وزیر فرهنگ:

اعتیاد از كرونا كم خطرتر نیست

اعتیاد از كرونا كم خطرتر نیست

به گزارش لباس دونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: در حوزه فرهنگی و پیشگیری تلاش شد این باور ملی ایجاد شود که اعتیاد کم خطرتر از کرونا نیست و رویکرد پیشگیری بیش از گذشته مورد اهتمام قرار گیرد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی امروز (۱۷ فروردین) در اختتامیه مجازی جشنواره یاریگران زندگی اظهار داشت: برای مبارزه با مواد مخدر، دو مسئله حائز اهمیت است؛ مسئله اول تبدیل کردن مبارزه با مواد مخدر از یک مسئله سازمانی و نهادی به یک مساله ملی است به این معنا که تک تک افراد جامعه احساس مسئولیت فردی و اجتماعی نسبت به این امر داشته باشند و همه سازمان ها و نهادهای اجتماعی نیز قسمتی از مسئولیت اجتماعی خودرا معطوف به این حوزه کنند.
وی در ادامه مسئله دوم را تعریف رویکردها و اولویت بندی رویکردها خواند و افزود: سه رویکرد امنیتی - انتظامی، پزشکی - درمانی و پیشگیری - بهداشتی در حوزه مبارزه با مواد مخدر بسیار مهم هستند اما تبیین نقطه استقرار و اولویت گذاری بخصوص جبران تاخیر بسیار مهم تر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: باتوجه به این سه رویکرد، برای این که بحث مبارزه مواد مخدر به مسئله فراگیر مسئولیت اجتماعی، فردی و سازمانی تبدیل گردد باید دامنه بحث مواد مخدر را از قالب های مختلف بررسی نماییم تا احساس مسئولیت اجتماعی در افراد ایجاد شود.
صالحی با اشاره به اینکه مواد مخدر مسئله ای چندوجهی است، اضافه کرد: این چندوجهی بودن عمق و گستره مسئله را بیشتر می کند و از لحاظ گستره جمعیتی به غیر از بیش از دو میلیون معتاد، حداقل هشت تا ۱۰ میلیون نفر از افراد جامعه را با بحث مواد مخدر درگیر می کند و از لحاظ فردی نیز عوارض جسمانی و شیوع بیماری بسیاری دارد تا آن جا که مرگ و میرهای ناشی از مواد مخدر چشم گیر است.
وزیر ارشاد اظهار داشت: اعتیاد در گسترش بیماریهای روانی و روحی تاثیرات وسیعی دارد و ضعف اراده و اعتماد به نفس را به دنبال دارد، وقتی مواد مخدر را در فضای فرد نگاه می نماییم با دامنه وسیعی از پیامدها و لطمه ها آنرا می بینیم و در حوزه جمعی می نگریم، هم نتایج آن آن قدر وسیع است که نمونه آن، تاثیر بر اقتصاد خرد و کلان و معیشت خانوار، بیکاری و عوارض اقتصادی و کاهش راندمان است.
صالحی اظهار داشت: در حوزه اجتماعی، لطمه اعتیاد قابل توجه تر و ملموس تر است. اعتیاد در سرقت خرد، ۴۰ درصد تاثیر دارد ضمن این که در ایجاد ناامنی اجتماعی و کاهش نرخ راندمان، بیکاری و پولشویی نقش برجسته ای دارد. همین طور تاثیر اعتیاد در حوزه خشونت های خانوادگی و همسرآزاری ۶۵ درصد، کودک آزاری ۳۰ درصد، قتل های عمد ۲۵ درصد، نزاع و خشونت ۲۳ درصد و طلاق ۵۰ درصد است.
او اشاره کرد: باید کوشش کرد که مقابله با مواد مخدر به مسئولیت فردی و ملی تبدیل گردد و این امر وقتی میسر است که این دامنه در باور تک تک افراد و در باور، معرفت و احساس آنان نهادینه شود و هر فردی مانند درد کرونا، درد اعتیاد را حس کند که نجات حتی یک فرد در جامعه نیز مهمست.
وزیر ارشاد بیان کرد: در حوزه فرهنگی و پیشگیری تلاش شد که این باور ملی ایجاد شود که اعتیاد کم خطرتر از کرونا نیست و رویکرد پیشگیری بیش از گذشته مورد اهتمام قرار گیرد؛ در حوزه پیشگیری باید اطلاعات صحیح را جایگزین اطلاعات غلط نماییم و تمامی گزاره های غلط را بزداییم.
صالحی در آخر اظهار داشت: جشنواره یاریگران زندگی با نگاه پیشگیری معرفتی انجام شد اما جا دارد نکات بیشتری مورد توجه قرار گیرد؛ بعنوان نمونه در فضای کارهای سینمایی و مستند باید مطالعات و لطمه شناسی ها از عامه گرایی به نگاه عمقی تبدیل گردد. همین طور نگاه تحلیل گرایی در این عرصه کمرنگ است و باید بتوانیم تیپ های مختلف اعتیاد را به معرض نمایش بگذاریم.
جشنواره یاریگران زندگی به همت ستاد مبارزه با مواد مخدر و با هدف آشناسازی هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند با گفتمان یاریگران زندگی و تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد بصورت مجازی از سال قبل شروع شد که از مجموع ۱۰هزار اثر ارسالی ۵۰۰ اثر در بخش های مختلف داوری شدند و در نهایت به ۳۱ اثر جوایزی اهدا شد.
منبع:

1400/01/23
16:56:47
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: جشنواره , دامن , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لباس دونی