در دومین نشست انتقال تجربه المپیاد فیلمسازی نوجوانان عنوان شد؛

ایرج طهماسب: اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید!

ایرج طهماسب: اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید!

به گزارش لباس دونی ایرج طهماسب خطاب به نوجوانان اظهار داشت: هنرمند به كسی می گویند كه خودش است. اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید. نباید ادای كسی را دربیاورید. قهرمان فیلم شما باید در زندگی واقعیتان وجود داشته باشد.به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از ستاد اطلاع رسانی جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، نشست انتقال تجربه با حضور ایرج طهماسب و با موضوع «سینما، حقیقت یا خیال» به صورت برخط در مرکز نوآوری «صبا» انجام شد.

طهماسب در این جلسه در تعامل با نوجوانان به صورت برخط قرار گرفت و قسمتی از تجارب خودرا به آنها انتقال داد. وی در قسمتی از صحبت های خود در این جلسه مجازی اظهار داشت: دو شکل سینما داریم؛ یکی از اشکال آن مستند است که به مسائل واقعی می پردازد، مورد بعدی سینمای داستانی است. همین طور سینمای رایج هم داریم که واقعی نیست و بیشتر به نکات موجود در زندگی مان اشاره دارد. شما بعنوان یک فیلمساز باید مسیر حیرت تان را به سمت هرکدام از آنها تغییر دهید. یکی از کارهای شما این است که روش و راه خودتان در شکل قصه گفتن را پیدا کنید.

وی در تشریح انواع سینما توضیح داد: گونه های فیلمسازی بسیار ساده به وجود آمده است. سینمای تراژدیک، سینمایی است که به سمت بدی ها حرکت می کند. در سینمای کمدی همه چیز خوب است و به سینمایی که بین این دو قرار می گیرد، درام می گویند. سینما از حال انسان ها شکل گرفته است. اگر می خواهیم فیلم بسازیم باید ببینیم حالمان چطور است وچه چیزی را می خواهیم انتقال بدهیم. هر فیلمی که شما را به فکر می اندازد، سینمای درام است که در ایران بسیار تولید می شود. برای فیلمساز شدن مهمست که از قبل راجع به آن فکر نماییم.

طهماسب با اشاره به انواع ژانر بیان کرد: ژانر به مشاغل برمی گردد. فیلمی که در آن نظامی ها باشند، فیلم جنگی است. اگر کابوی ها در آن حضور داشته باشند، وسترن است. به تعداد مشاغل گونه های مختلف فیلمسازی داریم. وقتی ژانرهای فیلم باهم ترکیب می شوند به آن گروتسک گفته می شود.

وی در سفارش ای به نوجوانان مشتاق فیلمسازی بیان کرد: برای نوشتن به شما پیشنهاد می کنم که مانند نویسنده های بزرگ ننویسید. فیلمنامه مانند نامه نوشتن است که در آن شرح حال برای دیگران عنوان می شود و سناریو نام حرفه ای آن است که برای گروه تولید نوشته می شود. سفارش می کنم راجع به کسی یا چیزی بنویسید که آنرا می شناسید. اصل کار شما بعنوان هنرمند دادن پیام یا آموزش نیست بلکه به این فکر کنید، چیزی که می نویسید برای مخاطب جالب باشد. مخاطب به دنبال سرگرمی است. فیلنامه خوب چیزی است که با خواندن آن لذت ببرید و تمام تصویرهایش را تداعی کنید. هنرمند به کسی می گویند که خودش است. اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید. نباید ادای کسی را دربیاورید. قهرمان فیلم شما باید در زندگی واقعیتان وجود داشته باشد.

طهماسب گفت: کارگردانی یکی از کارهای دشوار است و کارگردان بد می تواند یک فیلمنامه را خراب کند. کارگردان باید در تمام موارد متخصص بوده و با صدا و تصویر به شکل عالی آشنایی داشته باشد. شما باید راجع به افراد در فیلمتان حرف بزنید. همه نکات در فیلمسازی مهم می باشد. سینما تلفیق تصویر و صداست و اگر به این دو مسلط شوید، موفق می شوید. فیلمسازی را از دنیای اطرافتان شروع کنید. همین طور کار عروسکی نیاز به دوره و کلاس دارد و باید یاد بگیرید که عروسک با انسان فرق داشته و دنیای خودش را دارد.

وی افزود: آخرین نفری که در پروژه فیلمسازی وجود دارد، ادیتور است. او کسی است که پازل چیدن را خوب می داند. کارگردانی که پازل فیلمسازی را بلد نباشد، سراغ ادیتور می رود. شما باید برای شخصیتی که می سازید، تلاش کنید تا شخصیتتان ماندگار شود.

طهماسب اشاره کرد: دنیای انیمیشن خیال انگیز است. کارتونی که تلاش می کند تا شبیه فیلم شود، وقت خودش را تلف کرده است. فرق فیلم کوتاه و بلند در این است که موضوع فیلم کوتاه کم است. مقصد و یا هدفی که انتخاب می کنید، بلندی و یا کوتاهی فیلم شمارا تعیین می کند. همانطور که یاد گرفته ایم حرف بزنیم، باید فیلم بسازیم و به این مقوله نگاه جدی نداشته باشیم. موضوع فیلمسازی در اطرافمان زیاد است اما به آن توجه نمی نماییم. البته که نداشته های مان می تواند موضوع فیلمسازی باشد. هدف ما در المپیاد فیلمسازی این است که شما خودتان باشید و شبیه دیگری نشوید.

این کارگردان سینما با اشاره به نکاتی در فیلمسازی اضافه کرد: فیلم صنعتی جزو سینمای مستند است و فیلم های تجاری در گروه سینمای سرگرمی قرار می گیرند. شما باید ایده اولیه را در دفتر بنویسید. هر نکته ای که شما را ذوق زده می کند، یادداشت کنید و آنرا پرورش دهید. موضوع بعدی توجه به «پیرنگ» است که رنگ و لعاب فیلم را تشکیل می دهد. همین طور به یاد داشته باشید که بهترین فیلم این است که هرچند وقت یک دفعه جزئیاتش یادتان بیاید. کسی در فیلمسازی موفق می شود که هرچه که از کودکی دیده را تبدیل به فیلم کند.منبع:

1399/07/29
20:22:05
5.0 / 5
1660
تگهای خبر: آموزش , تخصص , جشنواره , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس دونی