محرمی متفاوت و به یادماندنی

محرمی متفاوت و به یادماندنی

لباس دونی: باز این چه شورش است كه در خلق عالم است. امسال ویروس كرونا حال و هوای محرم را متفاوت كرد و مردم كه از6 ماه پیش با لطمه های این ویروس درگیر شده بودند، نمی دانستند كه آیا این ویروس شیطان صفت اجازه برگزاری مراسم ماه محرم و صفر را به عزاداران حسینی می دهد یا نه.ضرورت برگزاری خیمه های حسینی از یک طرف و ضرورت حفظ سلامتی مردم از جانب دیگر موجب شد تا رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۰ روز پیش از شروع ماه محرم از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان مراسم عزاداری های ماه محرم بخواهند تا به ضوابطی که از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می شود، توجه لازم و کافی را داشته باشند.

ایشان با اشاره به اهمیت این مساله اضافه کردند: سفارش و تاکید من به همه عزاداران، هیات ها، منبری ها و مداحان نیز این است که ضوابط ستاد ملی مقابله با کرونا باید رعایت شود، چونکه اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه ای بزرگ پدید خواهد آمد.

مردم در طول این شش ماه توانسته بودند با کرونا کنار بیایند، هر چند خیلی سخت بود و مشکلات فراوانی را خصوصاً از نظر اقتصادی برای مردم به وجود آورده بود ولی زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را می توان الفبای این فرهنگ دانست و در مراسم مذهبی نیز تجربه ماه رمضان نشان داد که می توان با وجود کرونا شب های ماه مبارک را در با رعایت فاصله اجتماعی به احیا گذراند.

ماه گذشته یکی از سخت ترین ماه های کرونایی بود. چون تعداد بیماران نسبت به ماه های قبل افزایش یافت و تعداد فوتی های روزانه نیز رقم ۲۳۰ نفر را تجربه کرده بود.

وزیر بهداشت دراین زمینه اظهار داشت: امروز به یک پیک سنگین و سخت بیماری برمی گردیم در صورتیکه به روزهای مرگ های کمتر از۴۰ نفر رسیده بودیم ولی کمی بی خیالی و ساده انگاری باردیگر عده ای ما را به یک ورطه جدید کشید و گرفتار فاجعه سنگین مرگ و میرهای بالا شدیم.

سعید نمکی اضافه کرد: باز هم ما در این یک ماه گذشته فشار سنگینی را در استان های مختلف تحمل کردیم و خوشبختانه به یک الگوی مناسب تر برمی گردیم اگر کوچک ترین بی توجهی مجدد شکل بگیرد باز ممکنست این اژدهای خاموش شده را باردیگر بیدار و فعال نماییم.با چنین وضعیت سختی مردم مراسم روز عرفه را با دعا و نیایش به درگاه الهی در اجتماع های نه چندان پرتعداد پشت سرگذاشتند. مراسم روز عرفه یکی از تجربه های کرونایی مردم بود که بگفته رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نمونه ای موفق از توانایی هیات های مذهبی است.

حجت الاسلام محمد قمی در روز عید قربان یعنی یک روز بعد از عرفه اظهار داشت: برگزاری مراسم دعای عرفه در سراسر کشور نمونه ای موفق از توانایی متدینین برای برگزاری هیات های مذهبی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.

وی که بارها از سلامت مردم بعنوان خط قرمز یاد کرده، اضافه کرد: در عرفه ثابت شد برگزاری این آئین های مذهبی با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر است و مقصود ما از توانایی برگزاری هیئات در ماه محرم، چنین اتفاقاتی است.

پس از سفارش رهبر معظم انقلاب در خصوص برگزاری عزاداری ماه محرم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، خیلی از دست اندرکاران هیات ها با لبیک گویی به این فرمایش رهبر انقلاب تمام تلاش خودرا به کار بستند تا محرمی پرشور ولی متفاوت را رقم بزنند.

شورای هیئات مذهبی کشور از آمادگی کامل هیات ها برای برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در صورت تایید ستاد ملی مقابله با کرونا آگاهی داد و با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود که برای برگزاری برنامه های ماه محرم آمادگی کامل داشته و تابع اوامر رهبر معظم انقلاب و ستاد ملی مقابله با کرونا هستند.

جامعه ایمانی مشعر نیز به نمایندگی از ۱۰ هزار هیات مذهبی اعلام نمود: جامعه دینی از آزمون کرونا سربلند بیرون آمد و هیات های حسینی منتظر تدوین هرچه سریع تر ابلاغ سیاست هایی هستند که زمینه برگزاری هرچه باشکوه تر عزاداری محرم را ضمن حفظ سلامت جامعه فراهم آورد.

۵۰ تن از پیرغلامان و ستایشگران دوده (ع) نیز از همه ذاکران و مسئولان هیات ها و دسته های عزاداری خواستند تا مجالس عزای حسینی را در پیروی از سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص لزوم معیار قراردادن مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار کنند.

مدیرعامل بنیاد دعبل خزاعی نیز حفظ جان و سلامت مردم را اولویت مداحان و هیاتی ها دانست که همچون گذشته یاریگر مدافعان سلامت کشور خواهند بود.

سعید غضنفری گفت: بااینکه دغدغه برگزاری جلسات روضه و منبر در ماه محرم جزو اساسی ترین برنامه هاست اما حفظ جان و ایمنی سلامت هموطنان و مردم و محبین حضرات معصومین (ع)، اولویت اول و آخر تمامی ستایشگران و هیاتی ها خواهد بود و همچون ماه های گذشته یاریگر کادر درمان و مدافعان سلامت کشور خواهیم بود.کمتر از دو هفته مانده به ماه محرم دستورالعملی از طرف ستاد مقابله با کرونا و سازمان تبلیغات اسلامی به دست مسئولان هیات ها رسید؛ دستورالعملی که معاون سازمان تبلیغات اسلامی از آن بعنوان پیچیده ترین پروژه اجتماعی دوران کرونا یاد کرد.

حجت الاسلام مصطفی جلالی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی که معتقد می باشد اصل این تصمیم، شجاعانه بود که مراسم را تعطیل اعلام نکنند، درباره پیچیده بودن این پروژه به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: فراگیری و شمول مراسم محرم و تنوع آن حدودا بی نظیر است و هیچ پروژه اجتماعی دیگری در زمان کرونا با این وسعت و تنوع نداشتیم.

بر اساس این دستورالعمل، مراسم عزاداری ماه محرم فقط در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله حداقل دو متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می شود، زمان برگزاری مراسم نیز حداکثر باید دو ساعت باشد، جابه جایی هیئت ها، دسته روی و استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع می باشد، اما سینه زنی و زنجیرزنی (با زنجیرشخصی) مجاز است.

همچنین استفاده مستمر از ماسک برای همه شرکت کنندگان در مراسم عزاداری ماه محرم و صفر لازم است و فاصله گذاری حداقل دو متری در همه مراحل این مراسم باید رعایت شود، ضمن اینکه پیش بینی های لازم برای برگزاری مراسم جایگزین به صورت غیرحضوری در جاهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم حضوری نیست، باید صورت گیرد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از فعالیت کمیته ای برای نظارت بر فعالیت هیات ها در ماه محرم آگاهی داد که اعضای این کمیته شامل نیروی انتظامی، بسیج، وزارت بهداشت و برخی نهادهای دیگر بوده و مقرر است این فعالیت ها را در فضای رسانه ای مدیریت کنند.

وی اضافه کرد: بیشتر مردم نکات بهداشتی و دستورالعمل ها را رعایت می کنند و پیش بینی می نماییم تخلفی دراین زمینه نخواهیم داشت هر چند ممکنست در فضای رسانه ای شیطنت هایی صورت گیرد اما ما طرفدار مردمی هستیم که اهل مراعات هستند.برخی کارشناسان در گفت و گو با ایرنا پیش بینی کردند که امسال عزای سیدالشهدا با شور و شعور حسینی و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و محدودیت های اعلام شده، برگزار می گردد.

حجت الاسلام مهدی شریف استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند جامعه هیاتی و مذهبی دراین زمینه بسیار دقیق و حساس است و چون معتقد به حق الناس هستیم، همه رعایت می نماییم. پس همه در تلاش هستند تا کاری نکنند که حقی از حقوق مردم به عهده آنها بیاید و در شب های قدر دیدیم که جامعه هیاتی به خوبی رعایت کردند و مطمئنیم ماه محرم نیز این اتفاق می افتد.

چند روزی مانده به ماه محرم که مقدمات برگزاری خیمه های عزای حسینی با شرایط متفاوت فراهم می شد و مسئولان هیات ها ضمن اعلام برنامه های دهه اول محرم بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی تاکید نمودند. برخی نیز روشی متفاوت در پیش گرفتند تا هم شور حسینی را در دل ها زنده کنند و هم پایبند پروتکل های بهداشتی باشند.

محمود کریمی که همه ساله در هیات رایت العباس در حسینیه امام زاده علی اکبر محله چیذر مداحی می کرد، پیشنهادهایی داد و خود نیز وارد میدان شد؛ به شکلی که روزنامه ها تصاویر او را در صفحه اول خود منتشر نمودند.

کریمی از شب اول محرم با طرحی به نام تکیه سیار در محلات تهران حاضر شد و برای مردم روضه خوانی کرد. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعد از نخستین برنامه تکیه سیار طی پیامی از این ذاکر دوده (ع) تقدیر و تشکر کرد که با تبعیت از فرمان رهبری و با اجرای طرحی نو برای برگزاری محرمی باشکوه و تعظیم شعائر الهی راهی خیابان ها و کوچه ها شده است.

سعید نمکی در نشست مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشته بود: تردید ندارم امسال محرمی سرشار از خرد و شعور در کنار ذکر یا حسین خواهیم داشت.

اگرچه سایر هیئت های عزاداری برای برگزاری عزاداری ماه محرم متحمل سختی ها و هزینه هایی برای تامین سلامت عزاداران شدند ولی به صورتی هنرمندانه این سختی ها را به جان خریدند و خیمه عزای حسینی را علم کردند تا مبادا عزاداری امسال کمرنگ شود.

مهدی خادم آذریان مسئول خانه مداحان استان آذربایجان شرقی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال تلاش می نماییم روش عزاداری در ماه محرم را تغییر دهیم تا خدشه ای به عزاداری سیدالشهدا (ع) وارد نشود و رهبر معظم انقلاب نیز در ماه مبارک رمضان خطاب به مداحان سفارش کردند تا امسال مراسم عزاداری را هنرمندانه اداره کنند.

وی اظهار داشت که مراسم عزاداری با رعایت دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا یعنی در فضای باز و با ضدعفونی کردن مکان هیات و رعایت فاصله اجتماعی برگزار می گردد.

نیمه دهه اول محرم را در حالی پشت سر می گذاریم که هیئت های عزاداری با نصب العین قرار دادن سفارش های رهبر معظم انقلاب و توجه به شیوه نامه های بهداشتی، جلوه هایی از عظمت مراسم عزاداری حسینی را به رخ جهانیان می کشانند و صفوف منظم، با شکوه و یکپارچه عزاداران، محرمی به یاد ماندنی را رقم زد.

در کنار این هیئت ها توجه به فضای مجازی دو چندان شد به شکلی که جلسات یکی از این هیئت ها در شبکه های اجتماعی رکوردی جدید را رقم زد و تعداد بازدیدکنندگان از ۱۲۰ هزار نفر نیز فراتر رفت. سازمان تبلیغات اسلامی هم دراین زمینه دست به کار شد و اعلام نمود که سامانه تکیه را برای پوشش برنامه های عزاداری ماه محرم در فضای مجازی تدارک دیده است.

حجت الاسلام مجید باباخانی مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: سامانه پخش زنده هیئات سراسر کشور با عنوان «تکیه» در سه حوزه مداحی، سخنرانی و قرائت قرآن به راه افتاده است.

در این سامانه علاوه بر این که میراث ۶۰ سال مداحی قابل استفاده می باشد، کاربران هیئت ها می توانند به صورت هم زمان از امکانات این سامانه در محیط وب سایت و اپلیکیشن استفاده کنند.

البته سازمان تبلیغات اسلامی با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه خدمات رسانی به هیئت های مذهبی سراسر کشور را افزایش داده و اعلام نموده که پس از راه اندازی سرویس پخش زنده تکیه، به هیئت های دارای مجوز فعالیت، یک دستگاه مودم و خط ایرانسل دارای ۱۰۰ گیگ اینترنت یک ماهه ارائه می شود.

علاوه بر فضای مجازی، صدا و سیما نیز برنامه های متنوعی را در چارچوب حسینیه تلویزیونی ایران از شبکه های مختلف سیما تدارک دید. شورای معارف سیما اعلام نمود که این شورا باتوجه به دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا، اولویت های محتوایی و موضوعی را به صورت کلان و با عنایت کامل به وضعیت کرونا برای شبکه های سیما ارسال کرده و پشتیبانی از تشکل ها و اعلام فراخوان ها و پویش های مردمی و اعلام پویش سراسری هر خانه یک حسینیه و پویش نذر حسین را در دستور کار خود قرار داده است.

همانگونه که ویروس کرونا موجب تغییر شکل در عزاداری های امسال شد، شاهد برگزاری خیلی از برنامه های مربوط به این ایام با حال و هوایی دیگر بودیم. مثلا همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه ماه محرم از طرف مجمع جهانی حضرت علی اصغر (ع) به صورت نمادین و با حضور برخی از خادمان این همایش انجام شد و مردم از خانه های خود تماشاگر صحنه های عاشورایی این مراسم بودند.هیات رزمندگان اسلام برای برگزاری محرمی پرشور اعلام نمود که کتاب «حماسه خوانی» به قلم حجت الاسلام جواد محمدزمانی را با رویکرد خدمات عاشورایی به مداحان دوده (ع) منتشر نموده تا بتوانند ادبیات حماسی را با حفظ عزتمندی به صورت هنرمندانه بیان کنند.

جامعه ایمانی مشعر نیز از ارائه بسته های محتوایی و معرفتی برای هیئت های عزاداری آگاهی داد که پاسخ به شبهات کرونایی نوشته آیت الله محمدتقی مصباح یزدی یکی از این آثار است.

سیدحسین حاتمی معاون جامعه مشعر به محتوای بسته های معرفتی اشاره نمود و به ایرنا اظهار داشت: این بسته ها برای مداحان، سخنرانان و مدیران هیئت ها درنظر گرفته شده و تاکید داریم مسائل مربوط به مدیران هیئت ها به صورت مستقل مطرح شود و بنا بر این سرفصل هایی متناسب با مدیریت هیئت مانند تشکیلات یا ارتباط هیئت ها با یکدیگر و اجرای برنامه های مشترک را درنظر گرفته ایم.

وی اضافه کرد: یکی از کتاب های مناسب برای پاسخگویی به شبهات این روزها درباره ویروس کرونا درنظر گرفته شده است که به نام زیبایی شرور تالیف آیت الله مصباح یزدی است. سوال های بسیاری درباره نگاه دین به ویروس کرونا مطرح شده و این کتاب حاصل سه جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ از آیت الله مصباح است که در روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور ایراد شده است.

هنوز دهه اول محرم به انتها نرسیده و حال و هوای عزاداری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برپاست که رهبر معظم انقلاب سوم مرداد از برگزارکنندگان مجالس عزاداری تشکر کرده و فرمودند: تا امروز بحمدالله بیشتر مردم مراعات کردند؛ حالا شاید بعضی ها گوشه کنار باشند که مراعات نکرده باشند که به آنها هم سفارش می نماییم مراعات کنند؛ امّا هم برگزارکنندگان، هم منبری های محترم و مدّاحان محترم مراعات کردند این جهات سلامت را و سفارش های ستاد ملّی را که من باز هم تاکید می کنم.

رئیس شورای هیئات مذهبی کشور با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار تصویری با اعضای هیئت دولت به ایرنا اظهار داشت: رضایت مقام معظم رهبری از رعایت نکات بهداشتی در مجالس حسینی سرمایه ماست. هیئت های مذهبی با برنامه ریزی ها و آموزش های انجام شده، به سمت سیستمی شدن پیش رفته اند و نظم و منطق در مجالس نهادینه شده است.

نوشاد نوشادی از حضور هفت هزار ناظر بر اجرای شیوه نامه های بهداشتی آگاهی داد و اظهار داشت: این ناظران متشکل از شورای هیئات مذهبی در استانها و شهرستان ها در کنار ناظران بهداشتی و ناظران سازمان تبلیغات اسلامی مشغول فعالیت و بازدید از مجالس محرم هستند.

بسیاری از هیئتی ها معتقدند که اگر ویروس کرونا نبود، شاید قدردان مجالس حسینی نبودیم که سال های گذشته با جمعیتی متراکم در کنار هم می نشستیم و با شور و نوای مداح در عزای سیدالشهدا به سینه می زدیم ولی امسال به خوبی قدر مجالس سال های گذشته را درک می نماییم و شاید سال های آینده از محرم امسال یاد نماییم که چه عزاداری ویژه ای را در کنار تمام مشکلاتش برگزار کردیم و حالا قدر هیئت های ماه محرم و صفر را بیشتر بدانیم.


1399/06/08
21:56:07
5.0 / 5
1799
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس دونی