پژوهشگر هنرهای ایرانی و اسلامی مطرح كرد:

فرصتی برای تازه شدن هنرهای دستی در پرسبوك دهم

فرصتی برای تازه شدن هنرهای دستی در پرسبوك دهم

لباس دونی: كیانوش معتقدی، پژوهشگر هنرهای ایرانی و اسلامی و عضو گروه پژوهشی سالانه هنر معاصر پرسبوك اعتقاد دارد این رویداد به دنبال تازه كردنِ هنرهای دستی است تا آنها را به امروز پیوند دهد، رمز ماندگاری این هنرها، معاصرشدنِ آنهاست.


دهمین سالانه هنر معاصر پِرسبوک، این روزها، در خانه صاحب کاشان، میزبان ۱۹ اثر است و عنوان خویش را «دستکار» نهاده است. رویداد پِرسبوک سالانه ای هنری برای نمایش آثار هنرمندان ایرانی و مقیم خارج از ایران است که در سال ۱۳۸۸ توسط ندا درزی پایه گذاری شد و این رویداد کار هنرمندان را نه تنها در عرصه گالری ها بلکه در فضای مجازی هم به نمایش می گذارد. پرسبوک هنرمندان ایران و خارج را دعوت به نمایش آثار در چارچوب سوژه های مختلفی کرده است.
این رویداد از سال ۸۹ و در نخستین دوره به صورت آنلاین و در دوره های بعد حضوری فضاهای مختلفی را تجربه کرده و با موضوعات گونه گون و متنوعی همچون ارجاع به جنگل های هیرکانی (دوره نهم)، ارجاع به بافت خشتی وگلی یزد (دوره هشتم)، تمرکز و تأثیر علم بر هنر و نیاز محیط زیست (دوره هفتم) برگزار شده است. پرسبوک با برگزاری در مناطق مختلف ایران و تاکید بر حوزه های فرهنگی متفاوت در چارچوب پروژه های مکان محور تلاش کرده تا فاصله‌ی بین هنرمندان با زیست بوم جامعه را کمتر کند. انتخاب این موضوعات بیشتر بر پایه دغدغه های مهم اجتماعی و محیط زیستی بوده است.
این دوره هم پرسبوک با انتخاب شهر کاشان (مهد هنرهای دستی ایران) بعنوان مرکز برگزاری رویداد، نگاهی مبتنی بر میراث هنری ایرانی اتخاذ نموده و لزوم پشتیبانی از سنن هنری ملی ایران را طرح می کند.
کیانوش معتقدی درباره چرایی انتخاب شهر کاشان بعنوان میزبان این رویداد هنری به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: رویداد سالانه هنر معاصر پِرسبوک، با حمایت خانه منوچهری کاشان و مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، سال جاری در دهمین دوره خود، شهر کاشان را برگزید چون دیدگاه سال جاری در عرضه آثار، بازگشت و خوانش باردیگر از هنرهای دستی و سنتی و روایت های معاصری بود که می توان از آنها برداشت کرد.
او درباره اهمیت کاشان اظهار داشت: کاشان یکی از شهرهای مهم ایران است که در طول تاریخ محل تولد و رشد و نمو هنرهای دستی بوده است؛ از سفالگری و کاشیکاری کاشان در قرون هفتم و هشتم به خصوص دوره ایلخانی بهترین نمونه های زرین فامِ آن بوجود آمده تا انواع نساجی و پارچه ها و فرش های دوره صفوی که زیباترینِ آنها در کاشان و روستاهای اطرافش بافته شده است.
چون پرسبوک رویداد مکان محور است لازم بود کاشان میزبان آن باشد که در طول قرون جایگاه رشد بسیاری هنرها بوده و خیلی از آنها هنوز به حیات خود ادامه می دهند. همینطور کاشان انتخاب گردید تا این رویداد و هنرمندان بتوانند با پیشینه تاریخی این شهر و این هنرها ارتباط برقرار کنند.
نمایی از خانه صاحب کاشان، میزبان دهمین سالانه هنر معاصر پِرسبوک


منبع:

1399/08/13
13:04:09
5.0 / 5
1547
تگهای خبر: گالری , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لباس دونی