صحبت های وزیر ارشاد در هفته دولت:

از خسارت كرونا به هنر تا نظارت بر تولیدات فرهنگی

از خسارت كرونا به هنر تا نظارت بر تولیدات فرهنگی

به گزارش لباس دونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از عملكرد سه ساله اش در این وزارتخانه، برنامه های پیش رو، خسارت های وارد شده به فرهنگ و هنر در دوران كرونا و چگونگی جبران این خسارت ها سخن گفت و خاطرنشان كرد كه برآورد میزان خسارت به عرصه فرهنگ و هنر تا 24 فرودین ماه، حدود هزار میلیارد تومان بوده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، عباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - شامگاه چهارشنبه (۲۹ مردادماه) به مناسبت هفته دولت با حضور در برنامه نگاه یک تلویزیون، از عملکرد این وزارتخانه در مدت سه سالی که در این وزارتخانه حصور داشت و برنامه های آینده وزارت ارشاد در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری سخن گفت.
او ضمن گرامیداشت هفته دولت و تبریک روز جهانی عکاس و تقدیر از تلاش عکاس ها در ثبت لحظات مهم بخصوص در ایام کرونایی، درباره تاثیرات کرونا در حوزه فرهنگ و هنر و خسارت¬های واردشده، اظهار نمود: کرونا در حوزه های مختلف خسارت هایی را ایجاد کرد که در حوزه فرهنگ و هنر هم به صورت خاص دیده می شود. چونکه ذات این حوزه جمع گرایانه است. در این میان وقتی بیماری می آید که در تضاد کامل با تجمع و اجتماع است، طبیعتا حوزه فرهنگ و هنر بیشتر از هر حوزه دیگری گرفتار صدمه می شود.
*هزار میلیارد خسارت تا ۲۴ فروردین ماه
صالحی افزود: از همان زمان که شیوع کرونا در کشور اعلام رسمی گشت، حوزه های فرهنگی و هنری تعطیل شدند و این تعطیلی در بعضی مجموعه ها هچنان ادامه دارد و برخی دیگر شبه تعطیل هستند. برآورد واقع گرایانه ما تا تاریخ ۲۴ فرودین ماه، نزدیک هزار میلیارد تومان بود. باید این نکته را در نظر داشت که دامنه خسارتهای واردشده به حوزه فرهنگ و هنر بسیار متنوع است. بعنوان مثال نمایشگاه کتابی که سال جاری تعطیل شد، پارسال حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد تومان فروش داشت. همینطور پارسال با در نظر گرفتن تعطیلی سینماها در اسفندماه، حدود ۳۰۰ میلیارد تومن فروش داشتیم. این درحالی است که بخش قابل توجهی از فروش سینماها در فصل های بهار و تابستان است که بهار سال ۹۹ کلا از دست رفت و تابستان هم حالت شبه تعطیل دارد. حوزه های نمایش، موسیقی و گالری ها هم همین شرایط را داشتند.
*از ۱۲۰ میلیارد وام ۱۲ درصد تا ۲۰۰ میلیارد کمک بلاعوض
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برنامه های این وزارتخانه برای جبران خسارت ها، اظهار نمود: اقداماتی در این حوزه صورت گرفته است که همچون می توان به بیمه هنرمندان اشاره نمود که در سه ماه اولیه پرداخت گردید. بر این اساس ۳۵ میلیاد تومان برای هنرمندانی که از صندوق هنر بیمه شده بودند، پرداخته شد. همینطور برای دریافت تسهیلات با سود ۱۲ درصد، تا الان حدود ۶۰۲ میلیارد تومان توسط اصحاب فرهنک و هنر ثبت شده که حدود ۱۲۰ میلیارد تابحال پرداخت شده است. بعضی از موانع برای دریافت این وام ها هم رفع شده است. بعنوان مثال اگر متقاضی یا ضامن چک برگشتی داشته باشند، مشکلی برای درافت وام وجود ندارد.
او درباره بیمه بیکاری هم توضیح داد: با عنایت به این که اصحاب فرهنگ و هنر بیمه بیکاری کارفرما ندارند، ۱۲۰ میلیارد تومان واریز شده که بتوانیم بعنوان کمک تسهیلات معیشتی به صورت بلاعوض به اعضای صندوق هنر پرداخت نماییم. ۷۵ هزار نفر عضو صندوق هنر داریم که این مقدار در اختیارشان قرار داده می شود. همینطور ۲۰۰ میلیارد تومان برای تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته شده که در اختیار اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه قرار می گیرد و به صورت ۴ درصد بازپرداخت می شود. مبلغ دیگری هم در نظر گرفته شده که هنوز نهایی نشده است و امیداواریم که هر چه زودتر محقق شود. البته این رقم ها جبران کننده خسارت نیستند، اما می توانند تا اندازه ای کمک کنند.
*ادامه فعالیت آنلاین برنامه های هنری
صالحی درباره برنامه های وزارت فرهنگ در ایام کرونایی اظهار نمود: اقدامات گوناگونی لازم است که بتوانیم حدقل صدمه را داشته باشیم و بتوانیم فضای فرهنگ و هنر را سرپا نگه داریم. در همین راستا باید بتوانیم فضای مجازی را با حوزه فرهنگ و هنر نزدیکتر نماییم. پیش تر هم این نیاز دیده می شد، اما کرونا لزوم آنرا بیشتر کرده است.
او افزود: بر همین مبنا در شش ماه گذشته، ۵۰ کنسرت آنلاین و تئاترها و اکران صورت گرفت و آثار هنرهای تجسمی در فضای مجازی عرضه شدند. مرحله اول جشنواره موسیقی جوان به صورت آنلاین برگزار گردید و مرحله دوم هم اگر این شرایط ادامه داشته باشد، به صورت آنلاین برگزار می گردد. بر همین مبنا یکی از رویکردهای اساسی ما این است که از فضای مجازی برای کمک به فضای حقیقی بهره بگیریم. البته باید برای صیانت مالکیت معنوی و اقتصاد آن فکرهای هم زمان صورت بگیرد. اقداماتی در این حوزه صورت گرفته است که نمی گویم مطلوب است، چونکه راه های گوناگونی دارد تا به نقطه بلوغ برسد.
صالحی خاطرنشان کرد: همیشه در یک فضای جدید، گام اول ایجاد ذائقه است و بعد به طرف اقتصاد حرکت میکنیم. الان به نظر می ر سد که فعالیت های هنری آنلاین منجر به پوشش فضاهای وسیع تری شده است و طبیعتا فرصت اقتصادی شدن آنرا هم بالا می برد. این مورد می تواند برای دوران بعد از کرونا هم مورد توجه بگیرد و علاوه بر فعالیتهای حقیقی، فعالیتهای مجازی حوزه فرهنگ و هنر هم ادامه داشته باشند.
رسیدن به حاکمیت همگرا در حوزه رسانه
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در بخشی از صحبت های خود درباره وظیفه اطلاع رسانی ستاد ملی که برعهده این وزارتخانه بوده است هم توضیحاتی عرضه داد و اظهار داشت: حوزه رسانه خیلی سریع تر از سایر حوزه ها با مبحث کرونا ارتباط گرفت. ۱۶ بهمن و زمانی که هنوز اعلام رسمی کرونا انجام نشده بود و بحث احتمالات در بین، وزارت بهداشت با رسانه های مهم کشور جلسه ای برگزار کرد. پس از اعلام رسمی کمیته اطلاع رسانی، ستاد خبری که الهام گرفته از ستاد تبلیغات زمان جنگ بود، کارگروه اقدام خبری و کمیته اقدام خبری تشکیل شدند. همینطور در کنار این ترکیب شورای اطلاع رسانی استان ها را داشتیم که تا تیرماه ۲۰۰ جلسه برگزار کردیم. ما در این شش ماه به همراه صداوسیما، خبرگزاری ها (۱۰ خبرگزاری مرجع)، سایت های خبری (۵۰ سایت اصلی) و ۱۰۰ شبکه اجتماعی با ۲۰ هزار تعقیب کننده و... جریان رسانهای پدید آمد که بتوانیم مرجیعت داخلی رسانه ای ایجاد نماییم.
او با اشاره به مشکلات جریان اطلاع رسانی برای مقابله با رسانه های خارجی و همراهی با جریان سلامت در کشور و با اشاره به اینکه «تا تیرماه ۱۰۰ هزار گزارش، خبر و مصاحبه در حوزه کرونا داشتیم»، خاطرنشان کرد: ما در مراحل مختلف توفیقات قابل توجهی داشتیم و برخی در مراحل رسیدن به توفقی بر ایمان زمانبر بود. در مجموع جریان اطلاع¬رسانی را در این ۶ ماه موفق می دانم؛ چونکه ما به طرف یک حاکمیت همگرا در حوزه رسانه حرکت کردیم.
* از دیپلماسی فرهنگی در شفاف سازی
صالحی همینطور در پاسخ به این پرسش که چقدر از برنامه های تعریف شده از زمان حضورش در این وزارتخانه اجرایی شده است، اظهار نمود: در ابتدای ورود به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه هایی تعریف شد که در این سه سال به دنبال تحقق آنها بودیم. یکی از این برنامه ها با در نظر گرفتن اینکه مردم پایگاه مهم و قابل توجهی در عرصه فرهنگ و هنر هستند، تکیه بر ظرفیت های مردمی در این حوزه بود.
او افزود: در این قسمت بحث کانون های فراگیر حوزه فرهنگ و هنر جدی گرفته شد. یکی از اشکالات این حوزه این است که تشکلات سراسری در اغلب حوزه های فرهنگی و هنری غیر ممکن بوده و همچنان هم غیر ممکن است. در همین راستا تفاهماتی با وزارت کار صورت گرفت و نتیجه آن به هیات دولت رفت تا بر آن اساس صنف های هنری بتوانند تشکیلات سراسری داشته باشند و امکان راه اندازی یک اتحادیه بزرگ در حوزه فرهنگ و هنر فراهم گردد. طبیعتا این جریان می تواند کمک نماید که جریان های صنفی جایگاه خودشان را پیدا کنند. بعنوان مثال اتحادیه ناشران و کتاب فروشان کشوری نداریم که البته الان در حال انجام این مهم هستیم.
صالحی بهبود کسب و کارهای فرهنگی را از دیگر برنامه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه سال گذشته برشمرد و تصریح کرد: یکی از مهمترین مسئله ها در این عرصه این بود که فرهنگ و هنر در ردیف اشتغال قرار بگیرد. با این نگاه می توانیم در سال های اخیر تسهیلات اشتغال فرهنگ و هنر را در فضاهای بانکی تعریف نماییم که در روزهای کرونا هم بسیار کمک کننده بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری بیمه بیکاری و عمومی سازی دسترسی فرهنگی را از دیگر برنامه های این وزارتخانه دانست و خاطرنشان کرد: با این نگاه در سه سال گذشته قدم هایی برداشته شد که یکی از آنها این بود که تفاهم نامه هایی با استان ها تنطیم شود که به تسریع شکل گیری زیرساخت های فرهنگی بسیار کمک کرده است. در همین راستا با ۲۰ استانداری تفاهم¬نامه امضا شده و پارسال ۲۳۰ هزار رویداد فرهنگی و هنری در استان ها داشتیم، حدود ۱۰۰ سینما در استان ها ساخته و بازسازی شد، در شهرهایی که سینما نداشتند، ۲۰ پردیس سینمای امید در حال راه اندازی هستند، حدود ۷۰ کتابخانه عمومی شهری و روستایی راه اندازی شدند و ۳۰ مجتمع فرهنگی و هنری در استان ها راه اندازی شد.
او درباره دیپلماسی فرهنگی ایران با سایر کشورهای جهان نیز، بیان نمود: سازمان فرهنگ و ارتباطات و مجموعه معاونت هایی که با وزارت فرهنگ مرتبط هستند، اقداماتی را در این حوزه انجام داده اند که همچون آنها به می توان به ۳۶ تفاهم¬نامه با کشورهای مختلف، تبدیل رایزن های فرهنگی به رایزن های علمی و ارتباط با ۱۱۰ موسسه مردمی در کشورهای مختلف جهان اشاره نمود.
صالحی همینطور شفاف سازی را از مهمترین دغدغه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان و اظهار نمود: در همین راستا در سال های اخیر اطلاعات سازمانی، هزینه ها و عملکردهای سالیانه، آئین نامه ها، اطلاع رسانی نوبت ها و... منتشر شدند.
وزیر فرهنگ و ارشاد فراهم کردن مسیر دولت الکترونیک، عرضه خدمات از راه سامانه ها، تقلیل مجوزها از ۱۳۰ به حدود ۳۰ مجوز و ارتقای محتوا در حوزه فرهنگ و هنر را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این وزارتخانه برشمرد.
صالحی همینطور امید و نشاط اجتماعی، تحکیم خانواده، عزت و قدرت ملی، مسئولیت پذیری فردی و اجتماعی و مبارزه با بی¬عدالتی و فساد را مهمترین موضوعات مورد توجه وزات فرهنک و ارشاد اسلامی در جهت تقویت همبستگی اجتماعی برشمرد.
*نقش فرهنگ در مقابله با کرونا چیست؟
صالحی در پاسخ به این پرسش که در حوزه فرهنگ فاصله آن چیزی که هستیم و آن چیزی که باید باشیم چقدر است، اظهار نمود: ما نباید قسمت پر لیوان در حوزه فرهنگ را دست کم بگیریم. بخش قابل توجهی از تحمل ما در مقابل اتفاقات مختلف داخلی همانند تحریم ها به فرهنگی اجتماعی پرتوان ما باز می¬گردد.
او با اشاره به اینکه «نباید نقش فرهنگ را در مقابله با کرونا نادیده گرفت»، تصریح کرد: ما جامعه ای با فرهنگ جمعی داریم که کمتر به آن توجه می¬کنیم. این فرهنگ به ما نشان داد که علیرغم مشکلات اقتصادی و تحریم ها و در شرایط سخت کرونایی، مردم همانند برخی دیگر کشورها به فروشگاه ها حمله نمی کنند. در همین راستا پژوهشگاه وزارت فرهنگ تحقیقاتی را در زمینه اعتماد مردم به کادر درمانی، کمک به اقشار ضعیف جامعه و اعتقادات مذهبی در این زمان انجام داده است که نتایج حاصل به خوبی نشان داده است که روحیه همدلی و فرهنگ جمعی در جامعه ما وجود دارد.
وزیر فرهنگ درباره اینگه چرا این وجوه مثبت آنگونه که باید نشان داده نمی شوند، تصریح کرد: عوامل گوناگونی وجود دارد. گاهی به خاطر این است که به این موضوعات عادت کرده ایم. این در شرایطی است که این موضوعات مهم هستند، اما کمتر مورد توجه قرار می گیرند. از طرفی ما روایت درست و جذابی از این موضوعات نداریم و همین مساله سبب می شود که آنگونه که باید نمود پیدا نکنند.
صالحی درباره نقاط ضعف فرهنگ جامعه هم خاطرنشان کرد: مصرف فرهنگی ما بیشتر اجتماعی است تا انتخابی. ما باورهای دینی و هنجارهای اخلاقی داریم که قابل اعتنا است، اما اینکه چقدر مصرف فرهنگی متناسب با آنها را داریم با ضعف هایی مواجه هستیم که تاثیراتش را در حوزه های تولید، توزیع و اقتصاد می-گذارد. همینطور باید بتوانیم تعادل و توازن میان اقتضاعات و تولیدات بومی حفظ نماییم که در این عرصه هم با ضعف¬هایی همراه هستیم.
*آزادی و خلاقیت یا ارزش های اخلاقی؟
صالحی همینطور درباره نظارت بر تولیدات فرهنگی و هنری و انتقادهایی که گاها درباره ضعف نظارت مطرح می شود، تصریح کرد: مبحث نظارت مسیری است که باید در آن چند مسئله را با هم جلو ببریم و توزان را حفظ نماییم. بخشی به حوزه مجال دادن و مانع نشدن خلاقت های فردی برمی گردد. حوزه فرهنگ و هنر حوزه خلاقیت است و نیاز است که فرد تا جایی که می تواند خودش را با بال و پر مناسب ببنید. ما هر مقدار بتوانیم جریان خلاق را نگه داریم، طبعا محصولات و تولیدات می توانند ابتکار و جذابیت بیشتری داشته باشد.
او افزود: مبحث دیگر حفاطت از ارزش های انسانی و اخلاقی و ارزش های عرفی است. وزارت فرهنگ و ارشاد باید تلاش کند این دو مسئله را در تعادل با هم پیش ببرد تا دوگانه مکمل باشند و نه دوگانه معارض. تلاش من در این دوره سه ساله این بود که به این نگاه معتقد باشم.
وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: پارسال در حوزه کتاب حدود ۹۵ هزار کتاب، ۲۰۰ فیلم، ۱۷۰۰ نمایش در تهران، ۲۰ هزار ترانه و... برای دریافت مجوز درخواست دادند. در مواجهه با این حجم تولیدات هنری، گاهی افراد از زاویه نگاه اول یعنی آزادی و خلاقیت، مواردی را که غیرمجاز یا مشروط می شوند، تصور می کنند که وزارت فرهنگ با آزادی اندیشه مخالف و سانسورچی است. البته ما به همه انتقادها احترام می گذاریم؛ چونکه باور داریم حتما در کارهای ما هم خطا وجود دارد و امکان دارد بعضی از آثار نابحق و بر مبنای نگاه شتاب زده و سلیقه ای غیرمجاز و مشروط شود.
او خاطرنشان کرد: در مقابل هم گروهی تصور می کنند که وزارت فرهنگ گاهی بی توجه است و به سادگی و بدون بررسی آثار را عبور می هد، درحالی که اصلا اینگونه نیست. تلاش ما این است که موراد ممنوعیت را به حدقل برسانیم، چون بسیاری از موارد قابلیت اصلاح دارند. در این میان هم همانند گروه اول امکان دارد بعضی از آثار نابحق مجاز شوند و اثری که نباید پذیرفته می شد، پذیرفته شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه توجه به زبان فارسی و اخلاق انسانی را موارد مورد توجه این وزارتخانه در تولیدات فرهنگی و هنری برشمرد و خاطرنشان کرد: زبان فارسی بعنوان میراث ملی که با میراث دینی عجین شده، باید در حوزه ترانه مورد توجه قرار بگیرد. تعداد ترانه های مردود شده اند بسیار قابل توجه است و باید این نکته را توجه داشت که در حوزه تحت فشار موسیقی زیرزمینی و موسیقی خارج از کشور هم قرار داریم.
صالحی با اشاره به اسطوره سازی در تولیدات فرهنگی و هنری هم تصریح کرد: یکی از خصوصیت های سینما این است که می تواند اسطوره ای را از حالت ذهنی به تصویری و بالعکس تبدیل کند. طبیعتا جامعه بدون اسطوره جامعه پایداری نیست. بر این اساس حتما انتظار از سینمای ایران بالا است و باید هم باشد. ما در منطقه بی رقیب هستیم و از ظرفیت انسانی و تکنیکی بالایی برخور داریم. قدم هایی در زمینه تصویرسازی اسطوره ها برداشته شد که نباید نادیده گرفته شوند.
وزیر فرهنگ و ارشاد همینطور در بخش پایانی صحبت های خود درباره تئاتر ایرانی اظهار نمود: ما از دهه ۴۰ با این مورد مواجه بوده ایم. برداشت من این نیست که ما در این جریان پیش نیامده ایم یا ضعیف هستیم، اما قوی هم نشده ایم. قدم هایی قابل توجهی در این حوزه برداشته شده است. ما باید تلاش نماییم تئاتر ایرانی که تعداشان کم هم نیست، بیشتر دیده شود.1399/06/02
17:44:30
5.0 / 5
2162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لباس دونی