درگفتگوی اختصاصی با لباس دونی مطرح شد؛

پیش بینی ركورد فروش بیش از ۲۰ میلیاردتومانی زمستانه كتاب

پیش بینی ركورد فروش بیش از ۲۰ میلیاردتومانی زمستانه كتاب

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، با اشاره به فروش 18 میلیاردتومانی طرح زمستانی کتاب تا امروز، از پیش بینی فروش بیش از 20 میلیاردتومانی این طرح تا آخر امشب خبرداد.


ایوب دهقانکار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تشریح جزئیات طرح زمستانه کتاب ۹۹ اظهار داشت: امروز در روز پایانی این طرح هستیم و امسال جزو سال های استثنایی بود.
وی ادامه داد: از شروع سال تا حالا چهارطرح فصلی شامل عیدانه کتاب، طرح تابستانه، پاییزه و حالا نیز زمستانه کتاب را داشتیم که توسط این موسسه انجام شد.
وی با اشاره به ابعاد مختلف طرح های چهارگانه فصلی کتاب، گفت: امسال از آن سال های استثنایی بود که خوشبختانه در هر چهار فصل با استقبال چشم گیر مردم فرهنگ دوست ایران اسلامی مواجه شدیم.
دهقانکار در ادامه خاصیت طرح زمستانه را برگزاری آن با فاصله بسیار کمی از نمایشگاه مجازی کتاب تهران عنوان نمود و تصریح کرد: همانطور که مستحضر هستید نخستین نمایشگاه مجازی کتاب ایران در یکم بهمن ماه امسال شروع به کار کرد و به مدت ۱۰ روز تا نوزدهم بهمن ماه ادامه داشت و ما با فاصله کمتر از یک ماه بعد دقیقاً طرح زمستانه را شروع کردیم.
تعداد عناوین و فروش کتاب در نگاه آماری
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با ارائه گزارش آماری از جزئیات تعداد کتاب و فروش آنها در سطح کشور، گفت: کل کتاب فروشی هایی که در طرح زمستانه شرکت کردند ۹۳۶ کتابفروشی بودند که از این تعداد ۱۶ درصد کتابفروشان شهر تهران و ۸۴ درصد کتابفروشان استانها بودند.
دهقانکار افزود: از میزان کل فروش تا اختتام روز هفتم یعنی از بیش از ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی که کتاب به فروش رفته حدود ۱۸ درصد متعلق به شهر تهران و ۸۲ درصد خرید در استانها و غیر از پایتخت اتفاق افتاده است.
رئیس اولین نمایشگاه کتاب مجازی تهران در عین حال اشاره کرد: تعداد کل کتاب های فروخته شده تا اختتام روز هفتم در کشور ۳۸۱ هزار و ۶۱۵ نسخه بوده که سهم تهران ۶۳ هزار و ۵۲۳ کتاب یعنی ۱۷ درصد و سهم استانها ۳۱۸ بوده یعنی ۸۳ درصد، که این هم جزو خاصیت های خوب و چشم گیر این دوره از طرح زمستانه است که استانها واقعاً پیشی گرفتند.
به گفته وی آمارها نشان میدهد بین استانها و تهران هم به لحاظ تعداد کتاب های فروخته شده و هم به لحاظ مشارکت کتاب فروشی ها و هم به لحاظ مبلغ کل فروش اختلاف چشم گیری وجود دارد و ما شاهد رشد بیش از پیش وضعیت نشر و کتاب و کتابخوانی و کتابفروشی در استانها در کنار شهر تهران هستیم.


استقبال مردم فرهنگ دوست ایران از طرح زمستانه کتاب
دهقانکار اظهار داشت: فکر می کردیم آن طور که باید و شاید از طرح زمستانه کتاب هم به سبب فاصله کم از نمایشگاه کتاب و هم به سبب اینکه در ایام پایانی سال مردم خرید نوروز و اولویت های دیگری همچون خوراک و پوشاک را دارند استقبال به عمل نیاید، اما همانگونه که امسال نمایشگاه مجازی ما را به لحاظ استقبال غافلگیر کرد طرح زمستانه هم همین خاصیت را داشت.
وی افزود: در اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران مردم بیش از ۶۴۰ میلیارد ریال خرید کتاب انجام دادند.
مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات اظهار داشت: در این طرح هم در حقیقت تا روز گذشته که روز هفتم اجرای طرح بود بیش از ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کتاب به فروش رفته و امروز روز پایانی طرح است و ما تقریباً مطمئنیم که انشاءالله این طرح زمستانه برای نخستین بار رکورد فروش ۲۰۰ میلیارد ریال را در تاریخ طرح های فصلی شکسته و ما از مرز این میزان فروش عبور خواهیم کرد.
دهقانکار درعین حال اظهار داشت: این در حالیست که در طرح های اجرائی فصلی گذشته مدت زمان اجرای طرح از 10 تا 15 روز متغیر بود اما در طرح فعلی و ظرف مدت هفت روز نزدیک به ۱۹ میلیارد تومان فروش به ثبت رسیده است.
صنعت نشر ایران مانا و پویاست
وی اشاره کرد: جای مباهات دارد که در حقیقت مردم عزیز کشور ما تا این حد از کتاب استقبال می کنند و وقتی ما می گوییم مردم ایران مردم فرهنگ دوست هستند بروز و ظهور آنرا در طرح های این چنینی می بینیم.
به گفته ی ایشان، خوشبختانه در جامعه ای هستیم که صنعت نشر آن زنده است و استقبال از مناسبت های فرهنگی مانند برگزاری نمایشگاه کتاب، طر ح های فصلی کتاب، هفته های کتاب و... همچون نشانه های آنست.


1399/12/16
14:16:28
0.0 / 5
1036
تگهای خبر: خرید , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی