چهار پروژه ملی حوزه گردشگری در استان فارس به بهره برداری رسید

چهار پروژه ملی حوزه گردشگری در استان فارس به بهره برداری رسید

لباس دونی: ایرنا-  چهار پروژه ملی حوزه گردشگری روز پنجشنبه با دستور رئیس جمهوری و به صورت ازراه دور در استان فارس به بهره برداری رسید.


وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز پنجشنبه در مراسم افتتاح این پروژه ها که به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد، عنوان کرد: طرح های گردشگری به صورت همزمان در استان های فارس، گیلان، تهران، خراسان رضوی، یزد، مازندران، اردبیل کرمانشاه و آذربایجان شرقی به بهره برداری می رسد.
علی اصغر مونسان اظهار داشت: در حوزه گردشگری تا قبل از دولت تدبیر و امید فقط ۹۹۸ هتل در کشور به ارائه خدمات می پرداختند که به این تعداد طی هفت ساله دولت ۴۹۷ هتل اضافه گردید که رشدی ۵۰درصدی را نشان میدهد.
وی با اعلان اینکه بیش از دو هزار واحد بوم گردی در کشور به بهره برداری رسیده که موجب آبادانی روستاها شده است، اظهار داشت: در این دولت شاهد رشد ۴۶ درصدی تخت های اقامتی بوده ایم.
وزیر گردشگری تعداد توریستهای خارجی را در سال ۹۲، چهار میلیون و ۸۰۰هزار نفر عنوان نمود و اضافه کرد: تعداد توریستهای خارجی در سال ۹۸ به جز دو ماهه پایانی سال که گردشگری به سبب شیوع ویروس کرونا متوقف گردید، به ۸ میلیون و ۸۰۰هزار نفر رسید که معادل رشدی ۸۰درصدی است.
مونسان همین طور به پروژه های در حال اجرا تا پیش از دولت تدبیر و امید اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۹۲ حدود ۷۸۳ پروژه در حوزه گردشگری فعال بود که امروز به ۲هزار و ۴۱۷ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۱۳۷هزار میلیارد تومان رسیده است ؛ افزون بر این در حوزه میراث فرهنگی تا پیش از دولت ۴۵۷ موزه داشتیم و فقط در این دولت ۲۵۴ موزه به این مجموعه افزوده شده است که معادل ۵۶ درصد رشد است.
وی تعداد آثار ثبت جهانی در دولت تدبیر و امید را ۱۳ ثبت عنوان کرد؛ همین طور به افزوده شدن ۱۲ هتل، ۱۷ مجتمع اقامتی-گردشگری، ۲۳ واحد پذیرایی و سفره خانه سنتی، ۵ طرح تفریحی و سرگرمی، ۳۰ اقامتگاه بومگردی با سرمایه گذاری به ارزش هزار و ۶۸ میلیارد تومان با هدف اشتغالزایی برای ۱۷۴۶ نفر در این مراسم اشاره نمود و اظهار داشت: تا اختتام دولت ۱۰هزار میلیارد تومان در چارچوب بیش از ۶۰۰ پروژه به بهره برداری خواهد رسید.
معاون گردشگری و امور زائران استانداری فارس نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ۴ طرح گردشگری در آیین همزمان افتتاح پروژه های گردشگری در استان فارس به بهره برداری رسیده است که در شهرستان های شیراز، مرودشت، سپیدان و کوار واقع شده اند.
سید علی نقی طبیب لقمانی اضافه کرد: یک واحد هتل آپارتمان ۶۰ تخت خوابی با حجم سرمایه گذاری ۴۹هزار و ۹۵۰ میلیون ریال با زیربنای ۲هزار و ۱۰۲ مترمربع و ایجاد اشتغال برای ۱۸ نفر در شیراز به بهره برداری رسید.
وی اضافه کرد: محوطه گردشگری در شهرستان سپیدان با حجم سرمایه گذاری ۲۰هزار میلیون ریال با مساحتی بیش از ۸هزار و ۳۹۶ متر مربع با اشتغال ۳۵ نفر و نیز مرکز تفریحی در کوار با سرمایه گذاری ۲۴هزار و ۸۵۷میلیون ریال و مساحت ۱۰هزار و ۱۰۱ مترمربع با ایجاد اشتغال برای ۲۲ نفر در زمره این طرح ها بوده است.
لقمانی در ادامه به بهره برداری از اقامتگاه بومگردی لیرک در مرودشت فارس اشاره نمود و گفت: این اقامتگاه با حجم سرمایه گذاری ۳۰هزار میلیون ریال با زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع و بهره مندی از ۲۱ اتاق معادل ۱۲۰ تخت و اشتغال برای ۱۰ نفر در مراسم امروز توسط رئیس جمهوری راه اندازی شد.
معاون گردشگری و امور زائران استانداری فارس با اعلان اینکه پیشینه غنی فرهنگی، هنری، تاریخی و مذهبی این استان زمینه ساز توسعه گردشگری ست، ابراز کرد: فارس در توسعه زیرساخت های صنعت توریسم، بهسازی فضاها، تشویق مردم به ایجاد کسب و کار خلاق و نوآور در حوزه خدمات گردشگری خصوصاً اقامتگاه های بومگردی موفق بوده است.
وی با اعلان اینکه هم اکنون تعداد ۲۳۲ هتل، متل، هتل آپارتمان و اقامتگاه های بومگردی در استان فارس در دست بهره برداری است، اظهار داشت: فارس درچند سال قبل در زمینه راه اندازی واحدهای اقامتی از لحاظ کمی و کیفی رشدی شایان توجه داشته است که گواه امنیت سرمایه گذاری در این بخش است.
معاون گردشگری استانداری فارس همین طور تعداد پروژه های در حال ساخت توسط بخش خصوصی را ۱۵۳ عنوان اعلام نمود و اظهار داشت: این پروژه ها شامل ۳۰ هتل، ۴۰ اقامتگاه سنتی و بومگردی، ۱۰ زائرسرا و مهمانپذیر، ۲۸ مجتمع گردشگری عمومی، ۱۳ سفره خانه سنتی، ۱۷ اردوگاه و محوطه گردشگری، ۲ واحد تأسیسات اقامتی و پذیرایی، ۲ مجتمع خدماتی رفاهی و ۱۱ مرکز تفریحی، سرگرمی و گردشگریست.
لقمانی به ظرفیت جاذبه های طبیعی برای رونق صنعت گردشگری درفارس اشاره نمود و اضافه کرد: برای تحقق این مهم نیازمند ابزارهای دقیق بازاریابی و بازارشناسی مستمر در هستیم.منبع:

1399/07/03
12:42:56
5.0 / 5
1406
تگهای خبر: خدمات , سفر , صنایع دستی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لباس دونی