آموزش مداوم، لازمه كار ویراستار متون دینی است

آموزش مداوم، لازمه كار ویراستار متون دینی است

ویراستاران متون دینی با تكیه بر هم اندیشی و تبادل تجربه با نویسندگان، آموزش مداوم را لازمه كار ویراستار متون دینی دانستند.به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا، نشست «ویرایش متون دینی» از سلسله نشست های موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به مناسبت بیست وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته (پنجشنبه، ۲۹ آبان) با حضور راضیه حقیقت دبیر کارگروه ویرایش متون دینی، شیوا خلیلی نویسنده و ویراستار و محمد مهدی باقری، ویراستار برگزار گردید.

شیوا خلیلی، با بیان اینکه کار در حوزه دینی، سخت تر است، اظهار داشت: در ویرایش باید به دو مبحث مخاطب و رسانه توجه گردد و مهمترین مسئله در ویراستاری، اثرگذاری است. ما ضمن این که قواعد درست نویسی داریم اما گاهی اوقات لازم است از این قواعد کمی لغزش نماییم تا مفهوم را بهتر و راحتتر، منتقل نماییم.

این نویسنده، اضافه کرد: در کتاب دینی برای کودکان، مهمترین مشکل در انتقال مفاهیم، محتوایی است. در بعضی جاها این لزوم وجود دارد در متون دینی، مقداری تقدس زدایی نماییم تا بتوانیم این مفاهیم را راحتتر به کودکان منتقل نماییم. ازاین رو در ویرایش متون دینی بسیار مهم می باشد که دقت شود که کلمه ها درشت و سخت نباشد که کودک، نتواند با آن ارتباط برقرار کند.

وی خاطرنشان کرد: البته ما همانطور که لازم است از استفاده چنین واژه های سختی پرهیز نماییم از آن سو هم، نباید گریزان باشیم از بهره گیری واژه هایی که می تواند برای بچه ها سوال ایجاد نماید و باعث کنجکاوی و افزایش دایره واژگانی کودکان شود. در حوزه متون دینی، نیاز داریم نویسندگان و ویراستاران با یکدیگر جلسات هم اندیشی و تبادل تجربه ها، داشته باشند.

دبیر کارگروه ویرایش متون دینی هم عنوان کرد: ما در سالهای گذشته با مسئله ای مواجه بودیم که ویراستار متخصص متون دینی، وجود نداشت و لزوم انجام اقدامی اساسی در این حوزه احساس می شد. با صدمه شناسی هایی که انجام شد، در نتیجه تصمیم به راه اندازی کارگروه ویرایش متون دینی، گرفتیم و تا کنون نشست های گوناگونی در این عرصه با حضور ویراستاران و مترجمان زبان عربی برگزار کرده ایم.

حقیقت، با بیان اینکه ویراستاری متون دینی، احتیاج به کسب دانش های مختلف دارد، اظهار داشت: ویراستاری این متون به صورت حرفه ای، نیازمند تسلط به زبان عربی و دانش در حوزه فلسفه، منطق، حقوق و منابع روایی دارد. ویراستاری تخصصی متون دینی امری فراتر از ویراستاری متن های عادی است.

او خاطرنشان کرد: در ویرایش متون دینی بیشتر مشکل ها کج تابی ها و گرته برداری ها بوده است. هم اکنون مباحث و نتایج نشست ها درباره این مشکلات، تبدیل به مقاله و آماده چاپ شده است. این مقاله ها برای افرادی که به صورت تخصصی در این عرصه می خواهند، فعالیت کنند، بسیار مفید و کاربردی است. شیوه نامه های صوری متون دینی را هم آغاز کردیم.

وی افزود: ویراستار متون دینی از آموختن هیچ وقت نباید غافل شود. ویراستاران با عنایت به ظرافت هایی که در این متون هست، هر چقدر در این حوزه مطالعه و تحقیق کنند، کم است. ناشران کتاب های مذهبی هم لازم است، ویراستاری این کتاب ها را به ویراستارانی بسپارند که تخصص لازم در این مورد داشته باشند.

هفته کتاب در یک نگاه

۲۴ آبان ماه در تقویم رسمی کشوردر سال ۷۲ شمسی بعنوان روز کتاب و کتاب خوانی تعیین شد. در سالهای گذشته هفته پایانی آبان ماه، هفته کتاب نامگذاری شد.

نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در ایام چهارم تا دهم دیماه سال ۱۳۷۲ با پیام مقام معظم رهبری، برگزار گردید.

همزمان با هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه ها و استان های کشور نمایشگاه ها و جشن های کتاب و سخنرانی همراه با نشست های مختلف و... با موضوعات چاپ و نشرِ و کتاب و ترویج کتابخوانی با هدف افزایش میزان سرانه مطالعه برگزار می گردد.

براین اساس با مجموعه سیاست گذاری و برنامه ریزی های انجام گرفته تلاش شده تا ترویج فرهنگ مطالعه به خصوص بین نوجوانان، هدف و محور اصلی این برنامه ها باشد ازاین رو بزرگداشت روز کتاب، کتابدار و کتاب خوانی همه ساله در این ایام با شکوه هرچه تمام تر از جانب اهالی قلم، فرهیختگان، مسؤلان و فعالان فرهنگی، اساتید، دانشگاهیان، دانشجویان، دانش آموزان، اصحاب نشر و چاپ و کتاب و... برگزار می گردد.

امسال هم همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار دانایی؛ مانایی این رویداد بزرگ فرهنگی از شنبه ۲۴ آبان تا۳۰ آبان ماه جاری در سرتاسر کشور و بیشتر با محوریت فضای مجازی بواسطه شیوع کرونا برگزار گردید.منبع:

1399/08/30
22:28:11
5.0 / 5
1428
تگهای خبر: آموزش , تخصص , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی