دغدغه رئیس جمهوری برای پرداخت تسهیلات به مراكز گردشگری

دغدغه رئیس جمهوری برای پرداخت تسهیلات به مراكز گردشگری

به گزارش لباس دونی گردشگری یكی از مشاغلی است كه در دوران انتشار كرونا صدمه جدی دید؛ دولت در جهت پشتیبانی از فعالان این صنعت تمهیدات ویژه ای در نظر گرفت و بسته های حمایتی را تدوین كرد و حالا خبرها از آن حكایت می كند كه رئیس جمهوری به بانكهای عامل برای سرعت بخشی به پرداخت تسهیلات دستور صریح داده است.


بحران کرونا بالاخره تمام می شود؛ کارشناسان و حتی مسؤلان حوزه گردشگری و میراث فرهنگی معتقدند که این روزها نباید دست روی دست گذاشت تا دوره کرونا به پایان برسد. در این زمان می توان کارهای کوچک و یا عقب افتاده را انجام داد؛ بعنوان مثال به علت حضور کمتر بازدیدکنندگان می توان آثار تاریخی و باستانی که احتیاج به مرمت دارند را مرمت و بازسازی کرد و همینطور در جهت مهیا ساختن شرایط برای حضور گردشگران در ایران در دوران پسا کرونا اقدام نمود. سازمان جهانی گردشگری اعتقاد دارد وقتی دوره کرونا به پایان برسد ایران جز ۱۰مقصد اصلی گردشگران خواهد بود و باید برای آن روز حسابی آماده بود.
نارضایتی رئیس جمهوری از روند پرداخت تسهیلات به بخش های صدمه دیده از کرونا
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این هفته با اشاره به تاکید رئیس جمهور برای سرعت بخشیدن پرداخت تسهیلات و بسته حمایتی به بخش های صدمه دیده اظهار داشت: رئیس جمهور از روند پرداخت تسهیلات راضی نبوده و به بانکهای عامل دستور صریح برای سرعت بخشی به پرداخت تسهیلات داده است. دولت بسته ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای پشتیبانی از بخش های صدمه دیده از کرونا در نظر گرفته است تا برای پشتیبانی از این بخش ها به آنها اعطا شود.
وی با اشاره به اینکه از ده بخش اقتصادی صدمه دیده از ویروس کرونا سه حوزه مربوط به وزارت میراث فرهنگی می شود، اضافه کرد: متاسفانه با وجود تاکید رئیس جمهوری به وزرا و بانکهای عامل پرداخت این تسهیلات به کندی انجام می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نارضایتی رئیس جمهوری از روند پرداخت بسته های حمایتی به بخش های صدمه دیده اشاره نمود و اظهار داشت: در تازه ترین جلسه هیات دولت ایشان به همه وزرا برای تسریع در پرداخت تسهیلات تاکید نمودند.
مونسان گردشگری را در کنار صنعت و کشاورزی مهم ترین بخش اقتصادی کشور عنوان نمود و اظهار داشت: بازگشت گردشگری به چرخه اقتصادی کمک بزرگی به کشور برای عبور از خسارات کرونا خواهد نمود.
گردشگری ایران پس از دوره کرونا اوج می گیرد
ناصر رضایی مدیر پژوهشکده گردشگری اظهار داشت: بیشتر از ۱۰۰ میلیون شغل در رابطه با گردشگری در این دوران صدمه جدی دیدند و شغل هایی مانند گردشگری و صنعت حمل و نقل بیشترین صدمه را دیدند.
وی ناشناخته بودن این بیماری و تغییرات شیوه نامه برای مقابله با این بیماری را از دیگر خصوصیت های این دوران دانست و اظهار داشت: اخبار جدید و شیوه انتقال این بیماری هر روز بیشتر از گذشته بر صنعت توریسم اثر می گذارد و حتی برروی آمار و برنامه هایی که سازمان جهانی گردشگری ارائه می دهد هم اثر گذار است و سناریو ها را تغییر می دهد.
رضایی همینطور درباره بحران کنونی گردشگری اظهار داشت: بحران گردشگری در سال های ۱۹۵۰ و ۲۰۰۹ هم بوجود آمده بود که برطرف شد و بحران کنونی هم از بین می رود و گردشگری باردیگر به دوره اوجش بر می گردد و بر مبنای پیشبینی های جهانی بعد از آخر این دوره با رشد انفجاری گردشگری مواجه خواهیم بود و ایران جز ۱۰ مقصد نخست گردشگری خواهد بود.
رضایی افزایش آگاهی در میان مردم را در شرایط فعلی ضروری دانست و اظهار داشت: افزایش آگاهی می تواند به درک و رعایت شیوه نامه های بهداشتی منجر شود.
مسافران این روزها کمتر در هتل ها اقامت می کنند
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران با بیان این خبر اظهار داشت: این روزها مقصد بیشتر افرادی که به سفر می روند استان های شمالی کشور است و البته بیشتر این افراد به ویلاهایی می روند که یا به خودشان تعلق دارند یا اجاره می کنند و برخی هم ترجیح می دهند کمپ بزنند و در چادر اقامت کنند.
وی با بیان این که به علت انتشار کرونا ضریب اشغال هتل حدود ۵ درصد است اظهار داشت: مسافران در حالی رفتن به ویلاهایی غیر مجاز را ترجیح می دهند که این اماکن هیچ شیوه نامه ای را رعایت نمی کنند و نظارتی بروی آنها وجود ندارد در حالیکه هتل ها موظف به رعایت شیوه نامه پیشگیری از کرونا هستند و نظارت جدی بر عملکرد آنها وجود دارد.
حمزه زاده درباره استفاده از مواد ضد عفونی کننده اظهار داشت: در ابتدای انتشار کرونا به علت کمبود این مواد، هتل ها و دیگر اماکن اقامتی برای تهیه این مواد مشکل داشتند اما با ورود تولید کنندگان مختلف به مسئله، امروز در عرضه این مواد مشکلی وجود ندارد و هتل ها براحتی به این مواد دسترسی دارند.
وی درباره خسارات ناشی از کرونا به هتل ها اظهار داشت: از اسفندماه تا آخر خردادماه هتل ها ۶هزار میلیارد تومان از درآمدشان را از دست دادند که خسارت بزرگی است. هتل داران به تسهیلات برای جبران این خسارات نیازمند و چشم ب راه تدوین بسته حمایتی دیگری از جانب دولت هستند.
حمزه زاده در اینباره اظهار داشت: بر مبنای آمار ۸۰ هزار نفر به صورت مستقیم در گردشگری شاغل هستند، در صورت چاره جویی نکردن، با بیکاری گسترده مواجه خواهیم شد. هتل داران با وجود نبود مسافر و نیمه تعطیل بودن هتل ها حقوق کارکنانشان را پرداخت می کنند یک راه کار این است که دولت حق بیمه این افراد را خودش پرداخت کند تا بخشی از مشکلات هتل داران کاهش پیدا کند.
وی اضافه کرد: پیشنهاد شد به جای تعدیل گسترده نیروی انسانی و استفاده آنها از حق بیمه بیکاری (به دلیل پیشگیری از آثار روانی و منفی مترتب بر آن) بیمه بیکاری در زمان اشتغال و در چارچوب حقوق، توسط دولت پرداخت گردد.
وضعیت شکننده کاخ هشت بهشت اصفهان
مریم شیروانی، مسئول عمارت هشت بهشت به ایرنا اظهار داشت: هرگونه بازدید از کاخ هشت بهشت به علت ظرافت هایی که در ساخت این بنا به کار رفته است و همینطور قرار داشتن در میانه پارک بزرگ هشت بهشت (شهیدرجایی) و تردد پرشمار شهروندان احتیاج به فرهنگ سازی دارد.
وی اضافه کرد: برخورد وسایل بازی همچون توپ والیبال و خطرهای احتمالی مانند استفاده از مواد آتش زا برای درست کردن کباب و سایر تفریحات شهروندان می تواند صدمه های جبران ناپذیر به این بنا وارد کند که از کنترل اداره کل میراث فرهنگی اصفهان خارج است.
شیروانی به حفاظت ۲۴ ساعته این کاخ اشاره نمود و اضافه کرد: برغم حفاظت از جانب یگان ویژه میراث فرهنگی و دوربین های مدار بسته، با عنایت به محل قرارگیری عمارت هشت بهشت در بین بوستان شهید رجایی و اقدامات حفاظتی، این بنا در معرض صدمه قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: هر بنای تاریخی با عنایت به قدمت و کهولت مصالح احتیاج به نگهداری و حفاظت مداوم دارد، بنابراین کاخ هشت بهشت با عنایت به خصوصیت های منحصر بفرد معماری و تزیینات وابسته به آن و به علت قرار گرفتن در بین بوستان با پوشش گیاهی مختلف و استفاده شهروندان بعنوان تفرجگاه شهری، صدمه پذیرتر و احتیاج به حفاظت بیشتری دارد.
پیرو صحبت های شیروانی باید گفت آنچه خطر صدمه را دوچندان کرده این است که عمارت هشت بهشت مثل همه بناهای تاریخی به علت قدمتی که دارند باید پیوسته محافظت و مراقبت شوند اما اگر به علت قرارگیری در پارک نتوان خیلی از اتفاقات را کنترل کرد که قاعدتا هم با عنایت به محیط پر رفت و آمد پارک اجتناب ناپذیر است؛ آن زمان باید گفت احتمال وقوع هر اتفاقی از ریختن کاشی ها بر اثر ضربات توپ گرفته تا آتش سوزی با بساط سماور زغالی و پرت کردت سیگار می تواند برای این بنا خطرآفرین باشد.
شیروانی در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: در جهت امر حفاظت در سال های اخیر اقدامات مرمتی گوناگونی صورت گرفته است که می توان به مرمت و استقامت بخشی سازه سقف چوبی ایوان شرقی و غربی، پاکسازی مرمت تزیینات نقاشی زیر سقف ایوان غربی، مرمت در و پنجره های چوبی شامل پاکسازی سطوح چوبی از گرد و غبار و بقایای آلاینده های محیطی اشاره کرد
بازنگری شیوه نامه مقابله با کرونا در موزه ها
غلامرضا رحمانی رئیس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثارتاریخی فرهنگی در مورد بازبینی شیوه نامه مقابله با کرونا در موزه ها، تصریح کرد: از نخستین اطلاعیه های رسمی در مورد شرایط ویژه، این پژوهشکده به منظور پاسخگویی به نیازهای تخصصی میراث فرهنگی و گردشگری، وارد عمل شد و با تشکیل تیمی متشکل از تخصص های مختلف و مرتبط، نخستین پروتکل مقابله با کرونا ویروس در محیط های موزه ای را منتشر نمود.
وی با اشاره به اینکه به علت ماهیت این ویروس، هنوز ناشناخته های زیادی در ارتباط با آن وجود دارد و هر روز ابعاد تازه ای از رفتار و خصوصیت های آن شناسایی می شود خاطرنشان کرد: بنابراین بازبینی مداوم تمامی دستورالعمل ها و شیوه نامه ها تهیه شده و ابلاغی در این حوزه و به روز نگهداشتن آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
رحمانی خاطرنشان ساخت: بنابراین پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی، علاوه بر آن که با تهیه ویدیوهای آموزشی در رابطه با راهنمای انتشار یافته تلاش در فهم بهتر و تشریح ساده تر مطالب دارد، به صورت مداوم هم رویکردهای مقابله ای را بر مبنای آخرین اطلاعات به روز خواهد نمود.
ماجرای مرمت دیواره تخت جمشید با آجر و سیمان چیست؟
انتشار اخبار و کلیپی حاوی مرمت غیراصولی بخشی از ورودی میراث جهانی تخت جمشید واکنش های منفی در فضای مجازی و حقیقی به دنبال داشت در حالیکه مسئولان امر می گویند ماجرا اینگونه که عنوان شده نبوده است و اصل ماجرا چیز دیگری است.
انتشار اخبار و ویدئو در روز دوشنبه ۱۶ تیرماه ۹۹ درباره میراث به جامانده از دوران هخامنشیان در تخت جمشید حاکی از انجام مرمت های غیرفنی بلوک های سنگی ورودی تخت جمشید با آجر و سیمان داشت که به دنبال آن برخی رسانه ها و باستان شناسان هم واکنش نشان داده و این نوع اقدامات را خودسرانه خواندند. کلیپی هم در اینباره منتشر گردید که لبه بالایی دیواره بخش ورودی تخت جمشید که دروازه ملل بالای آن قرار گرفته با ملات سیمان و آهک به صورت غیر اصولی مرمت شده است.
موضوعی که مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید آنرا رد و عنوان نمود که این اقدامی موقتی برای حفاظت از جداره اصلی و برای مدت زمانی اندک بوده تا طرح اصلی مرمت این بخش آماده اجرا شود و بنابراین دیواره ای کاذب با فاصله از جداره اصلی بوجود آمده و روی آن دیواره آجری کاذب با ملات سیمان و آهک پوشیده شده و این کار هیچ صدمه ای به بخش تاریخی این بنا نزده است.
چرا دماوند ثبت جهانی نمی شود؟
مهدی ایزدی معاون میراث فرهنگی مازندران در پاسخ به چرایی فقدان ثبت جهانی قله دماوند اظهار داشت: بزرگ ترین مانع تکمیل پرونده ثبتی قله دماوند، هزینه سنگین آن است.
ایزدی با اشاره به اینکه تکمیل یک پرونده ثبت جهانی احتیاج به کارهای پژوهشی گسترده دارد، اضافه کرد: برای تکمیل این پرونده هم اکنون حداقل یک میلیارد تومان اعتبار لازم است که از توان میراث فرهنگی استان خارج است.
وی همینطور با اشاره به اینکه ثبت جهانی قله دماوند در برنامه و پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی قرار دارد، اظهار داشت: اما هنوز تا تکمیل پرونده ثبتی آن فاصله بسیاری داریم.
معاون میراث فرهنگی مازندران، تصویر برداری هوایی، شناسایی تمامی گونه های جانوری و گیاهی، تعیین حریم و عرصه و نقشه برداری های دقیق را از موارد مورد نیاز برای تکمیل پرونده ثبتی قله دماوند عنوان نمود و اضافه کرد: پیشنهادهایی برای تأمین اعتبار این پروژه شده است اما هنوز پاسخی دریافت نکردیم.
ایزدی همینطور به پیشروی روستاهای دامنه قله در حریم آن اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای ضوابط سازمان میراث جهانی، نباید هیچ ساخت و سازی از ارتفاع ۲هزار و ۲۰۰ متر تجاوز کند.
وی با اشاره به اینکه شهر رینه از ارتفاع کمتراز ۲ هزارو ۲۰۰ متر برخودار است اضافه کرد: مشکل اساسی روستاهایی همچون روستای ناندل در دامنه قله است که ارتفاع آن بیشتر از ۲ هزار و ۳۰۰ متر است که باید تصمیمی درباره آن گرفته شود.
فعالان گردشگری فاقد کُد کارگاهی برای دریافت تسهیلات ثبت نام کنند
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گرشگری و صنایع دستی به پرداخت تسهیلات گردشگری ۱۲ درصدی اشاره نمود و اضافه کرد: ثبت نام راهنمایان، اقامتگاه های بوم گردی و هنرمندان صنایع دستی که فاقد کد بیمه کارگاهی هستند برای دریافت این تسهیلات، تا آخر تیرماه ادامه خواهدداشت.
تیموری اضافه کرد: این تسهیلات به دو گروه تعلق می گیرد، گروه اول افرادی که دارای کد بیمه ای کارگاهی هستند و ثبت نام آنها از یک ماه گذشته شروع شده و تا ۲۰ تیرماه برای تکمیل ثبت نام در سامانه کارا فرصت دارند.
او با شاره به ابلاغ شیوه نامه گروه دوم به استان ها، اضافه کرد: گروه دوم کسانی مانند راهنمایان، اقامتگاه های بوم گردی و هنرمندان صنایع دستی فاقد کدبیمه کارگاهی هستند. ثبت نام این افراد از فردا شروع می شود و تا آخر تیرماه ادامه خواهد داشت. ما درصدد هستیم که میزان تسهیلات را افزایش دهیم، فعالان حوزه گردشگری نگرانی از لحاظ مبلغ نداشته باشند.
تیموری در ادامه به رعایت پروتکل های بهداشتی در تورهای آشناسازی تصریح کرد و اظهار داشت: آن چیزی که ما بعنوان شیوه نامه سفر هوشمند و راهنمای سفر ابلاغ کردیم مبنا و مصوبه ستاد کروناست و از تمامی همکاران در استان ها خواستار اجرای آن هستیم.
او افزود: تهیه فیلم و کلیپ های کوتاه از عملکرد تاسیسات گردشگری و تورها و همینطور نشان دادن رعایت پروتکل های بهداشتی باید در دستور کار تمامی استان ها قرار بگیرد که مسافران برای سفری ایمن متقاعد و ترغیب شوند.
اعلام آمادگی یونسکو برای توسعه همکاریهای گردشگری با ایران
علی رضا رحیمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و پشتیبانی از توسعه گردشگری از اعلام آمادگی یونسکو برای تداوم همکاری ها با ایران به منظور تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری اطلاع داد.
رحیمی اظهار داشت: بر مبنای مذاکرات انجام شده در تماس تصویری بین معاون گردشگری با سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران مستقر در پاریس، مقرر شد همکاریهای مشترک برای انجام پروژه «تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری» که بعد از بحران کرونا گرفتار وقفه شده بود؛ امسال هم تداوم داشته باشد.
او اضافه کرد: در این پروژه، یونسکو بعنوان هماهنگ کننده با مشاوران بین المللی و تأمین کننده منابع مالی بین المللی و همینطور سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در زمینه کمک های فنی همکاری خواهند داشت.
رحیمی تصریح کرد: سوتان سوتکوسکی سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در این مذاکرات، همکاریهای دوجانبه برای اجرای این پروژه را حائز اهمیت دانسته و ابراز امیدواری کرد با مهیا شدن شرایط انجام مراودات بین المللی با عنایت به شیوع بیماری کرونا، زمینه استقرار مشاوران فنی پروژه در ایران برای تدوام همکاریهای سال قبل و اجرای فازهای بعدی هرچه زودتر فراهم گردد.
باب عالی کاخ گلستان بازگشایی می شود
آفرین امامی مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان با اشاره به جزئیات بازگشایی باب عالی کاخ گلستان، تصریح کرد: این بازگشایی از مدت ها قبل مطرح بود و همواره منتقدان و طرفداران زیادی داشت؛ در یکی از جلسات شورای راهبردی کاخ تصمیم به بازگشایی این در گرفته شد و حالا مقرر است این در انتها شهریور ماه بازگشایی شود.
وی اضافه کرد: الان در حال انجام تغییرات کوچک و جزیی و نصب تجهیزات حفاظتی مورد نیاز برای ورود و خروج بازدیدکنندگان هستیم و امیدواریم به زودی میزبان علاقمندان به این مجموعه جهانی از این در هم باشیم.
امامی با بیان این که در فعلی این کاخ هم همچنان به فعالیتش ادامه می دهد، اضافه کرد: امکان ورود بازدید کنندگان از خیابان ناصر خسرو و بازار به مجموعه دلیل بازگشایی این در بوده است تا ارتباط افرادی که در این بخش از خیابان تردد می کنند با کاخ گلستان میسر شود.
مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان با اشاره به این که بازگشایی این در می تواند محور تاریخی- گردشگری که از میدان امام خمینی شروع می شود و تا بازار ادامه دارد را باردیگر فعال کند، اظهار داشت: علاقمندان در این راه گردشگری می توانند از جلوخان شمس العماره، کوچه مروی، مدرسه داروالفنون و خانه امام جمعه ربازدید کنند و دو محله قدیم تهران یعنی دولت با عودجالان باردیگر پیوند می خورد.
وی اضافه کرد: در بخشی از روزهای سال مانند عید نوروز علاقمندان زیادی برای بازدید به کاخ رجوع می کنند ولی حتی با وجود بلیت فروشی اینترنتی به علت حجم بازدید کنندگان تراکم زیادی در مقابل در ورودی به وجود می آمد که حالا با داشتن دو در این کاخ، حجم این میزان بازدید کننده را می توان برای دو در تقسیم کرد.
امامی اظهار داشت: مقرر است در مراحل بعدی بخش های از محوطه بیرونی تالارهای کاخ، بعد از اتمام فعالیت مجموعه جهانی گلستان پذیرای بازدید کنندگان باشد. تا علاقمندان بتوانند از این محوطه تاریخی و زیبا دوره قاجار بهره ببرند.
کانون جهان گردی به پشتیبانی از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش آمد
کانون جهان گردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران و صندوق اعتباری پشتیبانی از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش با هدف توسعه حوزه های گردشگری و اتومبیل رانی کشور، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
این تفاهم نامه که تا تیرماه سال ۱۴۰۰ معتبر خواهد بود، توسط حسین اربابی مدیرعامل کانون جهان گردی و اتومبیل رانی و مصطفی ابطحی مدیرعامل و نایب رییس هیئت مدیره و جواد موسوی رئیس هیئت مدیره صندوق اعتباری پشتیبانی از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور به امضا رسید.
همکاری طرف ها در جهت توسعه فعالیتهای گردشگری، رالی و سافاری، امداد خودرو و مشارکت برای برگزاری و اجرای نمایشگاه ها، جشنواره ها و رویدادهای آموزشی، فرهنگی، گردشگری داخلی و خارجی و تعامل در سایر زمینه های مشترک همچون موضوعات این تفاهم نامه است.
بر اساس این تفاهم نامه، طرف ها در برگزاری دوره های آموزش تخصصی در حوزه های در رابطه با مبحث تفاهم نامه، اجرای رالی تورها، سایر تورهای سافاری برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها، بزرگداشت ها و سایر رویدادهای مرتبط، با یکدیگر همکاری و مشارکت خواهند داشت.
تدوین ﺳﻨﺪ ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﯼ ﻣﻠﯽ ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ
ولی تیموری معاون گردشگری کشور از تدوین ﺳﻨﺪ ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﯼ ﻣﻠﯽ ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ با کمک فنی مرکز تجارت بین المللی ﻭ ﻣﺸﺎﺭﮐﺖ ﻣﺎﻟﯽ ﺍﺗﺤﺎﺩﯾﻪ ﺍﺭﻭﭘﺎ خبر داد: ﺑﺎ ﻫﺪﻑ ﺑﻬﺮﻩ ﻣﻨﺪﯼ ﺍﺯ ﻇﺮﻓﯿﺖ ﻫﺎﯼ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ، ﻫﻤﮑﺎﺭﯼ ﻣﺸﺘﺮﮎ ﺑﺎ ﻣﺮﮐﺰ ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ (ITC) ﺭﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺩﺭ ﺩﺳﺘﻮﺭﮐﺎﺭ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﺩادیم. ﺷﮑﻞﮔﯿﺮﯼ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﮑﺎﺭﯼ، ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ ﻧﺸﺴﺖﻫﺎﯼ ﻣﺸﺘﺮﮎ ﺑﺎ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪﮔﺎﻥ ﺩﻓﺘﺮ ﻣﺮﮐﺰﯼ ITC ﻭ ﺭﺍﯾﺰﻧﯽ ﻫﺎﯼ ﺑﻪ ﻋﻤﻞ ﺁﻣﺪﻩ ﺑﺎ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ دستگاه ﺭﺍﺑﻂ ﻭ ﻫﻤﺎﻫﻨﮓ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺻﻮﺭﺕ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ.
او آغاز ﻓﺮﺍﯾﻨﺪ ﺍﺟﺮﺍﯾﯽ این ﭘﺮﻭﮊﻩ ﻣﺸﺘﺮﮎ را ﺳﺎﻝ ۱۳۸۹ اعلام نمود و اضافه کرد: ﺩﺭ ﭼﺎﺭﭼﻮﺏ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﻭ ﭘﯿﮕﯿﺮﯼ ﻫﺎﯼ ﺑﻪ ﻋﻤﻞ ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺯ ﺳﻮﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ، ﺑﺨﺶ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ ﺍﺯ ﻣﯿﺎﻥ ﺑﺨﺶ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺻﻨﻌﺘﯽ، ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ ﻭ ﺗﺠﺎﺭﯼ ﮐﺸﻮﺭ، ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺍﻭﻟﻮﯾﺖ ﺍﻭﻝ ﻫﻤﮑﺎﺭﯼ ﺑﺎ ﻣﺮﮐﺰ ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﯽ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ شد و ﻃﯽ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﮑﺎﺭﯼ ﻣﻘﺮﺭ ﺷﺪ ﺳﻨﺪ ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﯼ ﻣﻠﯽ ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺎ ﮐﻤﮏ ﻓﻨﯽ ITC ﻭ ﻣﺸﺎﺭﮐﺖ ﻣﺎﻟﯽ ﺍﺗﺤﺎﺩﯾﻪ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﺗﺪﻭﯾﻦ شود.
صادرات ۵۲۷ میلیون دلاری صنایع دستی در سال ۹۸
پویا محمودیان معاون صنایع دستی، اظهار داشت: برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در محل نمایشگاه های بین المللی تهران شروع شده و در صورت کسب مجوزهای لازم از ستاد ملی مقابله با کرونا این نمایشگاه برگزار خواهد شد؛ که البته در کنار این، برای برگزاری نمایشگاه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و سعدآباد هم برنامه ریزی ها انجام شده است.
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: در حالیکه سال قبل با مشکلاتی مانند سیل و انتشار کرونا روبه رو بودیم با این وجود موفق به صادرات ۵۲۷ میلیون دلار صنایع دستی شدیم که ۲۵۴ میلیون دلار صادرات رسمی گمرکی و ۲۷۳ میلیون دلار صادرات چمدانی است. این در شرایطی است که ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم فروش داخلی داشتیم
پوشش حفاظتی انسان بالدار پاسارگاد نوسازی شد
افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در اینباره اظهار داشت: با گذشت چهار سال از مسقف سازی درگاه های شش گانه کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد با استفاده از نوع خاصی از برزنت، این پوشش ها به مرور زمان عملا عملکرد حفاظتی خویش را از دست دادند و با به نمایش گذاشتن چهره نامناسبی از اثر، آشفتگی زیادی در محل به وجود آورده بودند. بدین منظور نسبت به برچیدن این پوشش ها و جایگزین کردن آنها با ورق های پلی کربنات اقدام شد.
وی افزود: همزمان با این جابه جایی، تغییراتی هم در ابعاد و ارتفاع پوشش ها صورت گرفت تا کمترین خدشه به چهره معماری و سیمای تاریخی اثر وارد شود و همینطور مقاومت در مقابل عبور امواج یو وی(ماورای بنفش) و تأمین شرایط بهینه محیطی (نور، دما، سایه) از خصوصیت های بارز این نمونه از پوشش ها است.
ابراهیمی تصریح کرد: در مورد نقش برجسته انسان بالدار البته مقرر است در آینده ای نزدیک و با همکاری گروه ایتالیایی، پوشش حفاظتی پلی کربناتی به پنل های خورشیدی مجهز شود تا از برق تولیدی برای نورپردازی اثر و کاخ دروازه هم استفاده گردد.
وسعت کاخ بارعام یا کاخ پذیرایی کوروش، ۲۴۷۲ متر مربع است که در محور شمال غربی ـ جنوب شرقی ساخته شده است. این کاخ شامل یک تالار گسترده مرکزی با هشت ستون است که وسعت آن ۷۰۵ متر مربع است. چهار ایوان در چهار سمت کاخ با ستون هایی کوچکتر و دو اتاق، دیگر قسمت های اصلی بنا را تشکیل می­ دهد.
کاخ بار عام کوروش مکانی است که در آن شاه از مهمانان و مقامات ملل مختلف که زیر چتر امپراتوری هخامنشی قرار داشتند پذیرایی می­ کرده و در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفتگو می­ کردند.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.منبع:

1399/04/20
13:56:32
5.0 / 5
2444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس دونی