نمایشگاه خط كوفی در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه خط كوفی در فرهنگسرای نیاوران

به گزارش لباس دونی نمایشگاه انفرادی آثار خوشنویسی کوفی شهاب الدین ارفعی امروز (جمعه، ۳۱ اردیبهشت) به نام خوشنویسی کوفی اولیه در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران شروع به کار می کند.


به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا از فرهنگسرای نیاوران، ۲۰ اثر خوشنویسی کوفی از شهاب الدین ارفعی با تذهیب در اندازه های مختلف در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
آثار عرضه شده در این نمایشگاه و به روایت پدید آورنده، تاکید به موضوعات زیر دارد:
بهره گیری از خوشنویسی کوفی بعنوان محمل پدیدآوردن آثاری در حوزه هنرهای تجسمی علیرغم الگوی اولیه کاربردی و مستند نگاری آن، بهره گیری از ادبیات فارسی در متون و نوشته ها با یادآوری اینکه، نسخ اولیه کوفی، با مضامین دینی و به طور عمده به عربی بوده و بهره گیری الگوهای خوشنویسی ایرانی، در پدید آوردن ترکیب بندی آثار همچون سیاه مشق.
علاقه مندان برای بازدید این نمایشگاه از امروز تا هفتم خرداد می توانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در ایام عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و در ایام تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۸ به فرهنگسرای نیاوران رجوع کنند.
شهاب الدین ارفعی متولد ۱۳۳۶ دانش آموخته معماری، دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران است و از سال ۱۳۵۸ خوشنویسی را شروع کرد. ارفعی نستعلیق را نزد شادروان استاد عبدالله فرادی، شکسته نستعلیق را نزد استاد یدالله کابلی و خط کوفی را نزد استاد سید وحید موسوی جزایری فراگرفت.
دست نوشته های کوفی، گسترده ترین حوزه هنری و فرهنگی مشترک در جهان اسلام است که با تغییرات جزئی از شرق تا غرب، گسترش داشته و تا امروز، یادگار مانده است.منبع:

1400/03/01
10:13:35
5.0 / 5
1119
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی