یك نماینده آذری زبان مجلس مطرح كرد

تعیین یك روز ملی در تقویم كشور باعث تحكیم وحدت اقوام می گردد

تعیین یك روز ملی در تقویم كشور باعث تحكیم وحدت اقوام می گردد

به گزارش لباس دونی نماینده آذری زبان مشگین شهر در مجلس اظهار داشت: تعیین یك روز ملی در تقویم كشورمان هم در تحكیم وحدت اقوام و فرهنگ های ایرانی تاثیر بسیار خوبی دارد و هم در جذب توریستهای خارجی بسیار موثر است.ولی ملكی در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش كه در شرایط فعلی مشاركت مردم حول موضوعات ملی چقدر می تواند وحدت بخش باشد، اظهار داشت: «در دل دوست به هر حیله رهی باید جست». مردم علاقه های مختلفی دارند. مشكل تحریم، اقتصاد و تامین معیشت مشكلات عمومی مردم ایران است اما همین مردم علاقمندی های قومیتی، منطقه ای و محلی دارند كه می تواند مثل همه جای دنیا عامل وحدت، نشاط و شادابی هر اجتماعی می گردد.

وی تصریح كرد: باید با حفظ تمامیت ارضی و احترام به عقاید، مذهب، دین و قومیت حول محور قانون اساسی و ولایت فقیه به قومیتها آزادی عمل داده شود. در این صورت كردها، لرها، ترك ها، فارس ها، مازنی ها، عرب ها، بلوچها كه دارای مشتركات فرهنگی خاص خودشان هستند، احساس كنند در جامعه ای زندگی می كنند كه در كنار مسائل ملی به جنبه های بومی و قومیتی آنان اهمیت داده می شود.

نماینده مشگین شهر در مجلس افزود: به جای تهدید باید به اقوام ایرانی به چشم فرصت نگریسته شود. نباید اجازه داد برخی، اقوام و مذاهب ایرانی را تهدید نظام جا بیندازند. وقتی برای اقوام و قومیت های مختلف احترام و ارزش قائل شویم، وابستگی و تعلق خاطر آنان به نظام جمهوری اسلامی بیشتر می گردد. به صورت مثال مقام معظم رهبری با حضور در مناطق آذری زبان تبریز و اردبیل حضور می یابند و با مردم بومی به زبان تركی صحبت می كنند یا وزیر اطلاعات در مسافرت به شهرستان های مختلف همچون مناطق آذری زبان مبادرت به یادگیری نسبی زبان تركی و تولید رابطه كلامی با مردم بومی این مناطق می كند. خوب چرا؟ به نظر بنده معنای این كارها ارج نهادن به اقوام و تقویت رابطه مسؤولان با اقوام و فرهنگ های مختلف ایرانی است كه تاثیری مثبت در تقویت پیوند بین مردم آن قوم با نظام به دنبال دارد.

سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان كرد: زبان مادری اقوام، اسرار نهفته در آن و تمثیل های موجود در گویش و زبان اقوام و قومیت های ایرانی دریچه ای از فرهنگ كهن اقوام را بازگو می كند اما اگر حكومت به اصالت و خاستگاه اقوام و قومیت ها و فرهنگ آنان بی توجهی كند بستر پشت كردن اقوام به حكومت مركزی به وجود می آید و كسی كه به حكومت خود پشت كند روزی هم به كشورش پشت خواهد نمود.

ملكی در پاسخ به این پرسش كه تعیین یك روز در تقویم كشورمان برای حضور مردم با لباس های محلی در امكان عمومی و اداری و برگزاری بازارهای محلی برای عرضه محصولات فرهنگی قومی چقدر می تواند در تولید فضای وحدت و نشاط موثر باشد، اظهار داشت: لباس، زبان، گویش، هر قومی تداعی كننده فرهنگ یك قوم است. اگر جشنواره ها و بازارچه های محلی مربوط به اقوام در سراسر كشور در اماكن عمومی برگزار گردد به صورتی كه هر قومیتی با لباس، گویش، زبان، فرهنگ و هر آنچه كه متعلق به اصالت قومش است بتواند در یك روز مشخص در امكان عمومی مثل پارك ها، خیابان ها، معابر، ادارات عمومی و دولتی، مجلس و سایر دستگاه ها حضور یابد به مردم مان چنان بهایی داده ایم كه باعث بی اثر شدن سختی تحریم ها و تعمیق پیوندهای عاطفی و اجتماعی اقوام و رده های مختلف حكومت می گردد.

وی خواهان تعیین یك روز ملی در تقویم كشور تحت عنوان لباس های محلی توسط اعضای شورای فرهنگ عمومی كشور شد و اضافه كرد: در شهرستان مشگین شهر كه جزو شش مركز گردشگری ایران به حساب می آید، عاشیق ها با لباس محلی در مراكز تفریحی و توریستی برنامه های فرهنگی اجرا می كنند كه این برنامه ها تاثیر بسیار عجیب و زیادی در افزایش سفر توریستهای خارجی و داخلی به منطقه گردشگری كشور شده است.
1397/10/06
14:03:09
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: جشنواره , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی