نتایج بررسی پژوهشكده مردم شناسی

كرونا آیین های مرگ را تغییر داده است

كرونا آیین های مرگ را تغییر داده است

به گزارش لباس دونی آیین های مرگ در نتیجه ویروس کرونا یا با تغییر رو به رو شده اند و یا اشکال جدیدی از آن ظهور کرده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، پژوهشکده مردم شناسی در نشست «پویایی و تغییر آیین ها در عصر کرونا» به بررسی نتایج اجتماعی و فرهنگی کرونا بر حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی خلاق و هنرهای سنتی پرداخت و به تغییراتِ برخی آیین ها و بازگشت برخی سنت ها در این دوره اشاره نمود.
با این حال، حسین میرزایی ـ استاد دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است: آیین های ایرانی چون بسیار کهن و ریشه دار هستند توان تاب آوری و انعطاف بالا داشته و در تمام تاریخ، خویش را با بحران ها سازگار کرده اند و در این دوره هم شاهد سازگاری آیین ها با بیماری کووید۱۹ بخصوص با استفاده از فضای مجازی بوده ایم.
اما رضا تسلیمی طهرانی ـ عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات ـ که پژوهشی در زمینه آیین های مرگ در دوره کرونا داشته، معتقد است: آیین های مرگ از دو منظر تعویق آیین و ظهور اشکال جدید قابل بحث است.
او تعویق آیین مرگ را در مراسم تطهیر، تدفین، ترحیم و یادآوری، متمرکز دانست و از مشکلات روحی بازماندگان چون «سوگواری معیوب» سخن گفت و نقش کاهش بروکراسی مرگ را به مجازی شدن آیین های مرگ ربط داد.
ژیلا مشیری ـ مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردمشناسی ـ هم به بیان چند نمونه از روایت های اتنوگرافیک مرگ به روش مردم نگاری برخط پرداخت و بعد از آن، بحران آیین های مرگ را فراتر از بحران متوفایان بر اثر ویروس کرونا که مسئله آلودگی پدیده مرگ و گورستان در عصر اپیدمی است، دانست.
نتایج تحقیقات پژوهشکده مردم شناسی نشان داده است هرچند که آیین های مرگ با تغییراتی روبرو شده است، اما آیین های دیگر، سازگاری و تاب آوری داشته اند. ژانت بلیک، حقوق دان و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی از اهمیت تاب آوری در دوره کرونا از راه بازگشت به صورت های اصیل سنت ها سخن گفت و اضافه کرد: تمام جوامع در طول تاریخ از راه میراث ناملموس، توان مقاومت خویش را در مقابل بحران های مختلف بالا برده اند.
نویسنده کتاب حقوق میراث فرهنگی بین المللی برای مثال به تجربه پخت نان در خانه اشاره نمود و اضافه کرد: در حالیکه دیگر در روستاهای ما نان نمی پزند، یک نشان از بازگشت به تجربه های قدیمی و صورت های میراث ناملموس و زنده را با تکرار تجربه نان پزی در خانه در دوران کرونا شاهدیم.1399/12/14
13:01:41
0.0 / 5
1100
تگهای خبر: هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی