ادامه حواشی آقا مرتضی با بیانیه خانه مستند و پاسخ دختر شهید آوینی

ادامه حواشی آقا مرتضی با بیانیه خانه مستند و پاسخ دختر شهید آوینی

به گزارش لباس دونی بعد از اعتراض حسین معززی نیا، منتقد و مستندساز نسبت به ساخت و پخش مستند «آقا مرتضی»، خانه مستند با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود: بخشی از تصاویر و بخش هایی از دیگر مستندهایی که متعلق به موسسه روایت فتح بوده، با هماهنگی و دستور مدیر وقت این موسسه در اختیار گروه سازنده قرار گرفته است.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، روز گذشته حسین معززی نیا، منتقد و مستندساز با نگارش نامه ای به رئیس سازمان صداوسیما، نسبت به ساخت و پخش مستند آقا مرتضی اعتراض و اعلام نمود به خاطر استفاده غیر مجاز این مستند از راش های (تصاویر خام) فیلم خودش پیگیری قضایی خواهد نمود.

معززی نیا، در نامه ای که تصویرش را در حساب کاربری اش در شبکه اجتماعی اینستاگرام قرار داده مدعی شده تکه های گوناگونی از راش های یک مجموعه تلویزیونی ۳۰ قسمتی به نام روایت راوی را که سال ها پیش کارگردانی و تدوین کرده، درون مستند آقا مرتضی گنجانده شده است.

خانه مستند، در واکنش به این اعتراض اطلاعیه ای منتشر نموده که در بخشی از آن آمده است: کارگردان مستند انحصار ورثه مدعی شده که از راش های مستند توقیف شده ایشان دزدی صورت گرفته و در این اثر استفاده شده است؛ در حالیکه اولا مستند ایشان یعنی مستند انحصار ورثه هم تولید خانه مستند انقلاب اسلامی و محصول سازمان هنری رسانه ای اوج بوده و این اثر به تهیه کنندگی آقای حسین افشار ساخته شده و مجوز لازم هم از تهیه کننده و مالک اثر دریافت شده است. ثانیا برخلاف ادعای دروغ مطرح شده درباره توقیف، این مستند از سال ۱۳۹۷ در بعضی از پلت فرم های اینترنتی مانند نماشا و دیدئو انتشار یافته و بعد از انتشار، از تصاویر موجود در خود مستند، و نه راش های مصاحبه ها، استفاده شده است.

از سوی دیگر کارگردان مستند روایت راوی هم مدعی استفاده بدون اجازه از راش های اثر خود در مستند آقا مرتضی شده است؛ این بخش از تصاویر و بخش هایی از دیگر مستندهایی که متعلق به موسسه روایت فتح بوده، با هماهنگی و دستور مدیر وقت این موسسه آقای اصغر بختیاری در اختیار تیم سازنده اثر قرار گرفته و مجوز لازم از این طریق دریافت شده است.

این بیانیه می افزاید: البته تحلیل این دوستان درباره شهید آوینی و تفاوت نگاه آنان با حقیقت های زندگی ایشان برای مان قابل درک است؛ ناراحتی آنان از تولید و پخش مستندی که کوشیده این شهید عزیز را به صورت دقیق و جامع روایت کند هم قابل فهم است؛ آن چیزی که قابل درک نیست این همه کوشش برای توقیف و سانسور مستند آقا مرتضی است؛ اما چه اشکالی دارد که آنان فقط یک مرتبه صبر کنند و اجازه دهند روایت شهید آوینی از انحصار آنان بیرون برود و روایتی دقیق تر، جامع تر و متفاوت تر از روایت همیشگی برای نسل امروز بازگو شود.
این ادعا در حالی انتشار یافته که کوثر آوینی، دختر شهید آوینی در صفحه اینستاگرامش نوشته است: طبق گفت و گویی تلفنی با مدیر بنیاد روایت فتح آنها این راش ها (فیلم خام) را در اختیار سازندگان نگذاشته اند.

به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، پخش مستند ۷ قسمتی آقا مرتضی همزمان با ایام شهادت سیدمرتضی آوینی (۱۹ فروردین ۱۳۷۲) از یکشنبه ۱۵ فرودین از شبکه سه سیما شروع شده است. در مستند هفت قسمتی آقامرتضی مصاحبه با افرادی چون ابراهیم حاتمی کیا، رسول صدرعاملی، نادرطالب زاده، کیومرث پوراحمد، بهروز افخمی، مسعود نقیبی، مسعود فراستی، محمد آوینی، مریم امینی، شهریار زرشناس، محمد رجبی، یوسفعلی میرشکاک، امیرهوشنگ اردلان، قاسم بخشی، رضا برجی، محمدرضا شهیدی فر و فریدون جیرانی وجود دارد.
این مستند محصول سازمان هنری رسانه ای اوج و تولیدشده در خانه مستند انقلاب اسلامی است. سیدعباس سیدابراهیمی آنرا کارگردانی کرده و هر شب ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه سه سیما می رود.منبع:

1400/01/18
23:51:32
5.0 / 5
1053
تگهای خبر: اینترنت , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس دونی