اولین جشنواره داستان و قصه گویی روستا و عشایر به ایستگاه پایانی رسید

اولین جشنواره داستان و قصه گویی روستا و عشایر به ایستگاه پایانی رسید

به گزارش لباس دونی اولین جشنواره داستان و قصه گویی روستا و عشایر كه به همت ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور كه با دریافت ۴۰۰ اثر از سراسر كشور همراه بود، امروز طی مراسمی به صورت مجازی برگزار گردید.


به گزارش لباس دونی به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، آیین اختتامیه اولین جشنواره داستان قصه گویی روستا و عشایر بامداد امروز دوشنبه ۱۲ آبان، ضمن برقراری ارتباط زنده تصویری حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با روستای شمیل در استان هرمزگان که محور و عهده دار برگزاری این جشنواره بود برگزار گردید.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه بیشتر از ۴۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، اظهار نمود: از این میان تعداد ۷۰ اثر در مرحله انتخاب|شد و در ادامه بعد از ارزیابی مجدد از جانب هیات داوران متشکل از «مریم سعادت» کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون، «الهام دارابی» رئیس گروه پژوهش و ترویج قصه های ایرانی، «محمد لارتی» رئیس اداره هنرهای نمایشی بنیاد شهید؛ تعداد ۲۰ اثر بعنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.
وی ادامه داد: اولین جشنواره داستان و قصه گویی روستا و عشایر در شش بخش آزاد، کودک و نوجوان، دفاع مقدس، پدربزرگ و مادربزرگ، مسجد روستای ما، خردسال برگزار گردید و آثار خوبی به دبیرخانه جشنواره رسید، البته امیدوارم در سال آینده این جشنواره با مرتفع شدن شیوع این ویروس منحوس، در سطح بهتر و وسیع تری برگزار گردد.
حجت الاسلام ارزانی با اشاره به اینکه بحث قصه گویی از مباحث مهمی است خداوند در قرآن از آن یاد کرده است، اضافه کرد: خداوند می فرماید: «نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیْکَ أَحْسَنَ الْقَصَصِ»؛ در قرآن ۲۰۰ قصه داریم، اهمیت این قصه ها به اندازه ای است که برخی معتقدند «احسن القصص» یکی از نامهای قرآن کریم است؛ چونکه خیلی از قصه های پیشینیان و حتی اخبار از آینده در این کاب آمده است و خداوند به پیامبر می فرماید: ما برای تو قصه های مختلفی را بازگو کردیم.
وی اظهار نمود: با عنایت به آنچه که ذکر شد، اصل بیان قصه و اینکه انسان در چه قالبی قصه ها را بازگو کند اهمیت دارد، حالا با وجود گذشت چهارده قرن از نزول قرآن، روح و حیات قصه هایی که در این کتاب آسمانی مطرح شده همچنان باقی مانده است و این مهم به علت معجزه بودن قرآن است؛ اساسا قالب برقراری ارتباط از معبر قصه یکی از معجزات قرآن است.
وی ابراز امیدواری کرد جشنواره داستان و قصه گویی روستا و عشایر در سال های آتی علاوه بر سطح ملی در عرصه بین المللی هم تداوم یابد و قصه های پرارزش تاریخی ایرانی برای سایر ملل بازگو شود و متقابلا قصه های آنها هم بیان و شنیده شوند، چونکه شنیدن عاملی برای تفکر صحیح و متعاقب آن تصمیم بهتر است.
بیانیه داوران اولین جشنواره ملی قصه گویی روستا و عشایر/اعلام اسامی برگزیدگان

هیات داوران اولین جشنواره ملی قصه گویی روستا و عشایر متشکل از «مریم سعادت» کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون، «الهام دارابی» رئیس گروه پژوهش و ترویج قصه های ایرانی، «محمد لارتی» رئیس اداره هنرهای نمایشی بنیاد شهید، ضمن اعلام برگزیدگان این جشنواره ملی اطلاعیه ای صادر کردند که در ادامه می آید:

به نام خالق زیباترین قصه ها
برگزاری اولین جشنواره ملی قصه گویی روستا و عشایر فرصت خوبی بود برای شنیدن قصه ها در فضایی که عطر و بوی صمیمیت و سادگی زندگی روستا و عشایری ایران عزیزمان را داشت. ساعت¬ها در جادوی کلمه ها غرق شدیم و دل بر جاذبه هنر قصه گویان سپردیم. به سرزمین¬های افسانه ای پاگذاشتیم و همراه با قهرمانان قصه ها شاد شدیم، گریستیم، ترسیدیم، امیدوار شدیم و سرانجام به معجزه نیکی و پیروزی همیشگی خیر بر شر پی بردیم.
بعد از دیدن70 اثر قصه گویی از 400 قصه ی رسیده به دبیرخانه جشنواره، بر مبنای وظیفه ای که بر عهده داشتیم، کوشیدیم، نقاط قوت و ضعف قصه¬ها را بررسی نماییم و ضمن انتخاب آثار برگزیده، آنچه از بررسی این اجراها در کنار یک دیگر دریافتیم را به قصه گویان حاضر در برنامه اعلام نماییم: با این امید که توجه به آن بتواند در بهبود اجراهای قصه گویی طی سال های آینده کمک کند:

1. شوق و علاقه قصه گویان و تلاش و کوشش ایشان خصوصا پدربزرگ ها و مادر بزرگ های روستایی برای عرضه اجراهایی در خور توجه، ستودنی است. با این همه، گمان آن است که برخی ایرادهای موجود در اجراهایی که دیدیم می¬توانست با نقد و بررسی پیش از حضور در مرحله ملی برطرف شود. ازاین رو سفارش می نماییم کلیه اجراهای قصه گویی در مراحل نخست، توسط مشاورین و هیات انتخاب اولیه بررسی شده و نقاط ضعف آنها به قصه گو اعلام و برای رقابت در مرحله نهایی بر طرف شود.
2. شناخت قصه های روایی و قابل نقل از بدیهیات یک قصه گوی موفق است پس ضروریست قصه گویان برای تبدیل و باز آفرینی هنرمندانه قصه های مذهبی که اکثرا در زندگی نامه و شرح حال می باشند، همت بیشتری نمایند.
3. روایت قصه به زبان نوشتار، باعث قطع ارتباط مناسب قصه گو با مخاطب می شود و از صمیمیت زبان قصه گو می کاهد، ازاین رو شایسته است قصه گویان قصه ها را به زبان گفتاری نقل کنند.
4. وجود اجراهایی به زبان محلی از سراسر کشور عزیزمان اتفاقی خجسته بود و همچون یک آیینه بزرگ، تنوع قومی ایرانی ها را به نمایش می گذاشت. با این همه گمان می نماییم اجراهایی که به زبان های بومی و محلی عرضه می شود، در بخش هایی از قصه می توان از زبان فارسی بعنوان زبان معیار، بهره گرفت تا امکان ارتباط قصه گو با تعداد بیشتری از مخاطبان فراهم گردد.
در خاتمه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری شایسته ی اولین جشنواره ملی قصه گویی روستا و عشایر و استقبال گسترده مخاطبان از این برنامه، آرزو می نماییم که در سال پیش رو شاهد توجه بیشترآحاد مردم به هنر قصه گویی خصوصا قصه های روستا و عشایر که آکنده از تجربه، عشق و عنصرطبیعت هستند، بوده و آثار ارزشمند تری از قصه گویان کشورمان ببینم و بشنویم.
همینطور با عنایت به اهمیت احیای فرهنگ ها و سنت های روستا و عشایر و ارزش گذاری بر هویت فرهنگی و هنری روستا و عشایر، هیات داوران اعتقاد دارند که این جشنواره ظرفیت برگزاری در بخش بین الملل و فرا کشوری را با حضور کشورهای دیگر داراست.
امید آنکه شاهد روزهای خوب برای این جشنواره و قصه گویان شرکت کننده باشیم.
هیئت داوران اولین جشنواره ملی قصه گویی روستا و عشایر
مریم سعادت
محمد لارتی
الهام دارابی
گفتنی است جشنواره مذکور در چارچوب شش بخش آزاد، کودک و نوجوان، بخش ویژه دفاع مقدس، پدربزرگ و مادربزرگ، مسجد روستای ما، بخش خردسال، طی بررسی داوران، بیست برگزیده خویش را شناخت.

بر اساس این گزارش اسامی برگزیدگان به شرح ذیل است:

بخش آزاد/آثاربرگزیده بزرگسال
نفر اول: صادق کیانی
نفر دوم: یاسمن عباسی
نفر سوم: شادی آزاد
نفر چهارم: مریم زینلی

بخش کودک و نوجوان
نفر اول: امیرمحمد موسایی
نفر دوم: رها طاهری
نفر سوم: حورا کریمی
نفر چهارم: یلدا محبی

بخش ویژه دفاع مقدس
نفر اول: آسیه رحمتی
نفر دوم: آرام امینی
نفر سوم: آرزو حقیقی
نفر چهارم: فرزانه ایران نژاد
بخش پدربزرگ و مادربزرگ
مریم معینی، آسیه صادقی، فاطمه یوسف زاده، صغری خواجوی (هر چهار نفر به صورت یکسان برگزیده شدند)
بخش ویژه مسجد روستای ما
محمدحسن حسینی، محمد نظری(هر دو نفر به صورت یکسان برگزیده شدند)
بخش خردسال
لی لی ناز زنی وند، محمدرضا سبحانی مینایی(هر دو نفر به صورت یکسان برگزیده شدند).1399/08/14
21:16:49
5.0 / 5
1632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لباس دونی