نمایشگاهی از رد پای اسب در هنرهای ایران

نمایشگاهی از رد پای اسب در هنرهای ایران

لباس دونی: یك پژوهشگر، مجموعه ای از هنرهای صناعی با نقش اسب از شهرهای مختلف ایران جمع آوری كرده كه آنرا به مدت یك هفته و با عنوان «رد پای اسب در هنرهای صناعی ایران» به نمایش می گذارد.


علی گلشن در گفت وگو با ایسنا، درباره نمایشگاه «رد پای اسب در هنرهای صناعی ایران» از مجموعه گلشن توضیح داد: این نمایشگاه، بخشی از كلكسیون من است كه شامل انواع دستبافته ها، مهرهای قلمكار، قلمزنی، عكس، فیلم و ابزار مربوط به سواركاری میگردد و نقش اسب در آنها وجود دارد.
او كه یكی از مدیران موزه عروسك و فرهنگ ایران است، با بیان اینكه حدود ۱۵ سال زمان برده تا این مجموعه جمع آوری شود، اضافه كرد: این آثار از نقاط مختلف ایران و اقوام تركمن، قشقایی و مهرهای قلمكار استان اصفهان و قلمزنی های قزوین جمع آوری شده است.
این پژوهشگر با اشاره به اینكه در این نمایشگاه فروش نداریم، اعلام نمود: كلكسیون مفصلی از مهرهای قلمكار، قالیچه های تصویری، كلاه، لباس و عروسك باز دارم كه در چارچوب مجموعه گلشن نام گذاری شده كه به مناسبت های مختلف و تِم های متفاوت به نمایش گذاشته می شوند. به احتمال زیاد نمایشگاه بعدی درباره كلاه های اقوام متفاوت ایران باشد.
گلشن كه در رشته دامپزشكی باز تحصیل كرده و درباره اسب چند كتاب هم نوشته است، اظهار نمود: امسال پروژه مفصلی درباره اسب با میراث فرهنگی داشتم كه آنرا تحویل دادم و امیدوارم منتشر شود. در واقع این آثار نشان می دهد، این حیوان تا چه اندازه در فرهنگ ایران نقش داشته است و می توانیم رد پای آنرا در دوره های مختلف تاریخی و انواع هنرها دنبال نماییم. اسب، نقش موثری در زندگی انسان از كوچ ها گرفته تا جنگ، داشته كه در هنرهای ما باز انعكاس پیدا كرده است.
نمایشگاه «رد پای اسب در هنرهای صناعی ایران» از مجموعه گلشن، روز جمعه ۲۱ دی ماه ساعت ۱۶ تا ۲۰ افتتاح میگردد و تا ۲۸ دی ماه دایر است. علاقمندان برای بازدید از این مجموعه می توانند همه روزه به جز یكشنبه ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به خیابان ولی عصر، ابتدای خیابان زرتشت غربی، كوچه یزدان، پلاك ۱۷ واحد یك بازگشت كنند.1397/10/19
15:24:42
5.0 / 5
4528
تگهای خبر: لباس , موزه , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس دونی