كارشناس مسائل بین الملل:

وصیت نامه امام(ره) بعنوان سند بالادستی مورد توجه قرار گیرد

وصیت نامه امام(ره) بعنوان سند بالادستی مورد توجه قرار گیرد

به گزارش لباس دونی اولین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی اظهار داشت: وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی (ره) باید بعنوان یك سند بالادستی برای تصویب تمام قوانین و مقررات كشور مورد توجه قرار گیرد.«جواد منصوری» به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا اضافه کرد: مطالعه و تحقیق در سیره حضرت امام خمینی (ره) درس های بزرگی برای همه نسل های کنونی و آینده کشور دارد که همه ما باید این سیره را به خوبی شناسایی کرده و همیشه تلاش نماییم تا سیره امام (ره) را در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی اجرا نماییم.

وی گفت: حضرت امام (ره) فقط یک رهبر سیاسی نبودند بلکه ایشان جامعیت بی نظیر در بین شخصیت های جهانی داشتند و از این نظر برای ما بسیار مهمست که سیره عملی ایشان را که مبتنی بر اندیشه های دینی، اجتماعی و سیاسی است، به دقت بررسی شود.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: سیره حضرت امام (ره) را می توان به شکلی مختصر در وصیت نامه سیاسی الهی ایشان شناسایی کرد. بااینکه هر جمله ای از وصیت نامه امام (ره) ظرفیت یک بحث جامع را می طلبد ولی سفارش می کنم که چندین بار و حداقل سالی یک بار این وصیت نامه را بخوانیم.

وی اضافه کرد: این وصیت نامه حجتی برای همه ماست و در قیامت اساسا از ما سوال می کنند که باتوجه به این متنی که چنین ساده، شفاف و گویا نوشته شده، باید پاسخگو باشیم که با این مطالب چه کردیم و این نکته ای مسئولیت آفرین است. یعنی نباید فکر نماییم که امام (ره) فقط نامه ای نوشتند بلکه به صورت تلویحی در وصیت نامه می نویسند که این مسائل بر همه حجت است و باید به آن توجه کرده و جامه عمل پوشاند.

منصوری افزود: البته نوشتن وصیت نامه بعنوان یک سیره از طرف ائمه دین و بزرگان مورد تاکید بوده و به آن عمل می کردند ولی حضرت امام (ره) وصیت نامه خودرا با ادبیات روز بیان نمودند.

وی اضافه کرد: رسانه ها و مطبوعات در سال های اخیر بخش هایی از سخنان و وصیت نامه (ره) امام خمینی (ره) را منتشر می کنند و گویا این صحبت ها مربوط به امروز است. چون امام مسائل را به صورت بنیادی می دیدند و پس این مطالب صد سال دیگر نیز کهنه نمی گردد ولی ما دراین زمینه کاری نکردیم و بنا بر این می بینیم نظام اداری ما کارآمدی لازم را ندارد یا نظام اقتصادی ما با چالش های جدی روبر است و نظام فرهنگی ما پاسخگوی جامعه اسلامی ما نیست و این واقعیت ناشی از همین مساله است.

تاکید امام خمینی (ره) بر قانون گرایی

منصوری یکی از اشکالات اساسی کشور را اعتقاد نداشتن به حاکمیت قانون دانست و اظهار داشت: بنده معتقدم که هیچ مشکل اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنی نداریم و مشکل اساسی در بی اعتقادی به حاکمیت قانون است. یعنی قانون هنوز در کشور ما بعنوان یک امر مقدسی که باید حاکمیت پیدا کند، شمرده نمی گردد و باید توجه به قانون قبل از دبستان شروع شود. وقتی به قانون اعتقادی نداشته باشیم، برنامه هم نداریم و بنا بر این به روزمرگی گرفتار می شویم و دائما مشکل داریم.

وی اضافه کرد: حضرت امام (ره) اعتقاد عجیبی به قانون گرایی داشتند. با مطالعه آثار امام (ره) متوجه می شویم که ایشان تا چه اندازه اصرار بر حاکمیت قانون داشتند ولی ما در عمل این کار را نکردیم. حضرت امام (ره) در پیام نوروزی سال ۶۰ فرمود «امیدواریم مملکت ما مملکتی باشد که قانون فقط حکم کند. هیچکس غیر قانون حکم نکند و تمام مجری قانون باشند و کسی در حدود غیر قانونی عمل نکند و همه در حدود خودشان عمل کنند.»

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: یکی از مسئولان کشور در زمان جنگ به امام (ره) می گوید که مردم برای کمک به دولت و جبهه های جنگ مقدار زیادی طلا و جواهرات داده اند و نمی دانند با آن چه کنند و حضرت امام (ره) فرمود تا آنرا بفروشند و برای خانواده های شهدا و جانبازان هزینه کنند ولی تاکید نمودند که طلا و جواهرات را به بانک مرکزی بفروشند و مبادا به بهانه قیمت بالاتر بخواهند تا در خیابان بفروشند.

وی اضافه کرد: بعضی از مسئولان در مسائل قانونی تا این اندازه جدیت ندارند درحالی که خودرا پیرو امام خمینی (ره) می دانند. حضرت علی (ع) فرمود هر کسی که می گوید ما را دوست دارد، باید مثل ما عمل کند و امام باقر (ع) فرمود شیعه ما کسی است که تابع امر خدا باشد و نه تابع هوای نفسانی یا قدرت و پول.

منصوری با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب در شروع به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رهبر انقلاب فرمود شما باید خودتان را برای اجرای قانون در کشور آماده کنید. یعنی ما دراین زمینه کاری نکردیم. ما باید سخنان رهبر معظم انقلاب را اجرا نماییم. چون به صراحت می گویند که اگر قانون را راه و مسیر کشور به سمت قله ها و مقصدها بدانیم، مجلس، متعهد این ریل گذاری و رهگشایی حیاتیست و همه دستگاه های حکومتی و مردم وظیفه دارند از این مسیر حرکت کنند.ضعف در توکل داریم

وی اضافه کرد: یکی از نکات بسیار قابل توجه توکل به خداست. یعنی اگر بنده خدا باشیم، دیگر بنده دنیا و نفسانیت و گروه نخواهیم بود و از هیچ قدرتی نمی ترسیم ولی دراین زمینه نیز ضعف داریم. چون به آسانی خدا را فراموش می نماییم و کارهایی انجام می دهیم که مشکل آفرین است.

منصوری افزود: امروز دستگاه قضایی ما با یک چالش بزرگی روبرو شده و آن پرونده های بسیار متراکمی است که باید رسیدگی شود و اگر بررسی ریشه ای و عمیق صورت گیرد، خواهیم دید ریشه خیلی از این پرونده ها به ضعف دستگاه آموزشی و ضعف حاکمیت قانون بر می گردد که اگر این دو مساله با قوت اجرا شود، خیلی از پرونده ها در دادگستری تشکیل نمی شد.

وی به نمایندگان مجلس جدید سفارش کرد تا توجه ویژه ای به حاکمیت قانون داشته باشند و اضافه کرد: ریشه مشکلات اقتصادی کشور در بی توجهی به قانون و خدا و قیامت است. اگر انسان ها به خدا و قیامت به معنای واقعی اعتقاد نداشته باشند، این مسائل با هیچ بازرس، زندان و محکومیتی درست نمی گردد.

توجه ویژه امام (ره) به محرومان و مستضعفان الگویی برای مسوولان

منصوری اظهار نمود: حضرت امام (ره) به مساله محرومان، مستضعفان و فقرا توجه ویژه ای داشتند و دراین زمینه فرمود اگر به من خدمتگزار بگویید، بهتر از آن است که رهبر بگویید. امروز فقر در کشور ما بی داد می کند و این فقر که قسمتی از نماد آن در فاصله طبقاتی است، در واقع نتیجه عدم اجرای قانون و بی اعتقادی به عدالت، خدا و قیامت است.

وی اضافه کرد: اگر این اعتقادات وجود داشت، هیچ وقت یک مسوول و مدیر حاضر نبود ده ها میلیون تومان حقوق بگیرد و آنرا توجیه کند و یک نفر دیگر در این کشور یک میلیون تومان حقوق داشته باشد. در سیره ائمه چنین چیزی وجود ندارد و در سیره امام (ره) نیز این تبعیض وجود نداشت و امام (ره) هیچ وقت اجازه نمی داد اشرافیت و تجمل وارد زندگی ایشان شود.

این کارشناس بین الملل افزود: مرحوم حاج احمد خمینی (ره) تعریف می کرد که قرار بود در اتاق امام (ره) که محل ملاقات با مسئولان بود، پرده ای نصب شود ولی امام فرمود لازم نیست و اصرار کرد که امروز پرده می زنید، فردا لوستر و فرش می آورید و بعد می گویید کوچک است و در نهایت از سعدآباد سر در می آورید.

منصوری اضافه کرد: امام (ره) حاضر نبود یک پرده در اتاقش نصب شود ولی امروز می بینیم که در ادارات ما تشریفات و تجمل گرایی صورت می گیرد و هزینه آن از جیب فقرای مملکت تامین می شود. البته شاید بیان این سخنان به سبب نگاه مادی گرایی مورد اعتنا واقع نشود ولی وظیفه داریم آنرا بیان نماییم.

وی مردم را در سیره امام خمینی (ره) ولی نعمت برشمرد و اظهار داشت: امام (ره) در نخستین ملاقات شهید رجایی بعنوان رئیس جمهوری گفتند که تو با رای همین پابرهنه ها رئیس جمهور شدی و مواظب باشی خودت را گم نکنی و باید به اینها خدمت کنی ولی امروز ما چنین مساله ای را نمی بینیم.

حوزه های علمیه و اسوه های اخلاق

اولین فرمانده سپاه پاسداران اظهار داشت: حضرت امام (ره) به حوزه های علمیه توجه ویژه ای داشتند. چون حوزه های علمیه باید افرادی را تربیت کنند که تربیت کننده جامعه باشد و پس باید خودشان افراد ساخته شده ای باشند. به همین دلیل امام (ره) فرمود آنها علاوه بر همه دروسی که در حوزه ها می خوانند، باید سیر و سلوک معنوی داشته باشند که از همه دروس بالاتر است.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر در حوزه ها باید اسوه های اخلاق داشته باشیم که در آن صورت مردم نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. امام صادق (ع) فرمود شما دعوت کننده مردم با عمل خودتان باشید و این مسئولیت به عهده حوزه های علمیه است و بااینکه دانشگاه ها نیز باید اینگونه باشند ولی توقع و انتظار بیشتری از روحانیت است و روحانیون باید به خودسازی و بعد به جامعه سازی بپردازند.منبع:

1399/03/15
14:41:03
5.0 / 5
2523
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی