تشریح عملكرد انجمن هنرمندان مجسمه ساز در ۵ ماه فعالیت

برگزاری روشنای بزرگان برای ابراهیم معمارزاده و تعیین روزی به نام مجسمه

برگزاری روشنای بزرگان برای ابراهیم معمارزاده و تعیین روزی به نام مجسمه

لباس دونی: انجمن هنرمندان مجسمه ساز در سومین روشنای بزرگان به سراغ ابراهیم معمارزاده می رود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، معمارزاده ۸۶ ساله فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشكده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و فوق لیسانس مجسمه سازی از دانشگاه بروكسل بلژیك است. او مدرك درجه یك هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد.
در نشست خبری انجمن هنرمندان مجسمه ساز كه امروز، یكشنبه (هفتم بهمن ماه) ساعت ۱۰: ۳۰ در خانه هنرمندان شماره ۲ برگزار شد، اعلام گردید كه تابحال «روشنای بزرگان» برای حسین قره گوزلو و انسیه لواسانی برگزار شده است؛ بدین سان كه نمایشگاهی در رابطه با این هنرمندان برگزار و فیلم كوتاهی از روند زندگی آنها ساخته و اكران شده است.
در این جلسه عباس مجیدی (رئیس هیأت مدیره)، محمد مهدی صنعتی (نایب رئیس هیأت مدیره)، صفا سبطی (دبیر هیأت مدیره)، هومن سلیمی (عضو هیأت مدیره و خزانه دار) و معصومه میرحسینی (عضو هیأت مدیره) حضور داشتند.
در این جلسه اعضای هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز كه پنج ماه از فعالیتشان می گذرد به تشریح فعالیت ها و رویكردهای خود پرداختند.
هومن سلیمی بیان كرد: زمانی كه وارد هیأت مدیره شدیم، نمایشگاه روشنای بزرگان را داشتیم؛ البته این نمایشگاه از دوره قبل وجود داشت اما جذاب بود. ما پیشكسوتانی را برای این نمایشگاه انتخاب می كردیم كه سن بالا داشتند یا مدتی از آنها خبری نداشتیم. تا به امروز برای حسین قره گوزلو و انسیه لواسانی این كار را انجام دادیم و خانه هنرمندان هم همكاری كرد. باید گفت تابحال دو نمایشگاه برگزار كردیم و فیلم كوتاه از روند زندگی این دو هنرمند ساختیم و اكران كردیم. این یك اتفاق برای نسل جوان است كه درباره این افراد بیشتر بدانند. سومین روشنای بزرگان هم برای آقای معمارزاده انجام خواهد شد. فیلم او هم آماده شده اما برگزاری نمایشگاه برای سال بعد خواهد بود.
او افزود: آخرین نمایشگاه هم سومین نمایشگاه دانشجویی است كه كارهای خوبی در آن وجود دارد و جمعه (۱۲ بهمن ماه) افتتاح می شود و تا ۲۷ بهمن ادامه دارد. دبیر این نمایشگاه بیژن غنچه پور است و هادی عرب نرمی، رضا قره باغی و بیژن غنچه پور آثار را داوری خواهند كرد.
سلیمی افزود: همین طور نمایشگاه سالانه مجسمه های كوچك را داریم كه ۱۰ دوره برگزار شده و سال آینده به شكل متفاوت انجام خواهد شد. این نمایشگاه بخش فروش هم داشت كه به اقتصاد هنرمند كمك می كرد اما بخش هنری برای ما مهم تر است.
او افزود: حدود ۲۰ سال ویترین خانه هنرمندان تغییر نكرده بود كه می خواهیم به صورت فصلی تغییر دهیم. در اختیار انجمن مجسمه سازان قرار دارد و برای اعضای انجمن است. در آینده می خواهیم از انجمن سفال هم كمك بگیریم.
عباس مجیدی اظهار داشت: زمانی كه پنج ماه پیش كارمان را شروع كردیم كوشیدیم در ادامه و روند هیأت مدیره قبلی و چشم اندازی كه در دوره قبل ترسیم شد، مسیر را ادامه دهیم، با این تفاوت كه بر گزارش های پژوهشی و خبری تاكید داشتیم.
رئیس هیأت مدیره بیان كرد: هیأت مدیره جدید بر هم صدایی بین اعضا برای اتحاد بیشتر اجماع دارد و در این مسیر بیشتر از ۳۴ جلسه برگزار كردیم و به موضوعات ساختاری پرداختیم.
او اشاره كرد: تمركز جدی انجمن روی بینال مجسمه سازی است و احساس نیاز كردیم نشست های تخصصی در این حوزه برگزار نماییم و به نتایج و نقطه نظرات خوبی درباره مجسمه سازی دست یافته ایم. همین طور بر این اساس، شورای سیاست گذاری تعیین خواهد شد.
مجیدی درباره برنامه های جدید انجمن كه در امتداد تعامل با شهرستان ها خواهد بود، اظهار داشت: با بینال شهری شهر مشهد همكاری مشتركی داشتیم و امیدوارم این تعامل با بقیه شهرها هم شكل بگیرد. همین طور ایونتی تعریف كردیم كه برمبنای رویدادهای متدوال مجسمه سازی نیست و تاكید بر اقلیم و جغرافیای منطقه ای و ارتباط انسانی دارد كه در كرمان برگزار می شود.
رئیس هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران درباره بینال هشتم، اظهار نمود: برای هشتمین بینال مجسمه سازی می خواهیم به وضعیت مشخصی برسیم تا بضاعت و توانمندی افراد را در این حوزه رصد نماییم. با این نگرش امیدواریم بتوانیم به كمك شورای سیاستگذاری انجمن، هشتمین بینال مجسمه سازی را به صورت مطلوب برگزار نماییم.
او افزود: رونمایی از كتاب بینال را پیگیری كردیم و نتیجه داد. ما در ۲۰ سالگی جشنی را در اواخر بهمن ماه یا اوایل اسفند ماه خواهیم داشت. همین طور نمایشگاه دانشجویی چند سال است كه شروع شده و پس از اعلام فراخوان آثار از دانشگاه تهران، نیشابور و هنر انتخاب می شوند.


معصومه میرحسینی بیان كرد: رویداد درختستان اگر اجرا شود با همكاری انجمن و زیباسازی شهر انجام می شود. اگر تشكیل گردد در خیابان ولیعصر خواهد بود و ۱۰ تا ۱۵ هنرمند در آن فعالیت خواهند كرد و به شكل یك موزه محیطی است. همین طور فراخوانی داده می شود و همه افراد می توانند در آن شركت می كنند. ما پیشنهاد دادیم كه كارهای خیابان ولیعصر كه در دوره قبل انجام شده برای گردشگری و توریستی پلاك گذاری شوند. كارهای لطمه دیده هم ترمیم شود.
صفا سبطی در ادامه اظهار نمود: انجمن هنری در این دوره برای ما از اهمیت برخوردار می باشد و تمام حركت و رویدادها، سیاستگذاری ما را شكل می دهد. ما اهتمام می نماییم حمایت صنفی داشته باشیم اما مهم تر این است كه به لحاظ هنری، وجه هنری برای مجسمه سازی احداث نماییم. ما برای بینال وقت صرف كردیم. اگر كاری می نماییم پژوهش انجام می دهیم و بعد حركت می نماییم. برای همین نخواستیم بینال را سلیقه ای برگزار نماییم و در این راستا نشست برگزار كردیم و با صاحب نظران حرف زدیم. بینال را به سمتی برنامه ریزی كردیم كه اهمیت جریان مجسمه سازی برجسته و نشان دادن شود. پشتیبانی از مجسمه سازی معاصر هدف ما است كه موجب رشد می شود. رویدادهای دیگر هم با همین روند شكل گرفت و خواستار این هستیم كه در گفت و گو با هم باشند بنا بر این كوشیدیم با تشكلات شهرستان ارتباط بگیریم.
او افزود: در كشور رویدادهایی در جریان است و وظیفه انجمن ما این است كه استقلال را حفظ كند و در رویدادی مشاركت می نماییم كه تثبیت انجمن در آن مدنظر باشد. اگر احساس نماییم منافع اعضا در خطر است مشاركت نكنیم. پیشنهاد ما پژوهش محوری به هنرمندان است و بخشی از ایونت ما ترغیب آنها به پژوهش است.مجیدی در ادامه نشست هم بیان كرد: برای اكسپو پروپوزال نوشته شده اما هنوز قطعی نشده است.
او افزود: در استراتژی مسیر آینده ما آمده است كه نشریه خودرا علمی ترویجی منتشر نماییم و به گیشه هم بیاید. همین طور اخبار را در فضای مجازی منتشر نماییم. سپس كمیته آموزشی خلأ آموزشی را پر كند و كارگاه تخصصی برگزار نماییم. همین طور آثار حوزه مجسمه متناسب با شكلی كه باید قرار بگیرد از انجمن گذر كند تا پیشنهادهایی بدهیم و بر قیمت گذاری و … نظارت بشود.
او افزود: چاپ كتاب بینال ۱۲۲ میلیون برای دوره قبل هزینه داشت و امیدواریم سال آینده به موقع كتاب را با كمك وزارت ارشاد چاپ نماییم.
مجیدی بیان كرد: تعیین روز مجسمه در برنامه هایمان وجود دارد اما هنوز این كار را نكرده ایم.
همین طور محمد مهدی صنعتی به تشریح ایونت تهران و كرمان پرداخت و اعلام نمود كه مقرر است در دوفاز و در تهران و كرمان اجرا شود.1397/11/07
02:18:29
5.0 / 5
4643
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس دونی