شهروندان خراسانی ۶۴۰ میلیارد ریال كتاب خریدند

شهروندان خراسانی ۶۴۰ میلیارد ریال كتاب خریدند

لباس دونی: ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: سال جاری شهروندان ساکن این استان ۶۴۰ میلیارد ریال کتاب از نمایشگاه مجازی خریداری کردند.


جعفر مروارید روز دوشنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اضافه کرد: شهروندان خراسانی سال گذشته در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب در مشهد که به صورت حضوری برگزار شد ۷۰ میلیارد ریال کتاب خریدند.
وی افزود: بر این اساس حجم خرید کتاب از نمایشگاه مجازی سال جاری ظرف روزهای نخست تا دهم بهمن ماه جاری در خراسان رضوی ۹ برابر بیشتر از حجم کتابی است که از نمایشگاه حضور کتاب سال گذشته در این استان خریداری شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: سال جاری بخاطر محدودیتهای ناشی از همه گیری کرونا، نمایشگاه کتاب برای حفظ سلامت شهروندان در مشهد به صورت مجازی برگزار شد و هزار و ۷۳۲ ناشر در بستر وب یک میلیون و ۲۴۵ هزار نسخه کتاب به مبلغ بیشتر از ۶۴۰ میلیارد ریال فروختند که در نوع خود یک رکورد کم نظیر است.
وی در ادامه اظهارداشت: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کتاب بعنوان یک بستر مهم و اثرگذار در توسعه فرهنگی است و از منظر ترویج فرهنگ، کتابخوانی را هم مد نظر قرار می دهد و سال جاری با عنایت به شرایط کرونایی طرح های فرهنگی در این حوزه هم با رعایت پروتکل های بهداشتی اجرا شد.
مروارید اضافه کرد: سال جاری طرح فروش پاییزه کتاب در ۸۳ کتابفروشی اجرا شد که از این تعداد ۶۳ کتابفروشی در مشهد هستند، این کتابفروشی ها با رعایت پروتکل های بهداشتی با تاکید بر فضای مجازی و بستر وب بیشتر از ۲۵ میلیارد ریال کتاب فروختند و پس از تهران بیشترین فروش کتاب را در این طرح داشتیم.
وی افزود: سال جاری سه هزارو ۲۸ عنوان کتاب برای دریافت مجوز چاب واصل شده که تابحال بیشتر از ۹۰ درصد آنها مجوزهای لازم را گرفته اند و در این حوزه و سایر برنامه های فرهنگی همکاری همه جانبه با نهاد اداره کل کتابخانه های استان مد نظر است.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی هم در نشست انجمن کتابخانه های عمومی این استان اظهار داشت: کتاب بهترین وسیله برای افزایش دانایی و توانایی بشر است، کتاب معجزه پیامبر (ص) است و به رغم محدودیت های کرونایی در زمینه کتاب و کتابخوانی در استان طی یک سال قبل اتفاقات خوبی رقم خورده است که مایه امیدواری است.
محمدعلی نبی پور اضافه کرد: فضای کرونایی مردم دنیا را کتابخوان تر کرده و قرنطینه فرصت هایی طلایی برای کتابخوانی بوجود آورده است.
وی افزود: بر مبنای شواهد علمی ادامه بحران کرونا چهار تا پنج سال آینده محتمل است و باید فرآیند کتاب و کتابخوانی هم با این شرایط بازخوانی شود، البته خلاقیت های فراوان با تاکید بر فضای مجازی صورت گرفته اما کافی نیست و باید از امکانات دیگر نظیر مکانهای بلا استفاده در ادارات دولتی هم در این راستا با برنامه ریزی و هماهنگی استفاده گردد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی دیگر سخنران نشست امروز انجمن استانی کتابخانه های عمومی هم اظهار داشت: به رغم محددیت های بوجود آمده ناشی از کرونا برنامه های کتاب و کتابخوانی در استان با استفاده از فضای مجازی نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته است.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان اضافه کرد: از زمان انتشار کرونا تابحال چهار هزار برنامه فرهنگی، ۴۲۸ نشست کتابخوان، ۵۷۳ برنامه ویژه کودک، ۹۸۳ برنامه مناسبتی، ۳۹۷ جلسه مطالعاتی و جمع خوانی، ۱۶۸ مسابقه کتابخوانی، ۸۵ کارگاه آموزشی و ۱۵ جلسه نقد و بررسی کتاب در استان با تاکید بر فضای مجازی برگزار شده است.
وی برگزاری جشنواره رضوی، پویش خانواده و کتابخوان، پویش ملی اقتراح ماسک (شعر طنز)، برگزاری محفل رواق ادب، پویش ملی خادم ارباب کیست، محفل سوگواری شعر مجازی، افتتاح حسینیه کتاب و هیات مجازی عزاداری، محفل سلوک عاشورایی، پویش ملی کتاب اربعین، پویش ملی کتابخوانان عاشورایی را از دیگر برنامه های نهاد کتابخوانه های عمومی خراسان رضوی برشمرد.
استان خراسان رضوی ۲۱۶ کتابخانه شامل ۱۳۲ کتابخانه نهادی، ۸۰ کتابخانه مشارکتی و چهار کتابخانه مستقل دارد.


1399/11/27
21:33:24
0.0 / 5
1327
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , خرید , خلاقیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی