گفت وگوی لباس دونی با فرشته طائرپور

معافیت مالیاتی سینماگران این دفعه در چالش خطر كرونا

معافیت مالیاتی سینماگران این دفعه در چالش خطر كرونا

به گزارش لباس دونی «امروز كرونا در كلیه محاسبات و رفتارهای اجتماعی فاكتور اصلی و اول، برای انتخاب روشهای ابداعی و كم هزینه است؛ سازمان مالیاتی هم با داشتن جمع كثیری از كارشناسان حتما میتوانست به چاره هایی بیشتر از تعویق ماه مالیاتی برسد و میزان رجوع حضوری شهروندان همچون مودیان هنری و سینمایی را كم كند.»


"خانه سینما" طبق روال سال های اخیر، با ایجاد سامانه تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی، شرایط انجام این تکلیف قانونی را برای سینماگران در خانه سینما فراهم ساخته تا در مهلت مقرر شده-پایان مرداد ماه- جهت انجام آن رجوع کنند. درباره این اتفاق، که سبب تجمع سینماگران در محیط کوچک خانه سینما شده و علیرغم رعایت اصول بهداشتی، احتمال ابتلای آنها را به وجود آورده با فرشته طائرپور، مشاور مالیاتی "خانه سینما" گفتگو کردیم.
وی در پاسخ به سوال ایسنا در این زمینه اظهار داشت: متاسفانه از یکسو هشدارهای دولت در مورد افزایش ریسک ابتلای شهروندان به کرونا و ضرورت در خانه ماندن مردم جدی تر شده و از طرف دیگر ادارات مختلف در سازمان امور مالیاتی -اعم از حوزه ها و هیئتهای حل اختلاف- از اردیبهشت ماه تاکنون، بدون وقفه دایر بوده و محل تردد و تجمع کارمندان سازمان مالیاتی و مراجعین صنوف مختلفی بوده که آگاه شده اند فقط تا آخر مرداد ماه برای انجام تکلیف قانونی شان مهلت دارند. حتی آمار ابتلای کارمندان خود سازمان در این ادارات و فوت برخی از آنها هم سبب نشده که سازمان امور مالیاتی مانند خیلی از مراکز بخش خصوصی - که به شدت با صدمه و زیان های ناشی از کرونا مواجه هستند- تعطیل شوند. در نتیجه تنها کاری که از دست "خانه سینما" در این شرایط الزامی برآمده، ایجاد فضایی مختص اهالی سینما بوده که لااقل آنها را از رفتن به کافی نت های عمومی معاف سازد.
متاسفانه معافیت مالیاتی هنرمندان بموجب قانون، با عدم رعایت شرط عرضه اظهارنامه در موعد مقرر، منتفی شده و مودی مشمول پرداخت مالیات، به تشخیص ممیزان حوزه ها می شود. به عبارتی دیگر معافیت هنرمندان (سینماگران، ناشران و اهالی موسیقی و تئاتر و هنرهای تجسمی) معافیت شکننده و متزلزلی است که با یک خطای مودی در ندادن اظهارنامه، به سرعت و به کلی باطل می شود. درنتیجه سال به سال بر تعداد هنرمندانی که قرار بوده از معافیت مالیاتی بعنوان تنها دستاورد اجتماعی شان بهره مند شوند اما نشده اند، افزوده شده و آمار رجوع آنها به سامانه عرضه اظهارنامه افزایش یافته است. پیشبینی می شود سال جاری در خانه سینما حدود 1500 رجوع کننده داشته باشیم که از لحاظ قانونی معاف هستند اما باید خطر کرونا را ندیده گرفته و برای عرضه اظهارنامه شان رجوع کنند تا معافیت شان منتفی نشود!
چرا سال جاری این مهلت از یک ماه به فرصت بیشتری افزایش پیدا نکرده؟
ظاهرا سازمان امور مالیاتی، درخواست این تمهیل را داشته اما با آن موافقت نشده؛ شاید آقایان در مراجع تصمیم گیری تصور کرده اند پولی که از این طریق به خزانه دولت واریز می شود آنقدر گره گشای مشکلاتشان است که امکان صرفنظر کردن از آن وجود ندارد؛ بنابراین بحث جان مردم و نیازشان به دارو و تخت بیمارستان را در درجه دوم اهمیت قرار داده اند. تنها مساعدتی که کرده اند این بوده که ماه مالیاتی را سال جاری از خرداد یا تیر بخاطر اوج اپیدمی، به مرداد ماه موکول کرده اند. اما آمار روزانه مبتلایان و فوت شدگان نشان میدهد که اوضاع در مرداد ماه نه تنها بهتر از خرداد و تیر نیست بلکه بمراتب بحرانی تر هم شده. در نتیجه و متاسفانه سازمان امور مالیاتی که خود تاکنون، تعداد نگران کننده ای از مبتلایان و فوت شدگان داشته، بدون تعطیلی همچنان به کار مشغول می باشد.
به نظر شما چه چاره ای برای کاهش خطر وجود داشته که سازمان مالیاتی به آن توجه نکرده؟
ببینید صنعت سینما، صنعت بسیار گرانی است و چندهزار فعال در 33 شاخه تخصصی آماده کار دارد، آمار تولیدات سینمایی و سریالهای خانگی نشان میدهد که اغلب این نیروها عملا امکان کار در هر سال را ندارند؛ با انتشار کرونا و تعطیلی سینما در تولید و نمایش، آن اقلیتی هم که کار داشته اند بیکار شده اند بی آنکه حمایتی جبرانی داشته باشند. اما سینما چکار کرد؟ بررسی کرد و با ابتکار "اکران آنلاین" به مقابله با این بحران تحمیلی رفت و شرایطی را ایجاد کرد که لااقل فیلم های تولید شده، برای مردم بی آنکه از خانه بیرون بروند قابل تماشا باشد. یعنی امروز با خرید یک بلیط 15هزار تومانی کل اعضای یک خانواده یا جمع های دوستانه می توانند به مدت 8 ساعت امکان تماشای آن فیلم را داشته باشند. این یعنی تطبیق دادن خود با شرایط قهری. بنظر من سازمان امور مالیاتی هم می توانست مانند سینمای ایران، فکر کند در این شرایط بی سابقه و بحرانی، باید به راهکارهای ابتکاری و منطبق با واقعیتها دست یافت و پایبندی به رسم و عادت های گذشته را موقتا هم که شده کنار گذاشت.
امروز کرونا در کلیه محاسبات و رفتارهای اجتماعی فاکتور اصلی و اول، برای انتخاب روشهای ابداعی و کم هزینه است؛ سازمان مالیاتی هم با داشتن جمع کثیری از کارشناسان حتما می توانست به چاره هایی بیشتر از تعویق ماه مالیاتی برسد و میزان رجوع حضوری شهروندان همچون مودیان هنری و سینمایی را کم کند.
باتوجه به دشواری های سیستماتیک ورود به سامانه الکترونیکی سازمان مالیاتی و ادامه کار جهت تنظیم و ارسال اظهارنامه، در عمل خیلی از مودیان امکان انجام این تکلیف را در خانه و با کامپیوترهای شخصی شان نداشته و ناچار از رفتن به مکان های عمومی هستند، توقع می رفت سازمان مالیاتی و یا هرنهاد قانونگذار و مسئولی دراین زمینه، به ابتکار عمل هایی دست بزند که در آن، درک مشفقانه تری از احوال جانی و مالی مردم دیده شود.
می توانید مثال بزنید؟
من کارشناس روزآمد کردن روش های دریافت مالیات نیستم، اما به عنوان کسی که بیشتر از بیست سال است در جلسات کارشناسی سینما با سازمان مالیاتی شرکت می کند و بخاطر نمایندگی صنف در هیئتهای حل اختلاف مالیاتی، از نزدیک شاهد وضعیت حوزه ها و هیئت های حل اختلاف بوده، پیشنهادهای پرسش گونه ای به ذهنم می رسد که بیشتر مربوط به مودیان سینمایی و هنری می شود. مثلا:
*همانطور که دولت با یک تصمیم واقع بینانه، یارانه اشخاصی که درآمد ماهیانه شان بیشتر از یک رقم خاص بود را حذف نمود و بار تعهدات خویش را سبک کرد، آیا نمی شد در مورد مالیات هم اعلام می کرد کلیه افرادی که درآمد ماهیانه شان در حد همان رقم و یا کمتر بوده از مالیات و دادن اظهارنامه معاف هستند؟
* وقتی کلیه کارهای هنری و چند فعالیت دیگر، بموجب بند ل ماده ۱۳۹ از پرداخت مالیات معاف هستند، آیا دولت نمی توانست اعلام نماید که باتوجه به شرایط خاص فعلی، مودیانِ معاف سال جاری مکلف به عرضه اظهارنامه نیستند؟
* آیا وقتی تنظیم و ارسال اظهارنامه -بخودی خود- موانع و مشکلات مختلف دارد، بهتر نبود شرط گرفتن صورتحساب و تراز بانکی -که مودی را ناچار به رفتن به بانک هم می کند- سال جاری به مفاد اظهارنامه اضافه نمی شد و چالش جدیدی را برای مودیان ایجاد نمی کرد؟
* آیا نمی شد اعلام نمود کلیه مودیان معاف از مالیات (اعم از هنری و غیرهنری) که طی سه سال قبل، به تکلیف قانونی خود در عرضه اظهارنامه عمل کرده اند، سال جاری از تسلیم اظهارنامه معاف هستند و می توانند اظهارنامه سال ۹۹ خویش را همراه با اظهارنامه سال بعدشان عرضه کنند؟
* آیا نمی شد اعلام نمود فقط آن دسته از هنرمندانی که درآمدشان در سال ۹۸، بموجب قراردادهای منعقده و دریافتی های مستند، بیشتر از 200 میلیون تومان بوده مکلف به عرضه اظهارنامه هستند؟
* آیا نمی شد اعلام نمود کلیه هنرمندانی که در سال ۹۸ هیچ فعالیت و درآمدی نداشته اند، از عرضه اظهارنامه معاف هستند؟
اینها پیشنهادات فی البداهه و احیانا خامی هستند که به ذهن من می رسند، یقینا کارشناسان سازمان مالیاتی بهتر از من می توانند راهکارهای مناسبی ارائه نمایند که سبب شود لااقل گروه هایی از مودیان، از حضور در جمع های بیشتر از ده نفر در محیط های اجتماعی معاف باشند.
حرف دیگری ندارید؟
چرا یک حرف دیگر هم دارم که خطاب به سازمان صدا و سیماست. تعداد زیادی از پرونده هایی که به هیئت های حل اختلاف مالیاتی می انجامند مربوط به کسانی است که تحت قرارداد با صدا و سیما فیلمی، سریالی یا برنامه ای را ساخته اند. در تمام این پرونده ها، صدا و سیما رقمی را که برای تولید آن اثر به تهیه کننده متعهد شده، به عنوان پرداختی خود به حوزه مالیاتی اعلام می کند؛ درحالیکه معمولا دریافت مبلغ قرارداد توسط تهیه کننده، طی چند سال صورت می گیرد و حتی گاهی نیمه کاره می ماند. تهیه کننده اثر، منطقا موقع تنظیم و عرضه اظهارنامه، رقم دریافت شده در هرسال خویش را از محل آن قرارداد، در اظهارنامه قید می کند که عملا با رقمی که صدا و سیما به عنوان رقم کل قرارداد اعلام نموده متفاوت است. این تفاوت به تشخیص کتمان درآمد از جانب ممیز مالیاتی منجر شده و معافیت مودی را لغو کرده و او را مشمول پرداخت مالیاتی سنگین می کند. در واقع سازمان که برپایه اعلام تعهداتش از مراکزی بودجه می گیرد، بی آنکه این بودجه را هزینه کرده باشد و به تولید کنندگان پرداخته باشد، بار سنگینی از مالیات را بموجب یک پرداخت و وعده ای محقق نشده، بر دوش سازنده اثر می گذارد. گاهی کارشناس حوزه مالیاتی استعلام می کند و سازمان ناچار از اعلام رقم واقعی پرداختی که صورت گرفته می شود اما حاضر نیست که این رقم را روی سامانه خود اصلاح کند و در نتیجه سازمان امور مالیاتی که تا این رقم روی سایت مربوطه قرارنگیرد آن را نمی پذیرد، دستش برای رفع تعرض یا تعدیل مالیات تهیه کنندگانی که با صدا و سیما کار کرده اند بسته می ماند.

1399/05/09
12:05:16
5.0 / 5
2407
تگهای خبر: تئاتر , تخصص , خرید , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی