نمایشگاه اورامان: دامان آسمان افتتاح شد؛

انعكاس زیبایی های بكر یك منطقه در چارچوب عكس

انعكاس زیبایی های بكر یك منطقه در چارچوب عكس

مراسم افتتاحیه نمایشگاه عكس «اورامان: دامان آسمان» شامگاه پنجشنبه 10 مهر ماه در سالن ممیز خانه هنرمندان اجرا شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «اورامان: دامان آسمان» شامگاه پنجشنبه ۱۰ مهرماه با حضور ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو، معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان و تعدادی از مدیران و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در خانه هنرمندان ایران انجام شد.
در ابتدای این برنامه که اجرای آنرا عبدالمهدی مستکین بر عهده داشت، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ضمن خوشامدگویی به حضار بیان کرد: ایران کشور فرهنگ ها، زبان ها، گویش ها و ادیان مختلف است. ایرانیان در طول تاریخ چند هزارساله خود همیشه حرمت همه فرهنگ ها را نگه داشته اند.
وی افزود: امروز هم به بهانه ثبت جهانی فرهنگ، تاریخ و زبان اورامان این نمایشگاه برگزار شده و به آن مفتخریم. این نمایشگاه حدود ۱۰ روز در خانه هنرمندان برپا خواهد بود ضمن اینکه فرصت بازدید از آن بوسیله امکانان اینترنتی هم در اختیار دوستان قرار می گیرد.
مدیرعامل خانه هنرمندان یادآوری کرد: من از همه عزیزانی که برای برگزاری این نمایشگاه و ثبت جهانی اورامان زحمت کشیدند، تشکر می کنم.
استمداد برای ثبت جهانی اورامانات
حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران نیز در ادامه این مراسم اظهار نمود: ما از فرزندان این کشور استمداد جستیم که برای ثبت جهانی اورامانات به ما کمک کنند و به نظرم ثبت آن یک حرکت جدید و نو است.
وی تصریح کرد: این نمایشگاه بسیار زیبا با کمک همه عزیزان خصوصاً آقای رجبی معمار که میزبان این نمایشگاه است، برگزار می گردد و از همه تشکر می کنم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ادامه با اشاره به خاصیت های اورامانات، درباره این منطقه و خاصیت های آن به حاضران و حسام مهدی نماینده یونسکو توضیحاتی را ارائه کرد.
حضور ۱۲ روز نماینده یونسکو در اورامانات
محمدحسن طالبیان معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ادامه بیان کرد: از دکتر ایوبی که به حوزه های فرهنگی کمک شایانی می کند، تشکر می کنم.
وی افزود: درباره اورامان هم باید بگویم که مهمست همه ارزش های این مناطق زیبا را بدانند. از آقای رجبی معمار و حسام مهدی هم ممنونم. حسام مهدی برادر عزیز ماست؛ او ۱۲ روز در اورامانات حضور داشت که موجب تبادل تجربه سد که این تبادل تجربه برای ما سودمند بود.
طالبیان توضیح داد: پروسه ثبت جهانی و برگزاری نمایشگاه اورامان دامان آسمان مهم می باشد. پنج، شش سال است که همه برای تشکیل پرونده اورامانات در یونسکو کمک می کنند؛ چند وقتی است که سامان دهی و بهسازی برخی بخش ها دراین زمینه شروع شده و خوشبختانه مردم متوجه این اتفاق مهم هستند و به ما کمک می کنند و درواقع منطقه خودرا دوست دارند.
وی اظهار داشت: ما این منطقه را بعنوان مناظر معرفی کردیم که در آن همه چیز مثل کوچ، زندگی مردم، طبیعت و تنوعات زندگی مهم می باشد. شاید در تصاویر بعضی از این موارد را بتوانید ببینید ولی بطور کلی در هر فصل و مکان چیزهایی وجود دارد که مهم می باشد.
معاون وزیر میراث فرهنگی اشاره کرد: خوشبختانه در ثبت این منطقه یک نوع وفاق ملی به وجود آمد و به جهت اینکه تمام مقررات رعایت شود چند روز گذشته جلسه ای در بنیاد مسکن داشتیم و به این نتیجه رسیدیم اصولی را که راهنماست، رعایت نماییم.
طالبیان عنوان کرد: این منطقه را می توان ثبت نمود و این راه را پیش برد چونکه این اقدام راهی درست و برمبنای استانداردهای جهانی است و می تواند سال های سال اورامان را در مرکز توجه جهانی قرار بدهد.
وی اظهار داشت: این نمایشگاه حتما مخاطبان زیادی خواهد داشت و مطمئنم به لحاظ معنایی می تواند این منظر فرهنگی را عمیق تر کند. معاون وزیر میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد: همکاران من در امر ثبت اورامان خیلی کمک کردند. از مردم هم که مشارکت زیادی داشتند تشکر می کنم که این امر بدون مشارکت مردم انجام نمی شد.
تجربه ای نوین
سیف الله صمدیان دبیر جشن تصویر سال و گردآورنده آثار حاضر در این نمایشگاه در ادامه بیان کرد: من برای سه موضوع خوشحالم؛ یکی به خاطر اینکه این نمایشگاه را در اینجا برگزار می نماییم دوم اینکه با دکتر ایوبی برای چندمین بار همکاری می کنم. ایشان گروه «هنر و تجربه» را راه انداختند که از استثنائات بود و سوم از این خوشحالم که عکاسان به سمت اورامانات رفتند و موجب برگزاری این نمایشگاه شدند.


انعکاس قسمتی از زیبایی اورامانات
در اختتام این مراسم حسام مهدی ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو نیز توضیح داد: پیش از اینکه اینجا بیایم درباره هنرمندان ایران شنیده بودم و تحت تاثیر قرار گرفته بودم ولی حالا با دیدن هنر انها دو چندان تحت تاثیر قرار گرفتم. اگر پیش از رفتن به اورامان، به این نمایشگاه می آمدم فکر می کردم اساتید کارهای فتوشاپی انجام داده اند ولی حالا که اورامان را دیدم قضاوتم این است که این تصاویر تنها انعکاس قسمتی از زیبایی اورامان است و آنجا خیلی زیباتر است.
وی توضیح داد: این تصاویر فقط زیبایی های بصری اورامان را منعکس می کند در صورتیکه آنجا مردم و زیبایی های انسانی هم دارد؛ درواقع چنین است که بدون اینکه زبان آنها را بفهمی می توانی زیبایی را درک کنی.
ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو عنوان کرد: در طول سفرم در یک جا با پیرمردی برخورد کردم، او احساساتی شد و من را در آغوش گرفت که شگفت زده شدم. همانطور که دوستان گفتند مناظر فرهنگی تلفیقی از میراث ملموس و ناملموس است. اورامان از قرار گرفتن همه این اجزا به صورت جامع تشکیل شده است. خیلی خوشحال و مفتخرم که اینجا هستم همین طور از اینکه اورامان را دیدم خرسندم. برای همه آروزی موفقیت دارم.1399/07/11
21:10:51
5.0 / 5
1791
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس دونی