سهم حوزه فرهنگ نیم درصد كل بودجه سال 99

سهم حوزه فرهنگ نیم درصد كل بودجه سال 99

به گزارش لباس دونی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبلغ بودجه حوزه فرهنگ در کشور را کم دانست و اظهار داشت: بودجه کل حوزه فرهنگ در کشور 11 هزار میلیارد تومان است که 140 هزار تومان سرانه یعنی روزانه 100 تومان می شود. در حقیقت سهم حوزه فرهنگ نسبت به کل بودجه در سال 93 تا 97 یک درصد بوده و در سال 98 هفت دهم درصد و در سال 99 به نیم درصد کل بودجه تبدیل گشته است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دیدار حمید رضا حاجی بابایی - رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی - با سعیدرضا عاملی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی که سه شنبه ۱۱ آذر در دبیرخانه این شورا انجام شد، عاملی به اشاره به سوابق فرهنگیِ حاجی بابایی در حوزه های فرهنگی حضور وی در جایگاه ریاست کمیسیون برنامه و بودجه را منشا اثر مثبت برای حوزه علم و فناوری و فرهنگ کشور خواند و اشاره کرد: فلسفه وجودی شورا و آثار مصوبات این شورا در پیشرفت علم و فرهنگ کشور گاهی در مجلس مورد توجه قرار نمی گیرد، بنابراین باید ه باید برای نهادینه شدن این جایگاهِ فراقوه ای تدبیری اندیشیده شود.
او ضمن اشاره به این که باید توجه گردد تا رکن بودن مجلس شورای اسلامی در قانون گذاری کشور مورد صیانت قرار گرفته و اقدامی انجام نشود تا موجب تضعیف آن شود، افزود: برمبنای برنامه ششم باید سهم اعتبار تحقیقات کشور به چهار درصد می رسید که این مهم مورد تاکید و مطالبه مقام معظم رهبری نیز بوده است اما همچنان شاهد تحقق نیافتن آن هستیم که امسال این سهم به ۸۰ صدم یک درصد رسیده است.
به اعتقاد دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، باید به نهادهای علمی یعنی آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور اهمیت فراوان داد تا آثار تقویت آنها در بخش های در رابطه با سلامت و پیشرفت کشور مشهود باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به سرانه هزینه کرد برای مهد کودک در استرالیا که ۱۲۵۰۰ دلار است، اشاره نمود و اضافه کرد: ما هزینه ای برای این حوزه مهم و راهبردی نمی نماییم، که زیرساخت اصلی فرهنگ و اقتصاد کشور در پرورش کودک سالم و صالح نهفته است.
این استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران همین طور با تکیه بر اهمیت موضوع فضای مجازی و عدم وجود نگاه بلند در کشور به آن اظهار داشت: رفع تبعیض اجتماعی، عدالت و... در کشور بوسیله فضای مجازی محقق می شود که در شورای عالی انقلاب فرهنگی روی آن مباحث جدی را داشته ایم.
وی همین طور ضمن اشاره به طراحی سکوی ملی آموزشی، پژوهشی و تربیتی در این شورا اظهار نمود: هم اکنون شاهد پراکندگی حوزه های فضای مجازی و بسترهای به وجود آمده در حوزه هایی مانند آموزش عالی و وزارت بهداشت هستیم که سکوی ملی، آموزشی، تربیتی و پژوهشی برای چهار حوزه وزارت علوم، وزارت بهداشت، معاونت علمی و آموزش و پرورش ظرفیت با هدف هم افزایی و استفاده بهینه از ظرفیت ها هستند.
او با تکیه بر وجود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون وب سایت با حداقل تاثیرگذاری در دنیا، بیان کرد: هیچ کدام آنها به تنهایی اثرگذاری ندارند، بلکه تجمیع آنهاست که قدرت بوجود می آورد و منابع موثر قدرت در فضای مجازی بسترهایی هستند که با تجمیع این داده ها ایجاد قدرت کرده اند. بعنوان مثال دانشگاه های کشور تک به تک مبادرت به خرید منابع کتابخانه ای می کنند در حالی که اگر همه آنها در قالب یک کنسرسیوم خرید کنند اساسا موفقیت بهتری را شاهد خواهیم بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشریح مبلغ کمِ بودجه حوزه فرهنگ در بودجه کل کشور اظهار داشت: بودجه کل حوزه فرهنگ در کشور ۱۱ هزار میلیارد تومان است که ۱۴۰ هزار تومان سرانه یعنی روزانه ۱۰۰ تومان می شود.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه ضرورت دارد این تخصیص بودجه با سیاست های کلان کشور انطباق بیشتری داشته باشد، اظهار داشت: در حکمرانی حوزه فرهنگ گرفتار پراکندگی هستیم و در سهم بودجه نیز با کمبود مواجه هستیم و البته در حوزه فرهنگ و علم و فناوری نیاز به بازمهندسی در نظام حکمرانی داریم.
عاملی با بیان اینکه سهم حوزه فرهنگ نسبت به کل بودجه در سال ۹۳ تا ۹۷ یک درصد بوده و در سال ۹۸ هفت دهم درصد و در سال ۹۹ نیم درصد کل بودجه شده است، اظهار نمود: ۸۰ درصد بودجه فرهنگ هزینه حقوق و دستمزد می شود و متاسفانه مبلغی برای پژوهش، مطالعه و عملیات بسیار ناچیز است. این بدین معناست که در نظام بودجه ریزی ما تامین اعتبار برای کار اداری فرهنگ می نماییم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگر سخنان خود درباره سامان دهی آموزش عالی اظهار داشت: در مصوبه جهش تولید که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ گردیده است سامان دهی و بازمهندسی آموزش عالی کشور دیده شده است، از طرفی به روزرسانی نقشه جامع علمی کشور که ماموریت های جدید برای این حوزه طراحی شود، در دستور کار قرار دارد.

ضرورت توجه بیشتر به حوزه های سیاستگذاری در برنامه های کلان کشور
در ادامه جلسه اصغر عبدالهی - معاون امور مجلس و فراسازمانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی - نیز به دنبال برگزاری جلسه با رئیس مجلس شورای اسلامی و در امتداد افزایش تعاملات با قوه مقننه اشاره کرد: لازم است جلساتی با حضور پنج کمیسیون در رابطه با وظایف و ماموریت های شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل گردد.
وی با تکیه بر این که حاجی بابایی در دوره های مختلف در مجلس نگاه مثبت به حوزه فرهنگ داشته که نماد آنرا می توان در برنامه ششم توسعه و ۱۹ ماده در این برنامه دید که ناظر به علم و فناوری است، اضافه کرد: در بخش فرهنگ نیز در برنامه ششم این توجه بوده است.
منصور کبگانیان - قائم مقام ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی - نیز در سخنانی با تکیه بر تعاملات مثبت حاجی بابایی در دوره وزارت با شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در این دوره محقق شد.
او همین طور آمایش آموزش عالی، نبود پژوهانه برای دانشجویان دکتری، برنامه ریزی برای حوزه نخبگان در کشور، مسئله هوافضا، اهمیت افزایش سهم بودجه تحقیق توسعه و ضرورت توجه بیشتر به حوزه های سیاستگذاری در برنامه های کلان کشور را مورد تاکید قرار داد.

بزرگ نمایی غیرواقعی از بودجه فرهنگ کرده اند
محمد آقاسی - دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی - نیز در سخنانی با تکیه بر زیاد بودن هجمه های فرهنگی وارد شده به کشور در حوزه فرهنگ، اظهار داشت: باید متناسب با این هجمه ها در برنامه ریزی و تخصیص بودجه اهمیت داده شود.

وی ضمن اشاره به جنگ روایت ها در بازنمایی واقعیت های موجود در کشور، اظهار نمود: در چند سال اخیر بزرگنمایی غیرواقعی از بودجه فرهنگ شده است و بودجه فرهنگ در مقابل بخش های دیگر خیلی کم است. از طرفی پراکندگی بودجه ای در حوزه فرهنگ داریم که گاهی این بودجه ها با اسناد و اهداف نظام قابل تعین (امتیاز دادن) نیست.
او ضمن اشاره به ایجاد ستاد مهندسی فرهنگی در دوره جدید و برگزاری هفت جلسه و تصویب ۲۱ مصوبه برای آن، این اقدام را گام رو به جلو در تحقق این مطالبه مهم مقام معظم رهبری دانست و اضافه کرد: کمیته تلفیق بودجه فرهنگ برمبنای مصوبه این ستاد با عضویت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، نماینده سازمان برنامه و بودجه به ریاست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است.
آقاسی همین طور ضرورت آمایش فرهنگی را از دغدغه های شورای عالی انقلاب فرهنگی برشمرد که برمبنای آن سازمان تبلیغات اسلامی ماموریت انجام آنرا با همکاری سایر نهادهای مربوطه بر عهده گرفته است.

تا سازماندهی در حوزه فرهنگ نباشد، با هر بودجه ای موفق نیستیم
در ادامه حمیدرضا حاجی بابایی - رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی -؛ بزرگترین مشکل فرهنگ را در این دانست که هر کس به هر طریقی برمبنای سلیقه خود عمل می کند و اظهار داشت: بعنوان مثال شاهد بودیم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که بالاترین سند مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است که کار زیادی روی آن انجام شد با چه سرنوشتی در اجرائی شدن مبتلا شد.
وی ضمن اشاره به تصویب منشور توسعه فرهنگ قرآنی و ادامه این روال در موضوع قرآن نیز اظهار نمود: اگر یک میلیون معلم متدین و انقلابی تربیت نماییم همین برای کشور کافیست که دانشگاه فرهنگیان با این هدف افتتاح شد و ۶۳ پردیس به وجود آمد و افراد نخبه با شرایط ویژه برای معلمی راهی این دانشگاه شدند و برای نیروی انسانی آموزش و پرورش و جزئیات آن کاملا برنامه ریزی صورت گرفت که این مصوبه مهم نیز در اجرا با مشکلات همراه شد.
او با تکیه بر این که در کشورهای پیشرفته بیشترین توجه را به بخش آموزش و پرورش و بطور ویژه تر سطوح پایین تر آن دارند، اضافه کرد: منع خصوصی سازی در آموزش و پرورش، رفع پراکندگی بالایی در حوزه آموزش عالی و تجمیع مراکز متعدد، اهمیت حوزه نخبگان در کشور و توجه آموزش مهارت محور باید مورد توجه قرار بگیرند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مدیریت و تدبیر و ساختار با اهمیت تر از بودجه است، بیان کرد: تا ساماندهی در حوزه فرهنگ به وجود نیاید هر قدر بودجه به این بخش تزریق شود به موفقیت دست نخواهیم یافت.
حاجی بابایی ریشه مشکلات اقتصادی را در فرهنگ دانست و اضافه کرد: باید یک سازماندهی در این حوزه شروع نماییم، آمادگی داریم برای ساماندهی این حوزه با شورای عالی انقلاب فرهنگی همکاری داشته باشیم. باید طوری برنامه ریزی شود که بودجه ها در راه تعریف شده در برنامه ها و مبتنی بر نیاز کشور و رفع مشکلات هزینه شوند و شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهادهای خود در این خصوص را طراحی کند.

منبع:

1399/09/14
20:46:32
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: آموزش , خرید , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس دونی