جشنواره دانایی توانایی با رقابت ۳۰۰ دانش آموز در شاد

جشنواره دانایی توانایی با رقابت ۳۰۰ دانش آموز در شاد

لباس دونی: مدیركل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش از رقابت 300 دانش آموز در چهارمین دوره جشنواره دانایی توانایی در بستر فضای مجازی و شبكه شاد آگاهی داد.


به گزارش روز شنبه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علی رمضانی درباره جزئیات برگزاری جشنواره دانایی توانایی اضافه کرد: یکی از مهمترین اقدامات درباب ارتقای سرانه مطالعه، کتاب و توسعه فرهنگ کتابخوانی در مدارس سراسر کشور جشنواره دانایی توانایی است که از فردا ۲۵ آبان ماه شروع می شود.
وی افزود: در امتداد اهداف سند تحول بنیادین و بعنوان یکی از اصلی ترین کارهای تربیتی با هدف برنامه ریزی مطلوب برای اجرائی شدن سند ملی نهضت مطالعه مفید و دسترسی سهل دانش آموزان به تازه های نشر فرهنگ سازی خرید و خواندن کتاب در برنامه روزمره دانش آموزان، برنامه های توسعه و تجهیز کتابخانه آموزشگاهی و کلاسی دنبال می شود.
دانش آموزان از ۱۱۶ میلیون جلد کتاب بهره مند هستند
رمضانی اظهار داشت: حالا در بیش از ۱۰۰ هزار مدرسه سراسر کشور بیش از ۶۲ هزار مدرسه دارای یک کتابخانه مدرسه ای و بیش از ۲۳۰ هزار کتابخانه کلاسی وجود دارد که در مجموع در این کتابخانه ها بیش از ۱۱۶ میلیون جلد کتاب در اختیار دانش آموزان علاقمند قرار گرفته است.
مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش درباره اهداف برگزاری این جشنواره گفت: گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، دسترسی سهل دانش آموزان به کتاب های مفید و تازه های نشر، پشتیبانی از دانش آموزان مولف، بالا بردن سطح آگاهی دانش آموزان، آشنا کردن آنها با روش های صحیح نقد و نقادی، توسعه و تقویت و تجهیز کتابخانه های مدارس، انس و الفت بیشتر دانش آموزان و خانواده ها با کتاب و مطالعه، غنی سازی اوقات فراغت در قالب شناخت و آموزش و فرهنگ از اهداف برگزاری این جشنواره خواهد بود.
وی اضافه کرد: معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در امتداد وظایف خود برای ترویج فرهنگ مطالعه و توسعه کتابخوانی ۳سال است که جشنواره بزرگ دانایی توانایی را اجرا می کند؛ جشنواره ای که در نوع خود بی نظیر است و تلاش دارد نگاه کودکان و نوجوانان را به کتاب تغییر دهد.
جشنواره دانایی توانایی در ۴مرحله برگزار می شود
رمضانی با اعلان اینکه امسال چهارمین سال اجرای این جشنواره است، اظهار داشت: جشنواره دانایی توانایی در قالب یک جشنواره رسمیت یافته و شبیه مسابقات فرهنگی هنری هر سال به استان های سراسر کشور ابلاغ می شود. این جشنواره، یک جشنواره فرآیندی است و در چهار مرحله مدرسه، منطقه، استان و کشور برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: حضور در جشنواره دانایی توانایی کاملاً اختیاری است و دانش آموزان با میل درونی خود در این جشنواره شرکت می کنند. این جشنواره علاوه بر اینکه فرهنگ کتاب خواندن را ترویج می دهد و سرانه مطالعه در کشور را بهبود می بخشد، نیم نگاهی به اقتصاد نشر و چرخه تولید کتاب دارد.
رمضانی درباره پروسه جشنواره اظهار داشت: پروسه برگزاری مسابقه به این صورت است که در مرحله اول یعنی مدرسه یک کتاب به دانش آموزان معرفی می شود، دانش آموز کتاب معرفی شده را می خواند. شرکت کنندگان به مرحله دوم یعنی منطقه راه پیدا می کنند و در این مرحله به برگزیدگان یک کتاب معرفی می شود، دانش آموزان کتاب معرفی شده را می خوانند، شرکت کنندگان گلچین خواهند شد و برگزیده به مرحله سوم راه می یابد. به راه یافتگان به مرحله استانی کتاب دیگر معرفی می شود و دانش آموزان کتاب معرفی شده را می خوانند شرکت کنندگان برای سومین بار گلچین می شوند و برگزیدگان به مرحله کشوری راه می یابند.
وی افزود: دانش آموزان برگزیده استان جهت شرکت در مرحله کشوری، ۳کتاب را به اختیار خودشان انتخاب می کنند و آنها را می خوانند. مرحله کشوری جشنواره در هفته کتاب در تهران برگزار می گردد و دانش آموز با حضور نویسندگان درباره کتابی که خود انتخاب نموده است گفت و گو می کند و هر دانش آموزی که به مرحله کشوری راه می یابد در حقیقت ۶رعنوان کتاب خوانده است.
انتخاب کتاب در جشنواره با نظر کارشناسان است
رمضانی درباره شیوه انتخاب کتاب های جشنواره نیز عنوان کرد: کتاب های انتخاب شده بدون جهت گیری خاص با نظر ۲۰ نفر از نویسندگان، شاعران و مترجمان حوزه کودک و نوجوان کارشناسی و انتخاب می شوند. کتاب ها از طرف کارگروهی جهت بررسی محتوا به بخش کارشناسی ارسال خواهند شد، کارشناسان بخش محتوا کتاب ها را می خوانند و نقطه نظرات خودرا درباب موضوع و محتوای آن بیان می کنند و بعد از تایید نهایی به استانها معرفی می شود.
مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی بیان کرد: چهارمین جشنواره دانایی توانایی همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب با شرکت ۳۰۰دانش آموز برگزیده از سراسر کشور به صورت مجازی انجام می شود. این دوره با بهره گیری از بستر شبکه شاد انجام خواهد شد. این رویداد فرهنگی از فردا روز یکشنبه ۲۵ آبان در کانون فرهنگی تربیتی شهید مفتح شهر تهران شروع می شود و تا روز سه شنبه ۲۷آبان ادامه خواهد داشت.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، وزارت آموزش و پرورش با توجه به این که در حوزه کتاب و کتابخوانی دانش آموزان با مشکل مواجهند و دانش آموزان مشتاق کتاب کمتر می توانند کتاب های موردنظر خودرا در اختیار داشته باشند، جشنواره دانایی و توانایی را هر ساله آبان ماه و به مناسبت هفته کتاب برگزار می نماید.


1399/08/25
12:42:44
5.0 / 5
1446
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , خرید , مدرسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی