انتخاب روز اصفهان به نقد و بررسی بیشتر این شهر منجر گردید

انتخاب روز اصفهان به نقد و بررسی بیشتر این شهر منجر گردید

به گزارش لباس دونی ایرنا- عضو شورای مركزی انجمن دوستداران اصفهان و كنشگر میراث فرهنگی اظهار داشت: انتخاب روز اصفهان سبب شد تا رسانه ها و شبكه های اجتماعی بیشتر به معضلات این شهر بپردازند و عملكرد نهادهای دولتی و خصوصی را نقد كنند.


شاهین سپنتا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: انتخاب روز اصفهان در حقیقت سرآغاز یک جنبش اجتماعی فراگیر در شهر شد و نسلی از جوانان مطالبه گر را پرورش داد که حالا بعنوان فعالان مدنی حتی فراتر از چارچوب های تعریف شده سازمان های مردم نهاد عملکرد نهادهای متولی را نقد و مطالبات خویش را طرح می کنند.
زایچه اصفهان یکم ماه آذر است، روزی که باروی بزرگ اصفهان در زمان رکن الدوله دیلمی تکمیل شد، پیش تر انجمن های مردم نهاد اصفهان بدون همراهی مدیریت شهری به گرامیداشت و فرخندگی این روز را جشن می گرفتند و در این فرصت به بررسی مسائل و عرضه پیشنهادات برای حل معضلات و مشکلات میراث فرهنگی و طبیعی اصفهان می پرداختند، حالا سه سال است که شهرداری با تصویب شورای شهر، همپای اصفهان شناسان شده و این روز را گرامی می دارد.
سپنتا، اصفهان پژوه و پیشنهاد دهنده نامگذاری روز اصفهان اظهارداشت: از سال ۱۳۸۴ که شماری از اصفهان شناسان و کنشگران میراث فرهنگی یکم آذر را بعنوان روز نکوداشت اصفهان انتخاب و عموم مردم و سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها و چهره های شاخص علمی و فرهنگی با این انتخاب همراهی کردند.
وی خاطرنشان کرد: در آن سال ها طیفی از اعضای شورای شهر بودند که به علل غیر علمی با این انتخاب مخالفت و از رسمیت یافتن آن جلوگیری و حتی در مقابله با آن گزینه دیگری را مصوب کردند اما خوشبخانه در تمام این سال ها همه سازمان های مردم نهاد و رسانه های مردمی یکم آذر را گرامی داشتند.
به گفته سپنتا انجمن دوستداران اصفهان با هم اندیشی به لزوم انتخاب این روز بعنوان روز اصفهان پاسخ داد.
عضو شورای مرکزی انجمن دوستداران اصفهان افزود: هدف از این انتخاب حرکت گروهی برای معرفی بیشتر و بهتر ارزش های تاریخی و فرهنگی اصفهان به مردم و مسؤولان بود چون بر این باور بوده و هستیم که خیلی از مشکلات و صدمه هایی که در چند دهه اخیر گریبان شهر اصفهان را گرفت ریشه در ناآگاهی بعضی از مسؤلان و مردم دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف تابحال ۱۰ همایش بزرگ به مناسبت روز اصفهان برگزار گردید و در این گردهمایی های سالانه ضمن معرفی بیشتر ارزش های اصفهان، معضلات و مسائل میراث فرهنگی و طبیعی و محیط زیست شهر با حضور مدیران مورد بررسی قرار گرفته است.
این کنشگر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: انتخاب روز اصفهان سبب شد که در این روز و در طول هفته اصفهان از یکم تا هفتم آذرماه، رسانه ها و شبکه های اجتماعی بیشتر به معضلات این کلانشهر بپردازند.
عضو شورای مرکزی انجمن دوستداران اصفهان اظهار داشت: یکی از حرکت های خوبی که در این سال ها شکل گرفت، ارج نهادن به تلاشهای کسانی بود که در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و زیست محیطی در اصفهان منشا آثار موثر و ارزشمندی بوده اند.
وی بیان نمود: در این راستا همه ساله به شماری از سرآمدان سپاهان، تندیس نماد اصفهان تقدیم و از کارنامه علمی، هنری یا مدنی آنها تقدیر شده است تا انگیزه ای باشد برای حرکت پرشتاب تر نسل جوان اصفهان برای رشد و توسعه پایدار این شهر.
به گفته سپنتا انجمن دوستداران اصفهان در ۱۵ سال فعالیت از هر امکان و شیوه مدنی و قانونی همچون برگزاری همایش های علمی، گردهمایی های مردمی، پویش های اعتراضی، مکاتبه با نهادها و مدیران شهری، فعالیتهای رسانه ای، برگزاری نمایشگاه و اردوهای علمی و فرهنگی و پشتیبانی از انتشار کتب و نشریات اصفهان شناسی برای رسیدن به این اهداف بهره برد و از روش های تند و احساسی، غیرمدنی، غیر منطقی و غیر اخلاقی به شدت پرهیز کرده است.
وی اظهار داشت: شهر اصفهان با معضلات زیادی همچون خشکی زاینده رود، آلودگی هوا، تخریب منابع خاک و آب، صدمه به منابع گیاهی و جانوری، تخریب میراث فرهنگی و طبیعی به طور گسترده روبرو است که بی شک پرداختن به همه این مسائل خارج از توان یک سازمان مردم نهاد با اعضای مشخص و توان مالی و اجرایی محدود است و یکایک شهروندان و نهادهای مردمی و دولتی باید با مشارکت یکدیگر برای حل این مشکلات گام بردارند.
سپنتا اضافه کرد: با این وجود هستند کسانی که انتظار دارند این انجمن به همه این مسائل ورود کند و یک تنه همه این معضلات را به چالش بکشد، کوشیده ایم تا با در نظر گرفتن اولویت های شهر و به دور از تنش و جو زودگذر، به اصلاح شیوه های مدیریت شهری و توجه به مطالبات شهروندان تا رسیدن به یک هم افزایی بهتر بپردازیم.
سپنتا اعتقاد دارد هنوز روش های مدیریت شهری تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد و بسیاری از ظرفیت های بالقوه این شهر در کشاکش حرکت های جناحی هدر می رود و بالفعل نمی گردد.
در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ اصفهان شناسان به رای اکثریت، روز یکم آذرماه هر سال را بعنوان روز نکوداشت اصفهان تصویب کردند و بر مبنای پیشنهاد زنده یاد لطف الله هنرفر، نگاره تاریخی منقوش بر کاشی کاری های سر در بازار قیصریه اصفهان را که با اقتباس از صورت فلکی برج قوس (آذر ماه) و با محتوایی متعالی طراحی شد بعنوان نماد اصفهان برگزیدند.
از آن سال تاکنون، هرساله سازمان های مردم نهاد اصفهان و سازمان های دانشجویی دانشگاه های اصفهان یکم آذر را بعنوان روز و هفته اصفهان را از یکم تا هفتم ماه آذر گرامی می دارند.منبع:

1399/09/04
12:03:07
5.0 / 5
1409
تگهای خبر: طراحی , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی