به بهانه رونمایی از پوستر نشان رسول ملاقلی پور و تولد این هنرمند فقید؛

ملاقلی پور فیلمسازی خودآموخته كه خویش را تكرار نكرد

ملاقلی پور فیلمسازی خودآموخته كه خویش را تكرار نكرد

رسول ملاقلی پور به مفاهیم سینمای انقلاب و وضوع انسان، انسانی كه حوادثی همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را پشت سر گذاشته بُعد داد و آنها را در آثارش متجلی كرد. او فیلمسازی خودآموخته بود اما بر خلاف دیگر هنرمندانی از این دست، خویش را تكرار نكرد.امروز دوشنبه هفدهم شهریور مصادف است با شصت و پنجمین سالروز تولد زنده یاد رسول ملاقلی پور، یکی از چهره های شاخص و اثرگذار سینمای دفاع مقدس.

رسول ملاقلی پور فیلم به فیلم پیش آمد و در تکنیک و روایت به پختگی و کمال رسید. او سینماگری بود که با بلمی به سمت ساحل نشان داد آدم های جنگ را می شناسد، قهرمانش ایرانی بود و برخلاف بعضی فیلمسازان برای موفقیت به سمت الگوهای غربی نرفته بود.
فیلم های دوره اول فیلمسازی ملاقلی پور با تمام خام دستی هایشان، انعکاس صادقانه درک و دریافت او از جنگ بودند. در حیطه ای بی الگو و بدون پشتوانه فیلم ساخت.

در این سال های فقدان ملاقلی پور، سینمای جنگ به لحاظ امکانات (چیزی که او به سختی به دستش می آورد) و تکنیک (که تسلط قابل ملاحظه ای بر آن داشت و خوب می دانست چگونه خاکریزی که زیر آتش دشمن است را به تصویر بکشد و شب عملیات را جوری دکوپاژ کند که تماشاگر خویش را در میانه آتش و خون ببیند) پیشرفت های قابل توجهی داشته و حتی نگاه ملاقلی پور به جنگ در این سال ها به فیلم های دیگر تسری یافته است. آنچه غایب است امضای شخصی است و فردیتی که فیلم های رسول ملاقلی پور را با تمام تفاوت هایشان به یکدیگر پیوند می داد.

اما امروز به مناسبت تولد این هنرمند فقید پوستر جایزه «نشان رسول» که در حاشیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «مقاومت» برگزار می شود، رونمایی گردید.

پرویز فارسیجانی دبیر جایزه «نشان رسول» در اینباره اظهار داشت: «نشان رسول» ادای احترام به سینماگری است که خلاقیت، جسارت و نوآوری از خصوصیت های کارنامه اوست. در آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «مقاومت» که سی و یکم شهریور برگزار می شود، این نشان به یک سینماگر اهدا خواهد شد. امروز و در سالروز تولد این کارگردان پوستر «نشان رسول» رونمایی گردید، طراح این پوستر محمدرضا رسولی است.

وی افزود: امیدوارم «نشان رسول» به یک رویداد و جایزه اثرگذار در سینمای ایران تبدیل گردد، جایزه ای که به سینماگران جوان و نوجوان در حوزه سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی انگیزه حرکت بدهد.

شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «مقاومت» در ۲ زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهر همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و «نشان رسول» و یکم تا هفتم آذر همزمان با هفته بسیج در بخش های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می گردد.


منبع:

1399/06/18
10:26:49
5.0 / 5
2064
تگهای خبر: جشنواره , خلاقیت , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس دونی