یك كرونا نگاری فرهنگی كه حتما باید بخوانید

یك كرونا نگاری فرهنگی كه حتما باید بخوانید

لباس دونی: آنچه که در این 14 ماه برای همه روشن شده این است که کرونا نگاه نمی کند ببیند که آیا شما پزشک هستید یا مهندس، کارگر ساختمانی یا یک ورزشکار، بلکه وقتی شما از نظر بهداشتی در زمان و مکانی نا ایمن قرار بگیرید، به قطع یقین به کرونا مبتلا خواهید شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، موج چهارم کرونا قطعأ بسیار سهمگین، رونده، یاغی و موذی است. این ویروس به شکلی در کمین سلامتی انسان ها نشسته است که با لحظه ای غفلت در مدت چند روز می تواند جسم و روح ما را غرقِ اقیانوسی از وخامت کند.

پاسخ به این پرسش که چگونه، کی و کجا به کرونا مبتلا شدید، مانند این است که از کسی بپرسیم: «ابتدا مرغ بوده است یا تخم مرغ؟» یعنی همین قدر بی فایده است اما، اگر از شخص بیمار سؤال شود که از چه نکات بهداشتی غافل شدید و به این روز افتادید؟ پرسشی معقول تر است.

آنچه در ادامه این گزارش می خوانید تجربه های خبرنگار ایسنا از سایه روشن شخصی و خانوادگی مبتلاشدن به کرونا است. در این یادداشت، چندین سفارش فرهنگی درباره کرونا وجود دارد که دانستن آنها برای افراد سالم و افراد مریض خالی از لطف نیست.

از مدتی پیش خانواده ۶ نفره ما هرکدام به ترتیب در «مقیاسی خفیف» نسبت به بیمارانی که مشکلات حاد تنفسی پیدا می کنند، به درد کرونا مبتلا شد. هرچند که بعد از هشت روز، با مراجعه دسته جمعی به بیمارستان، یکی از اعضای خانواده به علت درگیری حدود نیمی از ریه با ویروس، در بیمارستان بستری شد. به جز خانواده ما، چند نفر از اقوام دیگر که در ایام اخیر با یکدیگر رفت و آمد خانوادگی داشته ایم هم با نشانه های یک سان مثل بی حالی، خستگی، تپش قلب، کم حوصلگی، سوزش چشم، سردرد، و استخوان درد از ناحیه لگن، کشاله ران، ستون فقرات، کِتف و زیر دنده ها در گیر این ویروس شدند. بدین سبب منبع اصلی مبتلاشدن به این بیماری در دایره فامیلی ما مشخص است؛ یعنی بی توجهی به دستورالعمل های بهداشتی در دید و بازدیدهای خانوادگی.

هر زمان، هر جا، کرونا در کمین است

آنچه که در این ۱۴ ماه برای همه روشن شده این است که کرونا نگاه نمی کند ببیند که آیا شما پزشک هستید یا مهندس، کارگر ساختمانی یا یک ورزشکار، بلکه وقتی شما از نظر بهداشتی در زمان و مکانی نا ایمن قرار بگیرید یقینن به کرونا مبتلا خواهید شد.

ورزشکاران هم می گیرند

اگر چه ورزش کردن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند اما، کرونا با کسی تعارفی ندارد. چه یک فوتبالیست باشید، چه مثل من کوهنورد و دوچرخه سوار که برخی از قله های شاخص مانند دماوند، علم کوه و سبلان را صعود کرده و مسافتی بیش از نصف ایران را با دوچرخه سفر کرده است، باز هم اگر ساده ترین سفارش های پزشکی را رعایت نکنید، به کرونا مبتلا خواهید شد؛ بدین سبب بهتر است فریب غرور گل هایی که به حریف زده اید، سراب بزرگی کوه هایی که فتح کرده اید و طولانی بودن مسافتی که با دوچرخه پیموده اید را نخورید چونکه این دشمن میکروسکوپی، شما را شکست خواهد داد و در بستر بیماری زمین تان خواهد زد.

همه چیز شتاب دارد به جز درد

بهتر است بدانید زمان ماهیتی نسبی دارد. وقتی شما خوش احوال هستید، وقت برای تان زود می گذرد اما، همین که ناخوش می شوید، ساعت هیچ عجله ای برای سپری شدن ندارد. کرونا درد را به بدن می ماسد و آدمها را ناخوش احوال می کند. بخصوص شب ها که افراد مبتلا با پدیده «شَب دردی» هم مواجهند. آن وقت است که الگوی خوابیدن بیماران تغییر پیدا می کند؛ یعنی شبها از درد خوابشان نمی برد و روزها میل به استراحت درونشان زیاد می شود. این بی خوابی و درد کشیدن علاوه بر اینکه جسم بیمار مبتلا به کرونا را نحیف می کند، روحیه او را هم با کم حوصله شدن تحت تأثیر قرار می دهد.

چند سفارش فرهنگی و عمومی

در این شرایط بهتر است افراد سالم و دیگرانی که جویای حال مریض هستند به چند ریز نکته فرهنگی و عمومی هم توجه داشته باشند:

۱- عمده بیماران کرونائی تا نیمه شب بیدار هستند و حدودا نزدیکی های بامداد کمی چشمشان سنگین می شود. بدین سبب در طول روز آسان تر استراحت می کنند. چنانچه تمایل به این دارید که با تلفن جویای حال بیمار شوید، زنگ زدن را به ساعت هایی موکول کنید که بیماران بیدار هستند.

۲- عمده بیماران کرونائی به علت سرفه یا دردهایی که به جانشان رخنه کرده، ناتوان از توضیح و شرح کلامی حالشان هستند، بدین سبب کمتر آنها را سوال پیچ کنید. ضرورتی ندارد در مکالمات خود برای ابراز همدردی صدای خودرا حزن انگیز کنید، چونکه یک بیمار کرونائی به روحیه و امید بیش از هرچیزی نیازمند است.

۳- سخنان افرادی که توانسته اند کرونا را شکست دهند، برای بیماران کرونائی دل گرم کننده است. شنیدن تجربه مشترک درباره درد و چگونگی شکیبایی بر درد به فرد کرونائی کمک می نماید تا با دید روشنی از گذرگاه بی چراغ کرونا عبور کند.

۴- اغلب بیماران کرونائی تلفن همراه دارند. اگر می خواهید احوال پرسی کنید، بهتر است از زنگ زدن به تلفن منزل صرف نظر کنید؛ چون در چند روز اول این بیماری افراد حتی حال جابه جایی کم را هم ندارند. بهتر است بوسیله مکالمات نوشتاری جویای حال باشید تا شخص بیمار هر زمان که به موقعیت مناسب سلامتی دست یافت، پاسخ گو باشد.

۵- اگر در یک خانواد چندین نفر درگیر بیماری کرونا هستند، از افراد این تقاضا را نکنید که گوشی همراه خودشان را به اعضای دیگر خانواده بدهند تا احوال پرس سایران باشید. این درخواست به علت تنفس آلوده بیمار تقاضایی غیر بهداشتی است.

۶- از سفارش های خودسرانه مصرف دارو به بیمارکرونایی در صورتیکه دانش یا تخصص کافی در امر بهداشت و درمان ندارید، پرهیز کنید. ممکنست این کار موجب تداخل دارویی شود.

۷- وقتی در یک خانواده همه به کرونا مبتلا می شوند، چنانچه مقررات بهداشتی را در خصوص قرنطینه کردن خود رعایت نمایند، پس از چند روز ذخیره غذایی و درمانی آنها مانند نان، دارو حتی ساده ترین چیزها مانند گوجه، سیب زمینی یا پیاز کاهش خواهد یافت؛ بدین سبب خوب است اقوام، دوستان و آشنایان که از نظر جغرافیایی نزدیک به خانواده بیمارهستند به این مساله توجه نمایند و اقلام ضروری را به دست افراد برسانند. اگر هم نسبت به پخت و پز اقدام نمایند که لطفی مضاعف کرده اند.

منبع:

1400/02/15
10:42:03
5.0 / 5
1048
تگهای خبر: تخصص , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی