لایروبی سازه های آبی و ثبت جهانی شوشتر

لایروبی سازه های آبی و ثبت جهانی شوشتر

لباس دونی: مدیر امور آب منطقه شمال خوزستان اظهار داشت: لایروبی قسمتی از سازه های آبی شوشتر كه در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شده، با اعتبار حدود 10 میلیارد ریال در حال انجام می باشد.


اسحاق مهدی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این پروژه در محدوده قبل از بند گرگر، بند میزان، سه کوره و دهانه شهر شوشتر بوده که توسط سازمان آب و برق خوزستان و با نظارت پایگاه سازه های آبی در حال انجام می باشد.
وی افزود: این پروژه از اواخر مرداد شروع شده و مقرر است در مدت ۲ ماه به اتمام برسد.
مهدی پوی اضافه کرد: این پروژه قسمتی از توافق وزارت نیرو با نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی بوده که اعتبار آن از محل اعتبارات سیل ۹۸ خوزستان تامین شده است.
وی اظهار داشت: این پروژه با هدف حفاظت از سازه های آبی و تامین حقابه اجرا می شود.
مدیر امور آب منطقه شمال خوزستان اضافه کرد: در این پروژه مقرر است حدود ۳۴ هزار متر مکعب گل و لای از رودخانه خارج و به بیرون حمل شود.
سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند که در رابطه با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند؛ در سفرنامه ژان دیولافوآ عتیقه شناس نامدار فرانسوی از این محوطه بعنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی قبل از انقلاب صنعتی یاد شده است.
این سازه های آبی، با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا بعنوان دهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.


1399/06/03
13:44:06
5.0 / 5
1914
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی