چاپ آخرین رمان جان لوكاره، یك سال بعد از مرگ

چاپ آخرین رمان جان لوكاره، یك سال بعد از مرگ

آخرین رمان «جان لوکاره»، از معروف ترین جاسوسی نویسان جهان، باگذشت قریب به یک سال از مرگش منتشر می شود.


به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، آخرین رمانی که جان لوکاره جاسوسی نویس معروف انگلیسی در دوران حیات خود قلم زد، پاییز امسال چاپ و روانه بازار می شود؛ این رمان سیلورویو (Silverview) نام دارد و ماهیت خدمات جاسوسی مدرن را واکاوی می کند.

سیلورویو بیست و ششمین رمان از لوکاره است که وی همزمان با نوشتن میراث جاسوسان (۲۰۱۷) و مأمور در میدان می دود (۲۰۱۹) روی آن کار می کرد و قبل از دنیا برود تمامش کرد. این رمان داستان شخصیتی به نام جولیان لوندزلی را روایت می کند که شغل خوب خود در نیویورک را رها کرده تا در یک شهر کوچک ساحلی در انگلیس یک کتابفروشی باز کند اما کمتر از چند ماه بعد در عمارت سیلورویو با یک مهاجر لهستانی به نام ادوارد ملاقات می کند و این ملاقات مسیر زندگیش را تغییر می دهد. پیچیدگی داستان از جایی آغاز می شود که رابطه بین ادوارد و جولیان توجه یک جاسوس انگلیسی را به خود جلب می کند.
رمان سیلورویو ۱۴ اکتبر امسال (۲۲ مهر ۱۴۰۰) به مناسبت تولد ۹۰ سالگی لوکاره توسط انتشارات وایکینگ منتشر می شود.
لوکاره در سال ۱۹۳۱ میلادی با نام دیوید کورنول در شهری واقع در جنوب غرب انگلیس متولد شد. وی در اواخر دهه ۴۰ میلادی همزمان با تحصیل زبان آلمانی در دانشگاه برن سوئیس با خدمات جاسوسی آغاز به همکاری کرد. این نویسنده انگلیسی بعد از تدریس زبان فرانسه و آلمانی در کالج ایتن، بعنوان مامور اطلاعاتی به سرویس جاسوسی انگلیس پیوست و از دفتری در ساختمان ام.آی. فایو به جذب، مدیریت و نظارت بر جاسوسان پرده آهنین مشغول شد. وی در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی هم برای MI۵ کار کرد و هم MI۶. بدین سبب ریشه تبحر لوکاره در نوشتن داستان های جاسوسی را می توان در تجربه وی از همکاری با این خدمات جاسوسی جستجو کرد.
کورنول با الهام از جان بینگهام همکار رمان نویسش در ام.آی. فایو، با نام مستعار لوکاره شروع به چاپ کتابهای هیجانی کرد. جاسوسی که وی از روی بینگهام خلق کرده بود فوق العاده معمولی بود، کوتاه قد، چاق و آرام.
تلفن به مرد مرده (۱۹۶۱)، قتل بی عیب و نقص (۱۹۶۲) دو رمان اول لوکاره، آثاری در ژانر معمایی بودند. در هر دوی این رمان ها یک جاسوس بازنشسته به نام جورج اسمایلی درباره پرونده یک قتل تحقیق می کند. بااینکه رمان تلفن به مرد مرده به تدریج به یک داستان جاسوسی تبدیل می شود اما انگیزه های اسمایلی بیش از آن که سیاسی باشند، شخصی بودند. رمان سوم لوکاره با نام جاسوسی که از سردسیر آمد در سال ۱۹۶۳ منتشر گردید. این رمان در زمانی کوتاه به کتابی پرفروش در سطح جهانی تبدیل شد و هنوز هم بعنوان یکی از معروفترین آثار این نویسنده شناخته می شود. بعد از چاپ این کتاب، لوکاره MI۶ را رها کرد تا به یک نویسنده تمام وقت تبدیل گردد.
بیشتر رمان های لوکاره داستان های جاسوسی هستند که در دوران جنگ سرد (۹۱-۱۹۴۵) اتفاق می افتند. در این داستان ها که بیشتر روانشناختی هستند تا فیزیکی، ماموران اطلاعاتی انگلیس به شکل کارگزاران سیاسی ضدقهرمانی تصویر شده اند که کاملا به ابهام اخلاقی کارشان واقفند.
این استاد مسلم ادبیات جاسوسی که در سراسر جهان طرفدارانی داشت، ۲۲ آذر سال ۹۹ بر اثر مبتلاشدن به ذات الریه در ۸۹ سالگی از دنیا رفت. این نویسنده و سبک خاصش در ایران نیز مخاطب داشت؛ از مجموعه آثار لوکاره جاسوسی که از سردسیر آمد، پیله ور، خیاط، سرباز، جاسوس، قتل بی عیب و نقص و میراث جاسوسان به فارسی ترجمه شده اند.


1400/03/01
22:17:23
5.0 / 5
1089
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس دونی