نوروز را ورق بزنیم؛(۵)

نوروز ایرانیان روایت پاسداشت جشنی ملی از پیش تا بعد از پذیرش اسلام

نوروز ایرانیان روایت پاسداشت جشنی ملی از پیش تا بعد از پذیرش اسلام

لباس دونی: کتاب «نوروز ایرانیان» به قلم نازیلا ناظمی تلاش می کند با نگاه پژوهش گرایانه خود به آداب، رسوم و سنت های نوروز، مخاطب را از دامنه تاریخ قبل از ظهور اسلام و بعد از پذیرش این دین هدایتگر در ایران عبور دهد.با ظهور اسلام و ورود عقاید اسلامی به سرزمین ایران، مردم کشور ما به دین مبین گرویدند اما باوجود این تغییر دیانت و نفوذ و گسترش سریع اسلام در همه ارکان زندگی ایرانیان، تعدادی از آداب و رسوم و سنت های ایرانیان قدیم که بقای آنها با عقاید اسلامی منافاتی نداشت، همچنان در فرهنگ ایرانی باقی ماند و حتی تعدادی از آنها تاحدی رنگ اسلامی پیدا کرد.

جشن نوروز، همچون آداب و سنت های قدیمی ایرانیان است که در بین سنت های ایرانیان مسلمان باقی ماند و حتی به مرور تبدیل به بزرگترین جشن ایرانی گردید؛ جشنی که گرچه ریشه باستانی دارد، اما ارزش و احترام آن در نزد مردم کشور ما به سبب پیوند آن با عقاید دینی گذشته نیست، بلکه این احترام از عدم منافات آن با عقاید اسلامی و تبدیل شدن آن به سنت ایرانی ـ اسلامی سرچشمه می گیرد. پس می توان اظهار داشت که جشن نوروز حالا جشن ملی ایرانیان مسلمان است. (ص. ۳۶ و ۳۷)

اینها قسمتی از کتاب نوروز ایرانیان به قلم نازیلا ناظمی است که توسط انتشارات کتاب همراه انتشار یافته است.

تجلی فرهنگ نوروز از قبل از اسلام تا تبلور مفاهیم اسلامی

آن گونه که مشخص است ناظمی در این اثر، اهتمام کرده نوروز را در پسِ پشت گرویدن ایرانیان دل زده شده از تنگ بینی ها و سخت گیری های موبدان زرتشتی در پذیرش دین هدایتگر و مبین اسلام رصد کند.

همچنین نبود منافات میان سنن و آئین موجود در نوروز با وجود بیش از چهارده قرن از پذیرش دین اسلام در کشورمان را می توانیم در قامت ایرانیان مسلمان با تمامی آداب، سنن، رفتارهای آیینی و در تمامی گویش های اقلیمی در بین اقوام متنوع فرهنگ ایران مان از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب و حتی متمرکز بر فلات مرکزی ایران در پاسداشت آئینی کهن، سترگ و عظیمی ببینیم که قبل از ورود و پذیرش اسلام در کشورمان نیز وجود داشت.دامنه وسیع موضوعات برای طیف متنوع و سلایق رنگارنگ مخاطبان

ناظمی قبل از آنکه یک نویسنده باشد اهتمام کرده قلم پژوهشگر خودرا در این کتاب به مخاطب عرضه نماید. هرچند در سراسر این کتاب، مخاطب بیشتر با یک ادبیات روایی مواجه می باشد اما با ارجاعات و پانویس های مختلفی که نویسنده این اثر در روایات و اشارات خود به مخاطب را ارجاع داده، توانسته آن قلم پژوهشگر و نگاه متقن به استنادات غیر قابل خدشه را نیز بعنوان سندی برای تحکیم صحبت های خود با مخاطبانش به اشتراک بگذارد.

به همین سبب است که کتاب نوروز ایرانیان به قلم نازیلا ناظمی در کنار رصد تقریباً چهارده قرن بعد از ظهور اسلام و پذیرش آن توسط ایرانیان و در ادامه درآمیختن آن با مفاهیم فرهنگی و آیینی نوروز، می تواند لحظات متفاوتی را برای عموم مخاطبان شیفته این جشن ملی، باستانی و کهن ایرانی در همراهی با بال های یار مهربان بیافریند.

دامنه بسیار وسیع و گسترده ای که این کتاب از آن بهره می برد دارد موجب می شود تا هر مخاطبی بنا به نگاه و نگرش خود با توجه و تمرکز بر حوزه مطالعاتی مورد وثوق و علاقه اش، طرفی از این خوان گسترده ببندد و با خود ببرد.منبع:

1400/01/01
12:28:51
5.0 / 5
1092
تگهای خبر: دامن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی