رشد صادرات صنایع دستی اصفهان با عضویت در شبكه شهرهای خلاق یونسكو

رشد صادرات صنایع دستی اصفهان با عضویت در شبكه شهرهای خلاق یونسكو

لباس دونی: ایرنا- بر پیكره صنایع دستی نصف جهان این تماشاگه خوش منظر جهانی، در طول فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم به قول مسؤلان امر تدابیری اتخاذ شد كه چشم انداز این بخش را در مقایسه با سال های پیشین وسیع تر كرده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، اصفهان با دارا بودن یک سوم صنایع دستی جهان و نیمی از صنایع دستی کشور به 'شهر صنایع دستی جهان' معروف است. استان اصفهان بعنوان شهرخلاق صنایع دستی و پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی کانون تولید بهترین و ناب ترین صنایع دستی است که با تبلیغ و معرفی این تولیدات می توان شاهد پدیدارشدن افقی نو و متفاوت در رونق این بخش بود.
به این ظرفیت منحصر به فرد اصفهان بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم به دنبال برنامه ریزی ها و سیاست ها تکانه های مختلفی وارد شد. اصفهان در سال ۱۳۹۴ بعنوان اولین شهر ایرانی به عضویت شبکه شهرهای خلاق یونسکو) سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد) در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی درآمد و همینطور توسط شورای جهانی صنایع دستی، عنوان " شهر جهانی صنایع دستی " به آن اعطا شد.
ارزش صادرات صنایع دستی این استان در چهار سال قبل که از اعطای نام " شهر جهانی صنایع دستی " به آن می گذرد، ۷۱ برابر شده است. میزان صادرات صنایع دستی این استان در سال ۹۴ معادل ۷۱۰ هزار و پارسال معادل ۵۰ میلیون دلار بود که نشان دهنده رشد رقم مورد اشاره است. میزان صادرات صنایع دستی استان اصفهان پارسال ۳۹ میلیون دلار بود. بیشتر صنایع دستی صادراتی اصفهان شامل خاتم، پارچه قلمکار، فیروزه کوبی، قلمزنی، میناکاری و نگارگری است.
تدبیر برای صادرات، تسهیلات و بکارگیری فناوری
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان از دیگر مسائل اثرگذار در افزایش صادرات صنایع دستی اصفهان بعد از اعطای عنوان شهر جهانی صنایع دستی و پیوستن این شهر به شبکه شهرهای خلاق دنیا، اجرای برنامه های آموزشی و ترویجی، افزایش تعداد گردشگران و ایجاد فروشگاه های دیجیتالی بوده است.
فریدون الهیاری در گفت و گو با ایرنا، اضافه کرد: در چهار سال قبل در مجموع نزدیک به یک میلیون توریست خارجی به این استان سفر کردند و با وجود اعمال تحریم ها از سال قبل تا پیش از انتشار کرونا با خیل توریستهای خارجی مواجه بودیم.
وی اضافه کرد: مسئولیت میز کشوری صنایع دستی هم توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ایران به این استان واگذار شد که هدف از تشکیل این میز، استفاده از اندیشه ها و راهکارهای بخش خصوصی در تعامل با دولت برای افزایش کیفیت تولید و صادرات این محصولات است.
اله یاری افزود: بعد از اعطا شدن عنوان " اصفهان شهر جهانی صنایع دستی " تا کنون اقدام های ویژه ای برای توسعه و رونق بخشی هرچه بهتر به صنایع دستی استان انجام شد.
وی اضافه کرد: این انتخاب سبب شد تا مسئولیت مسؤلان و فعالان این عرصه در جهت هم افزایی بیشتر برای حفاظت و صیانت از این میراث و هنر پرارزش دو چندان شود.
وی اولین اقدام بعد از کسب عنوان مذکور را تشکیل دبیرخانه شهر جهانی دانست که با محوریت این اداره کل در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی با تشکیلات مستقل شکل گرفت و وظیفه اصلی آن فراهم کردن زمینه مشارکت همه دستگاه های اجرایی درباره برنامه های در رابطه با این حوزه است.
اله یاری با تاکید بر اینکه بررسی اقدام های انجام شده در چهار سال قبل نشان دهنده حرکت های رو به رشد در صنایع دستی است، افزود: این اقدام ها در بخش های آموزش، توسعه و ترویج، پشتیبانی از تولید، بازرگانی و صادرات است.
وی همچون برنامه های بخش آموزش، توسعه و ترویج را برگزاری همایش ها، جشنواره ها و نمایشگاه های ترویجی، دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی و نشان مرغوبیت بین المللی، بهره گیری از قابلیت صنایع دستی در طراحی محیطی و فضاهای شهری، مستندسازی، تهیه انواع بروشور و نشریه و طرح های پژوهشی ذکر و تصریح کرد: در این زمان ۵۸ جشنواره، همایش و نمایشگاه ترویجی در استان برگزار و ۳۹۱ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی و ۱۱۵ نشان مرغوبیت بین المللی اعطا شد.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان افزود: در چهار سال قبل ۹۷ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی صنایع دستی به متقاضیان پرداخت گردید.
به گفته وی برگزاری هجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی، تأسیس مرکز شکوفائی و نوآوری صنایع دستی اصفهان، تأسیس اولین باجه پست تخصصی صنایع دستی در اصفهان از دیگر اقدامات مهم بوده است.
وی با تاکید براینکه لازم است از روش ها و تکنولوژی های جدید هم برای بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی بهره بیشتری گرفت، اضافه کرد: امروزه دیگر فروش سنتی صنایع دستی پاسخگو نیست و باید از تجارت الکترونیک و بسترهایی مانند شبکه های اجتماعی برای آن بهره برد.
اله یاری به واگذاری میز صادرات صنایع دستی کشور به اصفهان اشاره و افزود: در این پیوند، سیاستگذاری و پژوهش در عرصه تولید، بازاریابی و صادرات صنایع دستی به اصفهان واگذار شد و این استان می تواند ایده های خویش را به عنوان الگوی کشوری عرضه کند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: در دوران پسا کرونا، کشورها و جوامعی برنده هستند که از بسترهایی مانند تجارت الکترونیک برای فروش محصولات صنایع دستی خود استفاده کنند.
در زمان حاضر ۳۷ مرکز فروش الکترونیکی صنایع دستی اصفهان و۸۰۶ فروشگاه و مرکز فروش صنایع دستی در این استان فعال است.
وی همینطور با اشاره به اینکه سال قبل حدود ۴.۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به فعالان صنایع دستی استان اصفهان بخصوص در بخش مشاغل خانگی پرداخت شد، تصریح کرد: سال قبل برای پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی استان، زمینه حضور آنها در ۳۰ نمایشگاه داخلی فراهم گردید.
اله یاری با اشاره به اینکه خرداد سال قبل یک نمایشگاه بین المللی صنایع دستی هم در اصفهان برگزار شد، اضافه کرد: سال قبل ۴۵۰ مجوز جدید مشاغل خانگی صنایع دستی و ۲۰۰ فقره کارت شناسایی هنرمندان صنایع دستی در استان صادر شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان اظهار داشت: بیشتر از ۷۰ هزار هنرمند صنایع دستی در این استان فعالیت می نمایند که در چهار سال قبل ۴۰ هزار نفر شناسائی و شناسنامه دار شدند.
به گفته وی تعداد آثار هنرمندان در حوزه صنایع دستی و دریافت نشانه یونسکو و نشانه شورای جهانی صنایع دستی قابل ملاحظه است و این استان جایگاه نخست را در این عرصه و جایگاه ویژه ای در کشور کسب کرده است.
اله یاری به خسارتی که به بخش صنایع دستی اصفهان بدلیل شیوع بیماری کرونا وارد شده است هم اشاره نمود و تصریح کرد: هنرمندان و واحدهای فعال در این بخش حدود ۵۰۰ میلیارد تومان ضرر کردند اما مقرر است با همکاری بنیاد برکت، تسهیلاتی در اختیار آنها برای جبران این خسارت پرداخت گردد.
برغم همه برنامه ریزی ها و جهش هایی که در دولت تدبیر و امید برای رونق صنایع دستی عملیاتی شد، ظهور و نمود برخی رخدادهای پیشبینی نشده قدری بر درخشش این حوزه سایه انداخت.
سایه شوم رخدادهای پیشبینی نشده بر صنایع دستی
رییس اتحادیه صنف صنایع دستی استان اصفهان در این خصوص به ایرنا اظهار داشت: خیلی از هنرمندان و صنعتگران برای پرداخت اجاره کارگاه و مغازه خود هم با مشکل مواجه هستند؛چرا که محصولات زیادی را تولید کرده و منتظر تعطیلات نوروز و ورود گردشگران بودند اما شیوع کرونا ضربه سنگینی به آنها وارد کرد.
شیردل اضافه کرد: سال ۹۸ هم بر اثر وقوع سیل، سقوط هواپیمای اوکراینی و حوادث آبان گذشته بیشتر تورها گردشگری لغو شد و ریالی سود نصیب این صنعتگران نشد.
به گفته وی کارگاه داران و هنرمندان صنایع دستی استان برای تهیه مواد اولیه و ادامه فعالیت و پیشگیری از ورشکستگی به سرمایه در گردش و تسهیلات نیاز دارند.
رییس اتحادیه صنف صنایع دستی استان اصفهان افزود: کمکهای دولت و نهادهای مربوط به بخش صنایع دستی باید بیشتر شود و وام و تسهیلات به هنرمندان و فروشگاه های صنایع دستی هم ارائه شود.
شیردل اضافه کرد: در صورت ادامه بحران کرونا، خیلی از کارگران حوزه صنایع دستی اصفهان امکان دارد با مشکل مواجه شوند.
پرداخت ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به فعالان صنایع دستی صدمه دیده از کرونا
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان اظهار داشت: تسهیلات خوبی به کارگاه های عمده، انفرادی و فروشگاه های فعالان صنایع دستی استان که بر اثر انتشار کرونا خسارت دیدند، پرداخت می شود.
جعفر جعفرصالحی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: خسارت فعالان صنایع دستی در چارچوب هزینه هایی که توسط کارگاه های تولیدی برای خرید مواد اولیه، حقوق، حق بیمه پرداخت کرده اند، مشخص می شود.
به گفته وی، هزینه کارگاهی کارگاه های عمده، انفرادی و فروشگاه های صنایع دستی اصفهان در هر ماه ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان اضافه کرد: برآورد نهایی این خسارت ها به تهران اعلام گردید و امیدواریم بتوانیم تسهیلات لازم را به فعالان صنایع دستی استان بپردازیم تا چرخه فعالیت آنها باردیگر به جریان درآید.
جعفرصالحی با اشاره به اینکه یک هزار فروشگاه و بیشتر از پنج هزار کارگاه تولیدی عمده صنایع دستی در اصفهان وجود دارد، تصریح کرد: فعالیت برخی از کارگاه های تولیدی و فروشگاه های صنایع دستی استان اصفهان کم رونق شده اما تعطیل نشده است.
وی اظهار داشت: یک سری مشکلات در برخی از فروشگاه ها و کارگاه های تولیدی استان بوجود آمده که ناشی از انتشار ویروس کروناست و کاهش فروش فروشگاه ها متاثر از لغو سفرهاست که بر مبنای تصمیم کلان کشوری و جهانی رُخ داده است.
از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است که تابحال ۴۰۰ هزار نفر شاغل در این بخش ساماندهی شدند با احتساب خانواده های این افراد معیشت حدود چهار میلیون نفر به صنایع دستی گره خورده است. استان اصفهان به لحاظ حجم، ۶۰ در صد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که همچون این رشته ها زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.

به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، بنا به اظهار کارشناسان امر، اعطای تسهیلات بانکی بی سابقه، پیشگیری از سقوط آزاد صنایع دستی و بازگرداندن حرکت به سمت رشد در تمام حوزه های کیفیت، بازرگانی و اشتغال، گسترش انواع بازارهای سنتی و نمایشگاهی و راه اندازی نظام های تازه ای مانند بازارچه های نسل نو، فروشگاه های مجازی، برنامه حراج صنایع دستی و طرح فروشگاه سیار، تشویق صاحبان خلاقیت و طراحان و گسترش برنامه های نشان مرغوبیت، مُهر اصالت، راه اندازی طرح برتر در صنایع دستی، همچین راه اندازی خانه های صنایع دستی، گسترش فضای گفتمان سازی، ترغیب به تجاری سازی و برندسازی، پشتیبانی از واحدهای تجاری بزرگ، توجه به بخش خصوصی و تشکل های مردم نهاد، کوشش برای اصلاح فروش و اعتمادسازی با نشان اعتماد برای فروشگاه های صنایع دستی و احیای برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی منسوخ شده از خدمات و دستاوردهای شاخص دولت تدبیر و امید برای بخش صنایع دستی کشور بوده است.
دولت همینطور به باعث قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی و به منظور تسهیل و تسریع در ساماندهی فعالیتهای آنها و فرش دستباف، بتازگی اساسنامه صندوق توسعه را به تصویب رساند.
۲۰ خرداد ۹۴ بود که «بهمن نامور مطلق» معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در آیین بزرگداشت «روز جهانی صنایع دستی» و افتتاح بیست و پنجمین دوره ملی و چهارمین دوره بین المللی نمایشگاه صنایع دستی تهران با اشاره به حرکت های قابل توجه دولت یازدهم در حوزه صنایع دستی همچون اعطای تسهیلات بانکی بی سابقه به این بخش اظهار داشت: تدابیر دولت تدبیر و امید مانع سقوط آزاد صنایع دستی شد و این حوزه را به سمت رشد سوق داد.
وی اضافه کرد: در کشور ما مانند برخی دیگر از کشورهای منطقه غرب آسیا، بوی نفت شامه ها را ضعیف کرده، چنانچه درک روح زمان ممکن نشد، اندیشه و مدیریت هایی که نفت از آنها چکه می کند، نمی توانند به صنایع خلاق یا اقتصاد مقاومتی بیاندیشند؛ ازاین رو، دیر متوجه ارزش یکی از ارزشمندترین صنایع دستی دنیا شدیم.

نامور مطلق افزود: هنرمندان رنج های بسیاری متحمل شدند و هنرهای ایرانی در تاریخ جا مانده و دیگر طراوت و کاربری سابق را ندارند؛ سلیقه مردم دگرگون شده و محصولات صنایع دستی جذابیت خویش را از دست دادند و فاصله میان تولید و فروش، ظرفیت و وضعیت صنایع دستی هم بسیار زیاد شده است.

وی افزود: ساختار حوزه صنایع دستی شکننده شد و اختیارات و جایگاه اجتماعی این حوزه به یغما رفت؛ بازارهای داخلی و جهانی توسط رقبای قدیمی و تازه نفس اشغال شد و طرح های صنایع دستی و فرش توسط ماشین ها به تاراج رفت و فرش ماشینی یا موکت، روح انسانی را از زندگی گرفت.

نامور مطلق در ادامه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری با دلخوری از دولت وقت فرمودند صنایع دستی را جدی بگیرید اظهار داشت: بعد از آنکه دولت تدبیر و امید زمام امور را در دست گرفت، حرکت های قابل توجهی در بعضی بخش های صنایع دستی انجام شد.

منبع:

1399/05/28
10:20:46
5.0 / 5
1856
تگهای خبر: آموزش , تخصص , جشنواره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی