در مراسم افتتاح نمایشگاه فناوری و صنایع فرهنگی عنوان شد

زیبایی شناسی را به زیبایی گویی تبدیل نماییم

زیبایی شناسی را به زیبایی گویی تبدیل نماییم

به گزارش لباس دونی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه «هنر یک زبان جهانی است و می تواند ملت های جهان و سلیقه های گوناگون را به هم پیوند بزند»، اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین عناصر در هر جامعه ای تعلق اجتماعی، احساس افتخار کردن به سرزمین و تقویت امید است که از زبان هنر به وجود می آید. گاهی این هنر با ظرافت های اجتماعی تبدیل به یک رفتار اجتماعی و در حقیقت زیبایی شناسی به زیبایی گویی تبدیل می شود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، مراسم افتتاحیه نمایشگاه فناوری و صنایع فرهنگی به همت پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی عصر روز چهارشنبه (۱۵ بهمن ماه) با حضور حمیدرضا طیبی (رئیس جهاد دانشگاهی)، پرویز کرمی (معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری)، غلامرضا منتظری (نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس)، محمد حسین ایمانی خوشخو (عضو هیات علمی و سرپرست پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی)، علی متقیان (مدیرعامل خبرگزاری ایسنا) و... در دانشگاه علم و فرهنگ انجام شد.
در ابتدای این مراسم محمدحسین ایمانی خوشخو، سرپرست پارک علوم و فناوری در سخنانی ضمن تبریک دهه فجر و ولادت حضرت فاطمه (س) اظهار نمود: چهل سال دوم انقلاب را با امید شروع کردیم و می رویم که آنچه در ۴۰ سال نخست مغفول مانده بود را مورد توجه قرار دهیم؛ همچون این موضوعات توجه به فرهنگ بعنوان منبعی مولد است.
او افزود: نزدیک به سه سال از عمر پارک علم و فناوری می گذرد و شاکریم که جهاد دانشگاهی بار دیگر ثابت کرد آن چیزی را که مورد توجه نبوده را در نظر گرفته است. امیدواریم سال دیگر نیز جریان توجه به صنایع فرهنگی ادامه داشته باشد و شاهد افزایش میزان شغل در این عرصه باشیم.
ایمانی خوشخو اشاره کرد: یکی از چالش های اساسی ما در حوزه صنایع فرهنگی این است که هنر باید از حاشیه به متن زندگی مردم وارد شود. موضوعی که پیش تر در فرهنگ عمومی جامعه وجود داشته و باید بار دیگر زنده شود. امید است که دست به دست هم دهیم و این امر را محقق نماییم که صنایع خلاق فرهنگی در کشور شکل بگیرد.


در ادامه حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی نیز در سخنانی با اعلان اینکه یکی از وظایف ما در جهاددانشگاهی تولید علم و فناوری در همه حوزه ها است، اظهار نمود: یقیناً ما به جهت اینکه در موضوعات مختلف خودمان را به صدر دنیا برسانیم مشکلی نداریم، اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که تولید تعدادی از قطعات و المان ها برای ما اقتصادی نیست. به همین دلیل می توان اظهار داشت که در بعضی از حوزه های علمی و فناوری وابسته هستیم.
او اضافه کرد: اما مقوله صنایع فرهنگی اینچنین نیست؛ چونکه صنایع فرهنگی در تاریخ این مملکت ریشه دارد و اگر نقصی داریم می توانیم خیلی سریع آنرا برطرف نماییم. در حقیقت ما در حوزه صنایع فرهنگی حداقل وابستگی را داریم و در بسیاری بخش ها نیز اصلاً وابستگی نداریم؛ بدین سبب صنایع فرهنگی صنعتی است که در کشور ما بسیار زود به بازدهی می رسد و امی دواریم که بتوانیم خدمت خوبی به این صنعت گران قدر داشته باشیم.پرویز کرمی، نیز به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در سخنانی با اشاره به نقش پراهمیت هنر در جامعه، اشاره کرد: متاسفانه به غلط در اذهان عمومی جا افتاده است که فرهنگ و هنر، صنعتی هزینه ساز است؛ این در حالیست که هنر ثروت و ثروت ساز است. بدین سبب باید بتوانیم این تصویر را به درستی به جامعه معرفی نماییم.
او با طرح این پرسش که چرا نباید فرهنگ و تمدن ۸ هزار ساله ما خودش را به درستی به جهان نشان دهد؟ اظهار نمود: این امر محقق نمی گردد مگر آنکه مجلس در بودجه سال جاری و طرح توسعه خود نقش فناوری های خلاق را به درستی ارزیابی کند و ارج نهد. ما نیز در معاونت علمی، مسیری را به وجود آورده ایم تحت عنوان توسعه زیست بوم فرهنگی به کمک شرکت های ملی دانش بنیان که در امتداد همین هدف تعریف شده است.
کرمی با اعلان اینکه در کشور ما هنوز زیست بوم فرهنگی شکل نگرفته است و همچنان هنر، هنرمند و فرد محور است، اشاره کرد: به همین دلیل اگر بتوانیم در اکوسیستم فناوری و بواسطه خانه های خلاق به صنایع فرهنگی بپردازیم، آنگاه می توانیم از ۲۷۰۰ میلیارد دلار گردش صنایع فرهنگی در دنیا سهم شایسته ای داشته باشیم.همین طور حجت الاسلام والمسلمین سید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در سخنانی درباره اهمیت هنر اظهار نمود: بطور کلی نگاه های متفاوتی به هنر و جهان وجود دارد. از نظر من که سال ها به مقوله جهانی شدن پرداخته و نگاهی نیز به اندیشه اسلامی داشته ام، معتقدم که اسلام نگاهی جهانی دارد و اساساً مبدا جهانی شدن دین بوده است.
او افزود: هنر نیز یک زبان جهانی است و می تواند ملت های جهان و سلیقه های گوناگون را به هم پیوند بزند. به همین دلیل می توان اظهار داشت که بازنمایی هنر ایرانی پذیرش جهانی به دنبال دارد. یکی از با اهمیت ترین عناصر در هر جامعه ای تعلق اجتماعی، احساس افتخار کردن به سرزمین و تقویت امید است که از زبان هنر به وجود می آید. حال گاهی این هنر را در هنرهای تجسمی و صنایع دستی بیان می نماییم و گاهی هم هنر با همان ظرافت های اجتماعی تبدیل به یک رفتار اجتماعی می شود و در حقیقت زیبایی شناسی به زیبایی گویی تبدیل می شود.


عاملی با اعلان اینکه در هنر عنصر هویت پررنگ است و خاستگاه آن می تواند در تاریخ تمدنی یک کشور باشد، اشاره کرد: اینجاست که هنر هویت به وجود می آورد و جنبه اجتماعی بودن هویت، ما و با هم بودن است. ما نیز باید به نمادهای شهری و ملی در جامعه هنری فکر نماییم. آن چیزی که باید بعنوان عنصر همگانی در همه نهادهای شهری وجود داشته باشد را هنوز پیدا نکرده ایم. این در حالیست که برای تهران و سایر شهرها نیاز به یک عنصر مشترک داریم که بتواند دلبستگی را برجسته کند و همه را به هم پیوند بزند.
در ادامه با حضور مسئولان حاضر در این مراسم، نمایشگاه صنایع فرهنگی راه اندازی شد. این نمایشگاه که دارای غرفه های مختلف صنایع دستی است، به سبب شرایط حاکم بر جامعه و رعایت پروتکل های بهداشتی امکان بازدید عمومی ندارد.
منبع:

1399/11/24
23:29:29
0.0 / 5
1166
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس دونی