مشارکت جمع اصحاب علم، فن و دانش برای رسیدن به زندگی بهتر، ایجاد فرصت و فضا برای نسل امروز و آینده، به فعالیت جوانان و نخبگان ایرانی در این عرصه تاکید نمود.به گزارش عصر یکشنبه ایرنا، رویداد نوآورانه «لیبتک ۲» از جانب مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با مبحث چالش تشخیص مبحث (Topic Detection)، در حوزه فناوری های کتابخانه ای و استفاده از هوش مصنوعی به منظور پردازش داده و شناسایی مبحث آن اجرا شد. این رویداد در جهت استفاده از ظرفیت های موجود، به منظور رفع نیازهای کتابخانه ملی و با هدف ایجاد محیطی برای رشد و توسعه کسب و کارهای داده محور و مبتنی بر هوش مصنوعی برگزار گردید.
اختتامیه این رویداد عصر روز شنبه یکم خرداد ماه ۱۴۰۰ بعد از داوری و بررسی نهایی مدلهای تیم ها در کتابخانه ملی برگزار گردید. در این برنامه اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مظفر پاسدار شیرازی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و بعضی از داوران حضور داشتند.
معرفی آثار و ارزیابی داوری
در ابتدای این آیین ایمان کریمی، مسئول تیم ارزیابی نتایج رویداد لیبتک ۲، درمورد نحوه داوری و ارزیابی تمامی آثاری که از جانب افراد، تیم ها و شرکت ها در حوزه فناوری های کتابخانه ای و استفاده از هوش مصنوعی به منظور پردازش داده و شناسایی مبحث آن برای این رویداد ارسال شده بود، توضیحاتی عرضه کرد.
پس از آن، چهار گروهی که به این مرحله رسیدند، «راهکار پردازش ژرف» و «دادماتک»، همینطور رضا یگانگی و محمد صدر، درمورد فعالیتهای خود توضیحاتی دادند. در ادامه به معرفی آثارشان پرداخته و به سوالات داوران، احسان الدین عسگری، مهدی خلیق رضوی، مهرنوش شمس فرد، مسعود اسدپور، سعیده ممتازی پاسخ دادند.
در بخش بعدی آیین اختتامیه، اشرف بروجردی بیان نمود: هیچ کاری بدون مشارکت جمع اصحاب علم، فن و دانش برای رسیدن به زندگی بهتر، ایجاد فرصت و فضا برای نسل امروز و نسل آینده محقق نخواهدشد.
او ضمن اشاره به چشم انداز سند ۱۴۰۰ اظهار داشت: آنچه که در این سند آمده است این بود که کشور ایران بتواند در این سال بعنوان کشور برتر در منطقه از لحاظ علمی حضور داشته باشد و با روش علمی و دست یابی به فناوری جدید بتواند در منطقه اول باشد. می بینیم علیرغم همه باورها و نگاه ها، این دیدگاه عملیاتی نشد و حتی در بحث علم خام هم شاید در برهه هایی عقب ماندگی هایی داریم.
وی ادامه داد: وقتی کارنامه شورایعالی انقلاب فرهنگی را نگاه می کنید، می بینید که مملو از آمار مقالات تنظیم شده است که بعضی از آنها شاخص هستند؛ ولی عملیاتی شدن این داده ها و دانش و بهره گیری از آن برای اینکه بتوانیم حرف نویی در دنیا داشته باشیم صورت نگرفت. بالعکس جوانان ما باورهای خویش را به سمتی سوق دادند که در اینجا کاری نمی گردد کرد، پس نگاه به بیرون مرزها رفت و امروزه بعنوان یکی از کشورهای بزرگ ارسال کننده دانش توسط نخبگان در کشورهای دیگر هستیم؛ بگونه ای که مالزی اعلام می کند بیشترین توسعه خویش را مرهون مقالات دانشجویان ایرانی است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همینطور اظهار داشت: این امر نشان داده است که باید حرکتی نماییم و ابتدا باید آنرا باور نماییم. تلاش و باور جوانان روشن و واضح است و امروز که شاهد این بحث بودید مشاهده کردید که پای اصلی و ثابت توسط جوانان این عرصه شکل گرفته است. عزیزانی که تلاش شبانه روزی انجام دادند برای اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی بتواند نقشی را در دنیا ایفا و عرضه نماید.
او ضمن اشاره به اینکه در عربستان صعودی شهری تاسیس شده که ۷۵ درصد خدماتی را که به ساکنان عرضه می شود ربات ها انجام می دهند، اظهار نمود: این نشان دهنده این است که ما لاجرم باید به این سمت حرکت نماییم. سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران سال ۹۷ در تدوین اصول و سیاست های راهبردی خود این لزوم را دید که باید وارد این عرصه شود؛ بنابراین همه باید در آن مشارکت کنند.
وی اضافه کرد: ما باید این هوشیاری را داشته باشیم که از ذهن خلاق و انرژی وافر و تلاش جامع جوانان بهره ببریم. در واقع ما نقش آفرین نبودیم و تنها فرصت را ایجاد کردیم و تلاش را جوانان کردند. ازاین رو رسیدن به این نقطه که آینده جامعه به سمت نوآوری و در دستان جوانان خلاق و نوآور در عرصه های مختلف است، امری ضروری می باشد.
بروجردی ماندگاری آثار جوانان خلاق را حتمی دانست و اظهار داشت: ایران سرمایه عظیمی دارد که متاسفانه خیلی از آن همچنان بکر و فراموش شده است و بهره لازم از آن برده نمی گردد. امیدوارم روزی ایران با سربلندی نام خویش را بین کشورهای توسعه یافته ثبت کند و این امر محقق نمی گردد جز با مشارکت جمعی و بهره گیری از دانش و تلاش شما. امیدوارم گامی که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برداشته شد بعنوان گام اولیه تلقی شود. به واقع مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران می تواند بهترین پایگاه برای جوانان برای عرضه خلاقیت های خودشان باشد.

