هنرمندان برای درمان موسیقیدان شیرازی خواهان مساعدت مسؤلان شدند

هنرمندان برای درمان موسیقیدان شیرازی خواهان مساعدت مسؤلان شدند

به گزارش لباس دونی امید امیدی یکی از هنرمندان موسیقی شیراز، از شهریورماه سالجاری گرفتار بیماری سرطان شده و او را ز دنیای هنر به جهان بیماری کشید؛ حال هنرمندان شیراز از مسؤلان ارشد خواهان رسیدگی به وضعیت درمانی او هستند.


تنی چند از موسیقی دانان با انتشار تصاویری از اجرای این هنرمند شیرازی در دهه ۶۰، درخواست نمودند که به همتایشان در هنر موسیقی توجه ویژه ای شود و به پاسداشت دهه ها ممارست و تلاش و نامبردار کردن وطن در خارج از مرزها امروز دست او را بگیرند و در این روزهای سخت تنهایش نگذارند.
سعید نیاکوثری مدیر کانون فرهنگی هنری صبا و پیشکسوت عرصه موسیقی در یادداشتی که در اختیار ایرنا قرار داد، به نمایندگی از هنرمندان، از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرده است که به مشکل امید امیدی، هنرمندی که نامش سرزندگی را فریاد می زند، توجه گردد.
در بخشی از این نامه خطاب به سید عباس صالحی آمده است: جناب آقای وزیر، سرو سبزی از بوستان هنر فارس رو به زردی زودهنگام نهاده است و خرمی بوستانش به طوفان خزان بیماری سرطان مهلکی گرفتار آمده است و دریغا که آقای امید امیدی، نوازنده و آموزنده تار، سه تار و تنبک شیراز بعد از سال ها خدمت بی شائبه در عرصه فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران و بیشتر از ۲۶ سال پرداخت وجه بیمه های عادی و تکمیلی اینک در راه رویارویی با بیماری سرطان رو به گسترش، از قلیل حمایت بیمه ای بهره مند نیست. وی در این سال ها صدها شاگرد تربیت کرده و در کمترین مورد بلامنازعه در سه کشور هندوستان و سوریه و لبنان گروه صبا به سرپرستی این حقیر موجبات به اهتزاز درآمدن پرچم پر افتخار میهنمان شده است.
چتر حمایت وزارت ارشاد بر سر هنرمند موسیقی شیراز گشوده شود
این فعال حوزه فرهنگ استان فارس در ادامه نامه به وزیر ارشاد آورده است: آنچه اینک از محضر شما می گذرد درخواست اینجانب بعنوان عضو هیات مدیره اسبق انجمن موسیقی استان فارس به باعث نامه ۵۶۳/س/ااف و هم تعدادی از مدرسین موسیقی شیراز از جنابعالی در مورد حمایت مالی از این هنرمند نجیب و مردمی است که در نهایت تواضع و همدلی، گام های ارزشمندی در راه تعالی فرهنگ و هنر این استان برداشته و الان بایسته است چتر حمایت وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرهمی بر آلام جسمانی ایشان باشد.
هنرمندان فارس در ادامه ابراز امیدواری کردند که با مساعدت وزارت ارشاد بار سنگین هزینه های درمان از دوش این هنرمند برداشته شود؛ همینطور بیان شده است که تلاشهای مختلف با بیمه هنرمندان و سایر مراجعی که می توانند حقوق حداقلی این هنرمند را پرداخت کنند مثمر ثمر نبوده؛ درنتیجه ناچار از شخص وزیر برای کمک به بهبود این هنرمند عرصه موسیقی درخواست کرده اند.
تاکنون موفق به دریافت مبلغی از بیمه تکمیلی نشده ام
این هنرمند که در نامه مورد اشاره از حال و احوالش سخن رفته در گفتگو با خبرنگار ایرنا درباره مشکلاتی که با بروز بیماری سرطان پروستات با آن روبرو شده است، اظهار داشت که با وجود پرداخت ۲۶ ساله بیمه و عضویت در صندوق اعتباری هنر و هم برخورداری از بیمه هنرمندان و بیمه تکمیلی تابحال موفق به دریافت هیچ مبلغی برای درمان بیماری اش نشده است.
امید امیدی مشکل اصلی را فرآیند بروکراتیک فرساینده و غیرحضوری برای دریافت مطالباتش عنوان نمود که به قول او طی آن برای فردی که گرفتار چنین بیماری دشواری است بسیار ناگوار است.
این موسیقی دان ابراز کرد: افراد زیر پوشش بیمه های درمانی مختلف برای رسیدگی به امور بیمه ای به صورت حضوری به مراکز بیمه رجوع می کنند و نامه ای که از جانب مراکز درمانی برای بیمه تکمیلی نوشته شده را عرضه و در نهایت هزینه را دریافت می کنند.
او اضافه کرد: یک مرتبه درخواست خویش را در سامانه ای که به این امر اختصاص داده شده، ثبت کرده ام و یک ماه بعد درخواست نمودند که باید اصل دستور پزشک را به تهران پست کنم؛ این در شرایطی است که اصل دستور پزشک در برگ دوم نسخه کاملا نامشخص است و به هیچ وجه بعد از جدا شدن برگه اصلی قابل تشخیص نیست.
امیدی اظهار نمود: تابحال به علت مشکلات عدیده ای که به علت پیشرفت بیماری سرطان با آن مواجه ام به بیشتر از ۶ دکتر مراجعه نموده ام و چون گزینه های بسیاری همچون سی تی اسکن، نمونه برداری از ریه، نمونه برداری از کمر، پاتولوژی و سایز اقدامات درمانی هزینه بردار را انجام داده ام و با عنایت به این که اصل دستور پزشک از دفترچه جدا شده است قادر به عرضه مدارک اعلامی نیستم.
این هنرمند اضافه کرد: از طرفی، حتی اگر صفحات دوم به بعد را ارسال کنم چون ناخوانا و نامعلوم است به نتیجه ای نخواهم رسید و فردی که بیمار و در بستر است نمی تواند زمان بسیاری را صرف تماسهای مکرر با تهران کند.
روند دریافت هزینه های درمان فرسایشی است
او با اشاره به اینکه ضروریست دستکم یک نمایندگی بیمه به صورت حضوری در شهرستان ها حاضر باشد تا به مشکل بیماران خاص برسد، اظهار داشت: اینکه دولت به هنرمندان ارج نهاده و به خواسته آنها در خصوص راه اندازی بیمه هنرمندان اهتمام ورزیده، اقدامی ستودنی است؛ اما روند فرسایشی تهیه مدارک و عرضه آن مانعی بر سر راه دریافت حقی است که قریب به سی سال بی کم و کاست پرداخت شده و امروز بدان نیاز است.
امیدی ضمن اشاره به اینکه برای پیگیری مطالباتش با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تماس گرفته است، بیان داشت: مسوول مربوط همان روال باردیگر توضیح داد و عنوان نمود که روند رسیدگی غیرحضوری و تلفنی است و تهران باید به این درخواست و مشکل رسیدگی کند و این مورد برای منی که توانایی رجوع حضوری ندارم بسیار مشکل است.
این هنرمند عرصه موسیقی که دارای مدرک کارشناسی موسیقی از دانشگاه است، ضمن اشاره به خدماتش در طول سی سال قبل به جامعه هنری کشور، اظهار داشت: افزون بر تدریس و آموزش صدها شاگرد در عرصه تار، سه تار و تنبک نوازی در کنسرتهای مختلفی که به مناسبت هفته های فرهنگی ایران در کشورهایی همچون سوریه، لبنان، هندوستان و امارات برگزار شده است، با مجوز وزارت ارشاد حضور یافته ام و هنر ایران را به دوستدارانش در حد توان نمایانده ام.
برای حل مشکل هنرمند موسیقی شیراز تلاش می کنیم
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در گفتگو با ایرنا درباره مشکل این هنرمند اظهار داشت: نیازی نیست که هنرمندان برای دریافت حقوق بیمه ای خود به تهران رجوع کنند و تمام سیر پرداخت از راه سامانه صورت می گیرد.
بهروز مرامی اضافه کرد: گرچه خیلی از هنرمندان مبتلا به بیماری های خاص توانسته اند از حق بیمه خود استفاده کنند، آمادگی کمک به این هنرمند عرصه موسیقی را داریم و تلاش می نماییم که مشکل وی حل شود.
او با اشاره به اینکه با عرضه شرح حال ایشان میتوان مبالغی را به صورت بلاعوض برای درمان این هنرمند از وزارت ارشاد درخواست نمود، ابراز امیدواری کرد که این مهم با نظر مساعد مسئولان بالادستی به ثمر نشیند.
پیش از این، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در آیین اهدای نمادین هنرکارت به چهار نفر از هنرمندان شیرازی اظهار داشت: از آغاز سالجاری، کمک های معیشتی موردی به ۳۰۲ نفر، پرداخت حق بیمه سه ماه اول سالجاری برای یک هزار و ۱۶۵ نفر، کمک به ۳۵ گروه نمایشی و دیگر کمک ها برای درمان بیماران خاص اهدا شده است.
صابر سهرابی اضافه کرد: یک هزار و ۶۶۰ هنرمند درخواست هنرکارت کرده اند که تابحال این کارت ها به ۷۰۰ نفر تقدیم شده است.
وی کمک های صندوق اعتباری هنر، بیمه هنرمندان و هم هنرکارت را جبران کننده بخشی از خسارت این قشر به علت شیوع کرونا دانست و عنوان نمود که این حمایت ها برای هنرمندان به صورت ویژه ادامه خواهد یافت.منبع:

1399/12/12
10:14:01
0.0 / 5
1211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لباس دونی