معیار انتخاب نقاشی های جشنواره فجر چیست؟

معیار انتخاب نقاشی های جشنواره فجر چیست؟

لباس دونی: آثار رشته نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای حضور در نمایشگاه این رویداد هنری، در چهار مرحله صورت می گیرد كه ۲ مرحله آن به آخر رسیده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، دو مرحله از انتخاب آثار رشته نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در تاریخ های ۶ و ۱۴دی ماه با حضور احمد وكیلی دبیر این رشته و فرح اصولی، كاظم چلیپا، مهرداد خطایی، علیرضا آدم بكان و خسرو خسروی از داوران این رشته برگزار گردید. در مرحله اول ۲۰۹ اثر و در مرحله دوم ۱۳۸ اثر از ۹۸ هنرمند انتخاب شدند تا در ۲۴ دی ماه مرحله سوم انتخاب آثار برای حضور در نمایشگاه رشته نقاشی جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار گردد.
احمد وكیلی دبیر رشته نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با اشاره به اینكه در این رشته ‏۱۳۲۴ نفر با ارسال ‎۳۰۷۰‎‏ اثر شركت كرده اند و اشاره به اینكه رشته نقاشی تنها رشته ای است كه داوری آثار آن در ۴ مرحله انجام می شود، اظهار داشت: در مرحله اول و دوم داوری، تصاویر ارسالی آثار را بررسی كردیم و از میان بیشتر از ۳ هزار اثر دریافتی، تعدادی اثر را انتخاب كردیم.
وكیلی اضافه كرد: كیفیت آثار ارسالی به جشنواره خیلی خوب بود اما به علت كمبود فضای نمایش، مجبور هستیم تعداد كمی از آثار را انتخاب نماییم. علیرغم این تلاش ما بر این است كه بیشترین تعداد آثار با كیفیت را در جشنواره نمایش دهیم. در مرحله بعدی آثار نهایی انتخاب می شوند و پس از این مرحله از هنرمندان می خواهیم آثارشان را به دبیرخانه ارسال نمایند تا آنها را از روی اصل اثر داوری نماییم.
وی درباره كیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره بیان كرد: در این دوره شاهد این بودیم كه گرایش هنرمندان به آثار فیگوراتیو بیشتر از آثار انتزاعی بود. با عنایت به اینكه هیچ مبحث و رویكرد خاصی برای آثار در نظر گرفته نشده بود، و این كه آثار از سراسر ایران ارسال شده اند، به نظر می آید گرایش به فضای فیگوراتیو در بین هنرمندان نقاش رایج تر است.
او اظهار داشت: من در این دو مرحله درخواست كردم تمام مشخصات هنرمندان حذف شود تا بدون شناخت و پیش داوری درباره آنها، به داوری و انتخاب اثر بپردازیم. ازاین رو نمی دانیم از كدام استان ها آثار بیشتری به جشنواره راه خواهد یافت. من از این جلسه داوری و نوع آن دفاع می كنم چونكه همه داوران با دقت زیاد به بررسی آثار پرداختند تا آثار برتر را انتخاب كنند.
كاظم چلیپا یكی از داوران این بخش هم درباره ملاك های انتخاب آثار بیان كرد: آنچه برای داوران اهمیت دارد این است كه آثار با كیفیت بالا را انتخاب نماییم. حال این آثار امكان دارد معناگرا باشند یا گرایش واقعگرا داشته باشند، روایتگر باشند یا انتزاعی باشند. تلاش می نماییم آثاری را انتخاب نماییم كه نشان دهند هنرمند به خوبی تعلیم دیده و شناخت خوبی از هنر نقاشی دارد.
مهرداد خطایی دیگر داور رشته نقاشی هم درباره ملاك های انتخاب آثار این رشته اظهار داشت: سیاست كلی بخش نقاشی این بود كه معاصر بودن آثار را مد نظر قرار دهیم اما در مجموع آثاری را انتخاب می نماییم كه ساختار درستی داشته باشند، نسخه برداری از جایی نباشند، مستقل ‏باشند، تركیب بندی درست و زیبایی شناسی درست داشته باشند و مهمتر از همه ایده خلاقانه و نگاه متفاوت داشته باشند. چونكه این آثار ‏روی دیوار می روند و به ملاكی برای هزاران جوان دیگر تبدیل می شوند.‏
علیرضا آدم بكان هم در تكمیل صحبت های خطایی درباره پیشرو و معاصر بودن آثار هنری اظهار داشت: شاید در بخش نقاشی نتوان پیشرو بودن یك اثر را تشخیص داد چونكه در جهانی زندگی می نماییم كه سبك های مختلف و انواع ایسم ها در آن وجود دارد. در مدیوم های دیگر مانند مجسمه سازی بهتر می توان پیشرو بودن اثر هنری را شناسایی كرد. بنابراین با عنایت به تنوع فراوان آثار رسیده به جشنواره آنچه مد نظر قرار می گیرد نگاه هنرمند و موضوعی است كه در اثر خود به آن پرداخته است.
‎ یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی از پنجم بهمن تا پانزدهم اسفند ‏برگزار می گردد. در این ‏جشنواره سید امیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی ‏دبیری ‏اجرایی را ‏عهده دار ‏هستند.‏1397/10/16
14:32:59
5.0 / 5
4896
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس دونی