کمک به توسعه هوش مصنوعی در زبان فارسی
براساس اعلام روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، مظفر پاسدارشیرازی ضمن تشکر از داوران این رویداد بیان نمود: به یاد دارم که در نهم مرداد ماه سال ۱۳۹۷ محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در بازدید از کتابخانه ملی بحث فناوری بلاک چین و استفاده آن در کتابخانه ملی را بیان نمود. همه بخصوص در مجموعه سازمان اسناد کتابخانه ملی نگاه خیال گونه به این مورد داشتند. کمی بعد با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیرو تفاهمنامه ای که با این وزارت خانه به امضا رسید آغاز به تنظیم برنامه نوآوری برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی کردیم.
وی در ادامه اظهار داشت: ما یک لزوم انکار ناپذیری را در درون مجموعه احساس می کردیم و آن هم این بود که خدمات دیجیتال و سیل گسترده منابع دیجیتالی که روز به روز زاده می شود؛ اگر بخواهیم مأموریت های کتابخانه ملی را با اقتضائات امروز بازتعریف نماییم، وظیفه داریم که همه منابع الکترونیک را گردآوری، پردازش و سرویس دهی نماییم. اگر بنا بود این وظایف را در باب کتاب و مجله و... انجام دهیم و همینطور اگر می خواستیم به نحو احسن سرویس دهی نماییم باید به جد تعداد نیروهای سازمان و بودجه آنرا افزایش می دادیم؛ ولی امکان این امر وجود نداشت؛ اما لزوم استفاده از تکنولوژی بسیار احساس می شد.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن اشاره به اینکه چالش ها را استخراج کرده و به کمک فناوری راهکارهای جدیدی برای آن عرضه کردند، مطرح کرد: تیر ۹۸ نخستین رویداد استارت آپی برگزار شد و دوستان برای بخشی از این چالش ها راه کارهایی را عرضه کردند. بعد از آن متوجه شدیم اگر بخواهیم تعامل مناسبی با استارت اپ ها داشته باشیم آنچه که بعنوان گنجینه غنی زبان فارسی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی به آن می بالیم هنوز راه درازی دارد برای اینکه دیتای قابل استفاده برای گروه های هوش مصنوعی و... باشد.
او در ادامه اظهار داشت: از طرفی متوجه شدیم در کنار اینکه گروه های استارت آپی به ما کمک کرده و چالش های ما را برطرف می کنند ما بعنوان بزرگترین گنجینه منابع فارسی جهان به خوبی می توانیم به آنها کمک نماییم و عدم رشد زبان فارسی در هوش مصنوعی را حل نماییم. ازاین رو برنامه نوآوری را مفصل تر و جدی تر گرفتیم؛ با حمایت معاونت علم و فناوری مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور را افتتاح کردیم تا انشاالله آن مرکز بعنوان بازوی تعامل با گروه های فناور و استارت آپ ها بخشی از چالش های سازمان را با رویکرد فناورانه حل کند.
او ضمن بیان اینکه بهمن سال قبل نخستین سامانه پردازش خودکار با کمک هوش مصنوعی را در کتابخانه ملی رونمایی کردند، اظهار نمود: توانستیم هوش مصنوعی را برای یکی از خدمات و فعالیتهای سازمان به خدمت بگیریم و آن هم چیزی نبود جز لیست نویسی رساله و مقالات. هم اکنون با دقت مناسبی به فاصله زمانی کوتاهی تا دو دقیقه لیست را عرضه می نماییم. این امر افزایش سرعت و کاهش هزینه های قابل ملاحظه ای را به همراه خواهد داشت. این سامانه پردازش خودکار علاوه بر رساله برای مقالات هم فعال است و درحال افزایش دقت آن برای کتاب هم هستیم.
پاسدارشیرازی در انتهای سخنان خود ضمن اشاره به اینکه در تلاش جهت استفاده از هوش مصنوعی برای ارتقای کیفیت و دقت رده بندی کتاب هستند، اظهار داشت: طبق نظرات داوران از عرضه هایی که امروز صورت گرفت، چند گروه خوب با دستاوردهای خوب داریم و امیدوارتر شدیم که بتوانیم به کمک هوش مصنوعی، سامانه دستیار لیست نویس را برای ارتقای کیفیت لیست تحلیلی و ارتقای دقت و افزایش سرعت و کاهش هزینه را داشته تا خدمات بهتری عرضه دهیم. امیدواریم به نوبه خود بتوانیم به توسعه هوش مصنوعی در زبان فارسی کمک نماییم.
در آخر اختتامیه رویداد «لیبتک ۲»، گروه دادماتک تیم دوم و شرکت راهکار پردازش ژرف بعنوان تیم برتر عرضه شدند.

منبع:

1400/03/03
10:22:43
5.0 / 5
1077
تگهای خبر: خدمات , خلاقیت , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی