معاون حوزه هنری كشور در گفت وگو با لباس دونی:

انقلاب اسلامی، انقلابی شگرف در هنری ایرانی ایجاد كرد

انقلاب اسلامی، انقلابی شگرف در هنری ایرانی ایجاد كرد

به گزارش لباس دونی قم معاون حوزه هنری کشور بیان نمود: انقلاب اسلامی، انقلابی شگرف در هنر ایرانی ایجاد کرد، هنر را ارتقا داد و به هنرمند جایگاه تازه ای بخشید.


مجدالدین معلمی معاون حوزه هنری قم، در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: دستاوردهای هنر در دوران انقلاب اسلامی بسیار گسترده و متنوع است. شاید مهم ترین نکته ای که بتوان روی آن دست گذاشت زدودن ابتذال از سیمای هنر و حرکت به سمت هنری انسانی، اخلاقی و مردمی است. در حوزه های مختلف هنری شامل سینما، موسیقی، هنرهای ادبی، هنرهای تجسمی و... سیر صعودی و کمال گرایی مشهود است.
وی افزود: بر هیچ کس پوشیده نیست که انقلاب اسلامی هنر را ارتقا و تعالی بخشید. هنر در دوران طاغوت ستمشاهی، هنری ظاهرگرا و ابزاری تفننی بوده است اما با پیروزی انقلاب اسلامی هنر نجیب، عمیق و مفهومی رشد پیدا کرد.
معلمی با تکیه بر این که هنر در دوران انقلاب اسلامی از یک کالای لوکس و تجملاتی عبور کرد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی کارکرد تازه ای به هنر بخشید و جایگاه هنرمند را ارتقا داد. نگاهی که در هنر بعد از انقلاب به وجود آمد توجه به ذات هنر و هنرمند فارغ از جنبه های مالی، جنسیتی، شهوانی و... بود. هنری که در خدمت آموزه های اخلاقی، انسانی و دینی قرار می گیرد هنر مقدس می شود و از ذهن هنرمند متعهد سرچشمه می گیرد. این نوع نگاه باعث تولید بیشتر و رشد روزافزون آثار هنری شده و برای انتقال اندیشه و خلاقیت های ذاتی هنرمندان فرصتی تازه بوجود آورده است.
وی بیان نمود: هنرمند اگر به درستی آموزش ببیند، اساتید خوب داشته باشد، اهل مطالعه، دقت و اخلاق مدار باشد قطع به یقین در راه هنر متعهد و انقلابی قرار خواهد گرفت و این چیزی نیست که به صورت سازمانی و ارگانی بتوان به آن دست یافت. اگر هنرمند متعهد و کاربلد تربیت شود به خودی خود می توانیم شاهد تولید آثار هنری متناسب با مبانی و مفاهیم انقلاب اسلامی باشیم.
سرپرست حوزه هنری استان قم خاطرنشان کرد: راه های انتقال پیام و آرمان های انقلاب اسلامی به نوجوانان و جوانان بسیار زیاد است اما اگر این پیام با زبان هنر و در چارچوب آثار هنری منتقل شود اساسا اثرگذاری و ماندگاری بیشتری خواهد داشت و باعث تداوم و رشد این شجره طیبه خواهد شد.
وی بیان نمود: هنرمندان و اهالی فرهنگ از اولین کسانی بودند که در صف مبارزه با رژیم ستمشاهی قرار گرفتند و امروزه بخش مهمی از خاطرات ما از مبارزات انقلاب، به آثاری گره خورده است که در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی توسط هنرمندان متعهد، دغدغه مند و انقلابی به تولید رسیده است. هنوز موسیقی و اشعار انقلابی در خاطرات ما طنین افکن است. همچنان فیلم هایی که در سالهای ابتدایی انقلاب اسلامی ساخته شده است زیباترین و جذاب ترین تولیدات انقلابی هستند و اگر به تک تک رشته های هنری رجوع کنید از این دست تولیدات بسیار چشم گیر است.
معلمی در مورد هنر در استان قم اظهار داشت: قم را در کشور و در عرصه بین المللی با انقلاب می شناسند. اما متاسفانه هنر قم که بعد از انقلاب رشد و درخشش خوبی داشت، مورد توجه قرار نگرفته است.
وی افزود: تاثیرات این رشد را امروزه در جشنواره های مختلف هنری و با درخشش هنرمندان قمی می بینیم. نمونه اش ادبیات قم است که در تمام عرصه ها از طنز و شعر آئینی تا ادبیات کودک و نوجوان رشد داشته و وزنه ی قابل اعتنایی در کشور بشمار می رود.
معلمی بیان نمود: با این وجود متاسفانه شهر قم از نظر زیرساخت های هنری بسیار ضعیف است و جوابگوی فعالیت‎ هنرمندان این شهر نیست.
وی با تکیه بر این که قم در عرصه های مختلف هنری پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است خاطرنشان کرد: یکی از عرصه هایی که قم درخشیده است تئاتر دینی است. با عنایت به بافت مذهبی استان نمایش های مذهبی از دیرباز در قم مورد توجه بوده اما هم اکنون خیلی از نمایش های مذهبی از قم نشات می گیرد. و گروه های تئاتر مذهبی قم در خیلی از شهرهای به اجراء می پردازند.
معلمی اضافه کرد: در تئاتر کودک و نوجوان هم چنین است و به علت کثرت گروه های نمایش کودک و نوجوان در قم، نمایشنامه نویسی و اجرای نمایش های خاص کودک و نوجوان در قم رواج گسترده ای داشته است.
وی افزود: در عرصه گرافیک و تصویرسازی هم شاهد کارهای بسیار خوبی هستیم. با عنایت به وجود صنعت چاپ که بعد از انقلاب در قم به آن توجه شد و همینطور مجلات و نشریات زیادی که الان منتشر می شود، هنر گرافیک در قم از رونق و کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار می باشد. هنرمندان شاخص ملی در این حوزه در قم رشد کرده اند که از مفاخر این هنر در کشور می باشند.
معلمی در ادامه اظهار داشت: به واسطه رشد و حضور بزرگان خوشنویسی معاصر در قم همچون استاد موحد و استاد احمد عبدالرضایی می توانیم مدعی درخشش هنر خوشنویسی معاصر در قم باشیم. خیلی از کتیبه های حرم ها و ضریح مطهر ائمه معصومین، کتابت قران، ادعیه و... نتیجه ذوق و قریحه ی این هنرمندان است.
سرپرست حوزه هنری استان قم متذکر شد: در این سال ها به علت وجود انتشارات های مختلف در قم و شروع حرکت های داستانی در مراکزی همچون حوزه هنری قم، دفتر تبلیغات اسلامی، مدرسه اسلامی هنر و... شاهد ظهور نسل جدیدی از نویسندگان دینی هستیم.
وی اضافه کرد: در حوزه ادبیات کودک و نوجوان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بعضی از طلاب دغدغه مند به تولید و انتشار مجلات و کتاب های شعر و داستان برای کودکان و نوجوان پرداختند تا به وسیله آن بتوانند معارف و اندیشه های تشیع و انقلاب اسلامی را رواج دهند. امروزه هسته مهمی از ادبیات کودک و نوجوان در قم شکل گرفته و بی گمان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین مراکز در کشور و حتی در عرصه بین الملل است.
معلمی بیان نمود: وجود شبکه های مختلف بین المللی در قم که محصول انقلاب هستند باعث رواج تولیدات تلویزیونی و رسانه ای در قم شده اند. شبکه هایی که در موضوعات مختلف به برنامه سازی مشغول هستند و بیشتر به صورت ماهواره ای و اینترنتی به نمایش در می آیند.
منبع:

1399/11/26
12:27:15
0.0 / 5
1010
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لباس دونی