مجوز ۳۳ رسانه غیرفعال در مازندران كنسل شد

مجوز ۳۳ رسانه غیرفعال در مازندران كنسل شد

لباس دونی: مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از لغو مجوز 33 رسانه غیرفعال در استان برمبنای ماده 16 قانون مطبوعات طی 2 سال اخیر آگاهی داد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، برمبنای ماده ۱۶ قانون مطبوعات، صاحب امتیاز موظف است ظرف ۶ ماه بعد از صدور پروانه، نشریه مربوطه را منتشر کند و در غیر این صورت با یک دفعه اخطار کتبی و دادن فرصت ۱۵ روزه مجدد، در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بین می رود. عدم انتشار منظم نشریه در یک سال نیز اگر بدون عذر موجه ( به تشخیص هیأت نظارت) باشد، سبب لغو پروانه خواهد بود.
عباس زارع روز سه شنبه در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره مطبوعات مازندران افزود که مجوز این رسانه ها به خاطر فعالیت نداشتن در مدت زمان طولانی لغو شده است.
وی همین طور از صدور مجوز برای ۹ رسانه جدید در مازندران طی سال جاری آگاهی داد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همین طور در این جلسه درباره وضعیت کمّی رسانه های این استان توضیح داد و اظهار داشت: طبق آخرین آمارهای معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم اکنون ۵۰۲ رسانه ثبت شده شامل رسانه های محلی و سرپرستی رسانه های سراسری در استان داریم و مازندران از نظر تعداد رسانه ها در میان سه استان برتر کشور قرار دارد و از این منظر وضعیت خوبی در کشور داریم.
وی با اشاره به تعدد رسانه های مجازی در مازندران اضافه کرد: پنج هزار و ۴۰۵ رسانه مجازی در استان داریم که در این میان ۶۵۰ کانال بالای پنج هزار مخاطب دارند. این رسانه های مجازی فرصتی خوبی را برای فرهنگسازی ایجاد کردند، اما تاکید داریم که همراهی و همکاری این رسانه ها با رسانه های رسمی و حرفه ای بیشتر شود. به این شکل که تولید محتوا با رسانه ها و بازنشر به عهده فضای مجازی باشد.
تولید محتوا، فصل الخطاب ارزیابی رسانه ها
زارع تولید محتوا را فصل الخطاب ارزیابی رسانه ها توسط متولیان رسانه و مردم دانست و اظهار داشت: تولید محتوا فصل الخطاب ما در حوزه رسانه شمرده می شود. وجه تمایز رسانه های ما در استان هم اکنون فقط تولید محتواست. رسانه هایی که تولید محتوا دارند در صدر قرار می گیرند. این که در استان حدود ۲۰۰ نفر در جشنواره شرکت می کنند نشان میدهد افراد ثابت و مشخصی در زمینه تولید محتوا فعالیت می نمایند و خیلی از خبرنگاران فعال نیستند.
وی اضافه کرد: تولید محتوا، نقد منصفانه و مطالبه گری نکاتی هستند که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از رسانه ها انتظار داریم. رسانه ها مطالبه گری را با رعایت اخلاق رسانه ای انجام دهند. مطالبات را با در نظر گرفتن همه شرایط و امکانات و محدودیت ها مطرح کنند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی مازندران اشاره کرد: از نقد منصفانه بعنوان موتور محرک جامعه و ادارات استقبال می نماییم و از مدیران می خواهیم به نقدها پاسخ دهند. اگر ما اشتباهی کردیم صراحتاً می گوییم اشتباه کردیم. اگر بتوانیم پاسخ مستند دهیم رسانه ها و افکار عمومی توجیه می شوند.
زارع اظهار نمود: آمار شکایت از رسانه های ما بالاست. گاهی هم از طرف شهرداران است که از استاندار می خواهیم که به این مساله ورود کنند.
وی اشاره کرد: اوضاع رسانه های کاغذی ما خوب نیست. اگر تا ۲ هفته دیگر نتوانیم تعاملی با اداره ثبت بابت آگهی های ثبتی داشته باشیم رسانه های کاغذی ما با مشکل مواجه می شوند.
تعدد رسانه ها در مازندران یکی از نقدهایی است که متخصصان رسانه به فضای رسانه ای مازندران مطرح می دانند. در صورتیکه مازندران یکی از استان های پیشتاز از نظر تعداد رسانه ها و خبرنگاران در کشور است، از نظر کیفیت کارهای رسانه ای جایگاهی مطلوب در مقایسه با برخی استان های دیگر ندارد.
همچنین استفاده برخی سیاسیون از ابزار رسانه و رسانه داری آنها سبب بروز برخی انحرافات در کارهای رسانه ای شده و اعتبار رسانه های محلی را زیر سوال برده است. از طرفی دیگر گسترش نگرش اقتصادی در رسانه های محلی مازندران پروسه کار حرفه ای در رسانه های مازندران را با چالش مواجه کرده است. به این موارد می توان پدیده چندمجوز بودن برخی افراد در مازندران را نیز افزود که با اهداف شخصی و منافع اقتصادی به وجود آمده و طی سال های اخیر روند رو به رشدی داشت. بطوریکه می توان به فردی اشاره نمود که بیش از ۲۰ مجوز رسانه و سرپرستی در مازندران در اختیار دارد.
وجود این رسانه های روی کاغذ که خیلی از آنها فقط از امتیاز مجوز برای منافع اقتصادی بهره می گیرند و تیراژ یا بازدید بسیار محدودی دارند در مجموع سبب شده که اعتماد و نگاه جامعه نسبت به رسانه ها تغییر کند.
مازندران ۱۷ روزنامه و حدود ۶۰ هفته نامه دارد و از نظر رسانه های آنلاین نیز از استان های پیشرو در تعداد رسانه ها شمرده می شود.منبع:

1399/03/13
23:32:24
5.0 / 5
2583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی