اشتراك ایران و پاكستان در بهار

اشتراك ایران و پاكستان در بهار

گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با عرضه توضیحی از واژه «بَسَنت» و «بهار» می گوید این دو کلمه میان دو ملت پاکستان و ایران مشترک است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مناسبت بیست وسوم مارس، «روز ملی پاکستان» نوشته است: ««بَسَنت» و «بهار» دو کلمه هندی و ایرانی اند که از یک ریشه مشتق شده اند. «بَسَنت» به مفهوم فصل بهار است که از اواسط مارس شروع می شود و تا ماه مه (مِی) ادامه دارد. علاوه بر آن، نام یک سرود یا موسیقی هندی است که بخصوص در فصل بهار خوانده می شود؛ و گردن بندی که از گل های زرد ایجاد می شود و همینطور شکفتن گل های زرد (معمولاً خردل) که در شبه قاره فراوان می رویَد.... رنگ زرد رنگ طبیعت و تولد هر چیز طبیعی است. هر چیزی که به دنیا می آید، چه حیوان، چه انسان، چه گل و گیاه و...، در اولین روزهای تولد خود زرد است و بعد کم کم رنگ می گیرد.... این دو کلمه میان دو ملت مشترک است و حدودا فصل بهار هم هم زمان شروع می شود. اما، در پاکستان، روز مشخصی برای آغاز آن نیست، ولی ماه «چَیت» از اواسط ماه مارس آغاز می شود و همان نخستین ماه سال و بهار است. معمولاً مردم در این فصل لباس زرد می پوشند و جشن های متعدد برپا می کنند.
(برگرفته از: شاهد چوهدری، مقاله «نوروز یا جشن بهاران در پاکستان»، در نشریهٔ آشنا، سال اول، شمارهٔ ۴، فروردین و اردیبهشت ۱۳۷۱، ص ۲۸ و ۲۹)»
۲۳ مارس ۱۹۴۰ روزی بود که قطعنامه پاکستان به منظور استقلال آن از انگلستان تصویب گردید و بعد از هفت سال در ۱۴ آگوست ۱۹۴۷ این کشور از شبه قاره هند جدا شد. همینطور در این روز در سال ۱۹۵۶ نخستین قانون اساسی پاکستان برای انتقال از قلمرو پاکستان به جمهوری اسلامی پاکستان مصوب شد.
منبع:

1400/01/06
00:09:49
5.0 / 5
1237
تگهای خبر: لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی