سازمان منطقه آزاد چابهار پیشگام در تدوین سند مسئولیت اجتماعی

سازمان منطقه آزاد چابهار پیشگام در تدوین سند مسئولیت اجتماعی

سازمان منطقه آزاد چابهار بعنوان جدی ترین بازیگر توسعه منطقه مکُران تا کنون موفقیت های قابل ملاحظه ای داشته و پیشگامیِ آن در تدوین سند مسئولیت اجتماعی، یک نهادسازی جدید برای پایبندی هرچه بیشتر به توسعه جامعه محلی و افزایش بهره وری منابع به حساب می آید.


حدود ۷۰ سال قبل، متفکران اعلام نمودند که رویکردهای جدیدی در مبحث فرآیندهای توسعه به وجود امده است و شرکت ها برای ادامه حیات، موفقیت و رسیدن به اهداف خود بایستی به آن رویکردها توجه داشته باشند و آن «سی اس آر» یعنی مسئولیت اجتماعی شرکتی است.
متاسفانه خیلی از شرکت ها و سازمان ها به توسعه منافع اقتصادی و منابع زیربنایی توجه کرده و این مولفه٬ها را در اولویت خود قرار داده اند و از مقوله مهم ورود به انجام مسئولیت های اجتماعی خود غافل مانده اند.
تبعات این توجه نکردن به مسپولیت های اجتماعیُ درواقع نبود موفقیت در رسیدن به اهداف تعریف شده خواهد بود چونکه برپایه تعاریف جدید توسعهُ توجه به محیط بیرونی سازمانی و جامعه محلی و خرسندی ان ها تاکید گردیده است و در اینجا، نگاهی به نام مسئولیت های اجتماعی نمود پیدا می کند.
همه ارگان های دولتی و خصوصی باید نسبت به تاثیری که بر جامعه محلی و محیط پیرامونی خود دارند مسئول باشند چونکه توسعه اقتصادی و رسیدن به اهداف اقتصادی ارگان ها زمانی محقق خواهد شد که توسعه محلی و بومی رقم بخورد.
تلاش هایی که سازمان ها و شرکت ها باید انجام دهند گستره وسیعی دارد و از سرمایه گذاری های مادی و زیرساختی گرفته تا سیاستگذاری و تاکتیک های ارتباط دوستانه و تعامل با جامعه محلی و سایر ارگان ها که این بخش دوم، خود به تنهایی سبب بهبود تصور عمومی جامعه نسبت به سازمان ها و افزایش و جلب مشارکت جامعه محلی، جذب و حفظ سرمایه گذاران، ایجاد محیطی آرام و مناسب برای فعالان اقتصادی و جامعه محلی و افزایش توانمندی های آنها خواهد شد.
سازمان منطقه آزاد چابهار هم بعنوان یک سازمان توسعه ای در سطح محلی، ملی و منطقه ای و همینطور بزرگ ترین و جدی ترین کانون اقتصادی در جنوب شرق کشور در سال ۹۸ و با تمایل خود و احساس تکلیف نسبت به جامعه محلی چابهار بعنوان اولین سازمان در میان مناطق آزاد کشور نسبت به تدوین سند جامع مسئولیت اجتماعی اقدام نمود.
بدین منظور، سازمان منطقه آزاد چابهار در چندین محور، برنامه ریزی های لازم را انجام داد و علاوه بر این باید گفت، این سازمان در کنار رعایت اصول زیست محیطی و سایر مقررات تعریف شده، در جهت ایجاد جامعه ای توانمند و پایدار گام های موثری برداشته است که شرح تمامی اقدامات در این یادداشت نمی گنجد.
اگر بخواهیم به صورت خلاصه و عصاره به یک جمع بندی برسیم باید بگوییم، هدف اصلی مسئولیت اجتماعی شرکتی در واقع تعادل بخشیدن بین رشد شاخصهای اقتصادی، توسعه اجتماعی، زیست محیطی و به صورت کلی ایجاد زمینه ای برای توسعه پایدار می باشد. ازاین رو مسئولیت اجتماعی و شرکتی در منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار علاوه بر این سازمان و منطقه شامل بنگاه های اقتصادی مستقر هم می شود چون که مجموعه بنگاهاه شامل تجاری و تولیدی و سازمان منطقه آزاد با عملکرد خود بعنوان موتور محرکه توسعه اقتصادی منطقه به شمار می روند.
بنابراین، وجود نظام نامه مسئولیت اجتماعی شرکتی برای بنگاه های اقتصادی این منطقه لازم و ضروری بود و نتیجه اش این شد که سازمان منطقه آزاد چابهار برای اولین بار در کشور نسبت به تدوین سند و نظام نامه مسئولیت اجتماعی اقدام نمود.
این مسئولیت اجتماعی بر چهار رکن سازمانی، مشتریان، جامعه محلی و محیط زیست استوار است و هر یک از این ارکان دارای شاخص هایی هستند که به وسیله وضعیت مطلوب و موقعیت هر بنگاه قابل اندازه گیری است.
«کتاب مسئولیت اجتماعی منطقه ازاد چابهار در اذر ماه ۹۷ در دو بخش و ۲۵ فصل به چاپ رسید»
ناگفته نماند، پیرو همین سند طی یک سال قبل تابحال بیشتر از یکصد طرح ویژه مسئولیت های اجتماعی در منطقه آزاد چابهار اجرایی شده است. در این زمان ۴۸ پروژه اجتماعی شامل راه اندازی ۲۰ مدرسه، یک مجتمع شبانه روزی، سه واحد خوابگاهی، چهار پروژه زیرساختی در حوزه بهداشت و درمان و ۲۰ طرح زیرساختی ورزشی در دستور کار قرار گرفت.
اجرای ۲ طرح زیست محیطی، یک سایت پرنده نگری و یک پایگاه محیط زیست دریایی به مرحله اجرا در آمد و ۲۷ خانه امید روستایی، پنج کتابخانه روستایی و همینطور خانه فرهنگ و هنر کمالان با پیشرفت قابل توجهی در حال تکمیل هستند و ۱۲ طرح گردشگری، ۲ طرح صنایع دستی و سه طرح در حوزه میراث فرهنگی هم عملیاتی شد. همینطور پروژه های جدیدی شامل خانه های بهداشت، مرکز تسهیلات زایمانی و پارک بانوان در منطقه آزاد چابهار عملیاتی شده است و ۲۹ هزار متر مربع از بهترین زمینهای منطقه آزاد به راه اندازی زیرساخت های فرهنگی، ورزشی و بهداشت و درمان به منظور ارئه خدمات بهتر به جامعه محلی اختصاص داده شده است.
در آخر لازم به ذکر است که در بحث مسئولیت های اجتماعی در شهرستان های چابهار، کنارک و دشتیاری طی ۲۵ سال قبل (۱۳۷۵ تا ۱۴۰۰) ۲ میلیارد و ۶۸۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به نهادهای حمایتی کمک شده و ۵۶ میلیارد و ۳۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی هزینه شده است، در حالیکه برای اجرای طرح های مسئولیت اجتماعی بیشتر از ۷۳۳ میلیارد و ۳۶۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه آزاد چابهار هزینه شده است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان تجاری صنعتی منطقه آزاد چابهارمنبع:

1400/02/28
14:07:01
5.0 / 5
1128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی