اهدای مجموعه دستباف های نفیس پرویز تناولی به وزارت میراث فرهنگی

اهدای مجموعه دستباف های نفیس پرویز تناولی به وزارت میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی كشور از اهدای هزار و ۴۰۸ دستباف روستایی و عشایری از جانب پرویز تناولی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاع داد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا آیین امضای تفاهم نامه بین فرزند استاد پرویز تناولی (به نمایندگی از پدر) و محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور به نمایندگی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محل وزارتخانه برگزار گردید.
طالبیان در این زمینه اظهار داشت: بر طبق این تفاهمنامه هزار و ۴۰۸ دستبافت نفیس عشایری و روستایی ایران که تلفیقی از گلیم، گبه و فرش است از جانب استاد پرویز تناولی به وزارتخانه اهدا می شود.
وی اضافه کرد: اهدای این مجموعه نفیس و امضای تفاهمنامه با خانواده استاد تناولی اتفاق خوشایندی بود که امروز رخ داد. بخشی از این مجموعه به وزارتخانه تحویل داده شده و تحویل بخش دیگر آن بزودی صورت خواهد گرفت.
او ضمن اشاره به اینکه این مجموعه جزو اموال وزارتخانه خواهد شد، خاطرنشان کرد: این آثار به صورت دائم تحویل وزارتخانه می شود که در سامانه جام و لیست آثار موزه ای کشور به ثبت خواهد رسید.
طالبیان به برگزاری مراسم رونمایی از این مجموعه در موزه فرش ایران در آینده ای نزدیک اشاره نمود و اظهار داشت: بزودی نمایشگاه موقتی در موزه فرش ایران برای رونمایی از این مجموعه نفیس، کمیاب و منحصربفرد صورت خواهد گرفت. همینطور جهت راه اندازی موزه استاد تناولی و نمایش این مجموعه یکی از خانه های تاریخی شیراز در نظر گرفته شده که امکان سنجی این محل هفته آینده با حضور کارشناسان مربوطه و خانواده استاد انجام می شود و بعنوان نمایشگاه دائمی مجموعه ای از این هنرمند صاحب نام کشور افتتاح و دایر خواهد شد.
معاون میراث فرهنگی کشور در مورد زمان راه اندازی این مکان در شیراز توضیح داد: تلاشمان این است که طی چند ماه آینده مرمت و تجهیز این خانه تاریخی صورت گیرد. از آنجائیکه نمایش فرش از حساسیت بالایی برخوردار است، باید در طراحی و تجهیزات اقدامات لازم صورت گیرد که مشکلی برای آثار پیش نیاید. راه اندازی موزه استاد تناولی در اولویت وزارتخانه قرار خواهد گرفت که تأمین اعتبار آن بزودی انجام می شود که این مشارکت بعنوان یکی از اتفاقات مهم این دوره ثبت گردد.
جمع آوری مجموعه طی ۶۰ سال از روستاها و عشایر سراسر ایران
تندیس تناولی که به نمایندگی از پدر این تفاهمنامه را امضا کرد درباره این مجموعه نفیس اظهار داشت: پدرم این مجموعه را طی شصت سال قبل از تمام روستاها و عشایر ایران جمع آوری کرده است. خیلی از نمونه ها و دستبافته های این مجموعه دیگر بافته نمی گردد و خیلی از عشایر هم دیگر وجود ندارند.
او همینطور ضمن اشاره به معروفیت و شهرت این مجموعه نفیس در سطح بین الملل اضافه کرد: کتاب های گوناگونی درباره این مجموعه نوشته شده است و به اعتقاد پدرم این مجموعه متعلق به ایران است و باید در کشور بماند. این مورد که در موزه های فرش، دستبافته های روستایی و عشایری حضوری نداشتند باعث ناراحتی پدرم طی سالیان گذشته بود.
در آخر تندیس تناولی به مذاکرات انجام شده طی دو سال قبل با معاونت میراث فرهنگی برای اهدای این مجموعه به مردم ایران و از راه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره نمود.
بر اساس این تفاهمنامه مجموعه ای از دستبافته های نفیس عشایری و روستایی ایران، مطابق لیست معرفی و منتشرشده در کتاب دستبافته های عشایری و روستایی ایران به منظور نمایش عمومی و خصوصی داخلی و خارجی و ایجاد موزه ای تخصصی و دائمی با نام این هنرمند اهدا شد.
به علاوه تعداد ۹ قطعه خاص از این مجموعه هم به موزه فرش ایران برای نمایش اهدا خواهد شد.
پرویز تناولی (زاده ۳ فروردین ۱۳۱۶) مجسمه ساز، نقاش، پژوهش گر و مجموعه دار ایرانی و هم کارشناس فرش ها و بافته های عشایری است.منبع:

1399/08/20
12:21:27
5.0 / 5
8473
تگهای خبر: تخصص , صنایع دستی , طراحی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس دونی