مشاركت مشهد برای پیشبرد شبكه جاده ابریشم

مشاركت مشهد برای پیشبرد شبكه جاده ابریشم

لباس دونی: یونسكو و شهرداری مشهد برای پیشبرد پروژه شبكه جاده ابریشم و ثبت این شهر در شبكه شهرهای خلاق یونسكو تفاهم نامه امضا كردند.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، حجت الله ایوبی، دبیركل كمیسیون ملی یونسكو- ایران، امضای این تفاهم نامه را نقطه عطفی برای آغاز همكاریهای مشترك بین كمیسیون ملی یونسكو- ایران و شهر مشهد دانست و اشاره كرد: خوشبختانه شهر مشهد و در مقیاس وسیع تر، خراسان بزرگ، به واسطه برخواستن بزرگان دانش و علم و فرهنگ، شناسنامه خوبی برای معرفی ایران است.
وی یونسكو را سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد معرفی نمود كه همیشه به دنبال كسب تجربیات نو، تاریخ و میراث فرهنگی و معنوی است و اضافه كرد: امیدواریم با امضای این تفاهم نامه همكاری مشترك بتوانیم در معرفی هر چه شایسته تر مفاخر، ظرفیت ها و قابلیت های شهر مشهد و به دنبال آن كشور به به دنیا، گام های مؤثری برداریم.
او با اشاره به اینكه امیدواریم كه با تمركززدایی از پایتخت و همكاری هر چه بیشتر با استان ها و شهرها، بیشتر و بهتر در صحن یونسكو و دیگر عرصه های جهانی خودرا معرفی نماییم. اشاره كرد: كشور با قابلیت های مهم و ثمین خود در زمینه های علمی، فرهنگی و آموزشی همیشه بین كشورهای عضو سازمان یونسكو سرآمد است و می تواند خیلی از منافع خودرا در این سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی پیگیری كند.

با بهره گیری از فرصت های جهانی می توان قدم های بلند برداشت
محمدرضا كلایی، شهردار مشهد باز در این جلسه اظهاركرد: امروزه كلان شهرها به این نتیجه رسیده اند كه باید انواع سرمایه های طبیعی، مالی، زیرساختی و همین طور سرمایه های فكری بطور متوازن و در كنار هم رشد پیدا كنند تا بتوان به توسعه شهری رسید.
وی افزود: می توان با سرمایه دموكراتیك یعنی شفافیت، پاسخگویی و اعتماد مردم در پیشبرد ارتباط مستقیم شهرها و استان ها با شبكه های جهانی و بهره گیری از فرصت های جهانی، قدم های بلندی برداشت. امضای این تفاهم نامه می تواند در تسهیل این امور بسیار مؤثر واقع شود.
به گزارش روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو- ایران از زمینه های مشترك همكاری در این تفاهم نامه می توان به این موارد اشاره كرد: «همكاری در اجرای برنامه های فرهنگی- هنری در داخل و خارج از كشور با هدف معرفی، حفظ و تقویت هویت ایرانی- اسلامی با تاكید بر شهر مشهد و استان خراسان رضوی»، «همكاری در برگزاری نشست های تخصصی درباب پروژه های پژوهشی، آموزش های شهروندی، آموزه های زیست - محیطی و حفاظت از بناهای تاریخی حوزه مدیریت شهری با تاكید بر صنایع فرهنگی و خلاق، همكاری در آموزش و ترویج فرهنگ كارآفرینی و ارتقای مهارت ها و توانمندسازی شهروندان شهر مشهد خصوصاً حاشیه نشینان»، «همكاری در برگزاری سمینارها و دوره های آموزشی ترویجی به منظور ارتقای آگاهی های اجتماعی در امتداد بسط، توسعه و جایگزینی فرهنگ شهروندی با عادت شهرنشینی»، «همكاری در تأسیس دفتر نمایندگی كمیسیون ملی یونسكو- ایران در استان خراسان رضوی، در محل شهرداری مشهد»، «همكاری و مساعدت در ثبت شهر مشهد در شبكه شهرهای خلاق یونسكو»، «همكاری در پیشبرد پروژه شبكه جاده ابریشم»، «همكاری در پیشبرد پروژه های شهرهای یادگیرنده و شهرهای دوستدار كودك» و «همكاری برای معرفی قابلیت ها، ظرفیت ها و موفقیت های مدیریتی شهری و جاذبه های مشهد در یونسكو جهت توسعه گردشگری مذهبی شهر مقدس مشهد».
این تفاهم نامه ۱۶ بهمن در دفتر دبیركل كمیسیون ملی یونسكو و در امتداد توسعه همكاری در محورهای فرهنگی، علمی، آموزشی، اجتماعی و ارتباطات و همین طور ترویج صلح و همزیستی مسالمت آمیز زندگی شهری متناسب با وظایف و مأموریت ها بین حجت الله ایوبی، دبیركل كمیسیون ملی یونسكو- ایران و دكتر محمدرضا كلایی، شهردار مشهد منعقد شد.1397/11/19
14:31:32
5.0 / 5
4489
تگهای خبر: موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس دونی