روزانه های ماه مبارك رمضان (۱۶)؛

حاكمیت امنیت در جامعه با همراهی خوبان و دوری از بدكاران

حاكمیت امنیت در جامعه با همراهی خوبان و دوری از بدكاران

به گزارش لباس دونی استاد حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم (ع) از همراهی با خوبان و دوری از بدكاران بعنوان دو ركن اساسی برای رسیدن به امنیت جامعه بشری سخن اظهار داشت كه در دعای روز شانزدهم ماه مبارك رمضان به آن اشاره شده است.پیامبر اکرم (ص) در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان دست به درگاه الهی برداشته و اینگونه دعا کردند «اَللّهُمَّ وَفِّقْنِی فِیهِ لِمُوَافَقَةِ الْأَبْرَارِ وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مُرَافَقَةَ الْأَشْرَارِ وَ آوِنِی فِیهِ بِرَحْمَتِک إِلَی دار الْقَرَارِ بِإِلَهِیتِک یا إِلَهَ الْعَالَمِینَ» خدایا مرا در این ماه به همراهی و همسویی با نیکان توفیق ده و از همنشینی با بدان دور بدار و به حق رحمتت به خانه آرامش جایم ده، به اُلوهیتت ای خدای جهانیان.

حجت الاسلام حسن عامری در گفتگو با خبرنگار معارف ایرنا اظهار نمود: در دعاهای روز شانزدهم و روز بیستم کلیدواژه های دارالقرار به معنای امنیت کامل در همه جوانب و همینطور منزل السکینه به معنای داشتن سکون و آرامش و اطمینان خاطر وجود دارد که جای آن در زندگی امروز بشر خالی است و برای رسیدن به این دو مقوله دعاهای روزهای شانزدهم و هفدم را بعنوان محور دارالقرار بررسی می نماییم و دعاهای روزهای هجدهم و نوزدهم را بعنوان مقدماتی برای رسیدن به اطمینان و آرامش قلبی در مومنان مورد بررسی قرار می دهیم.وی بیان پیوسته مطالب در دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان را بعنوان راهکاری برای ترقی انسان به صورت مرحله ای عنوان نمود و اظهار داشت: در دعای روز شانزدهم دو رکن اساسی برای رسیدن به امنیت در جامعه بشری آمده است که یکی همگامی و همدلی و همراهی با نیکان و دوم دوری و پرهیز از همراهی اشرار و افراد بدکار است و نگاهی به حوادث جهان بخصوص در ماه های اخیر به خوبی این مرزبندی را مشخص کرده است.

این استاد حوزه اضافه کرد: شیوع کرونا در جهان حادثه تلخ و ناگواری بود که خیلی از خانواده ها را عزادار کرد و رنج و بیماری و مشکلات اقتصادی را برای مردم به همراه داشت ولی همین گرفتاری صفوف مردم را جدا می کند که آن هم در نتیجه عملکرد آنان است که در دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان مطرح می شود.

وی افزود: در این مسئله می بینیم که یک صف را نیکان تشکیل دادند و صف دیگر مربوط به اشرار بود. یعنی بعد از شیوع کرونا خیلی از افراد در جهان به دنبال سو استفاده بودند تا با احتکار داروها و لوازم بهداشتی مردم را در رنج و مصیبت قرار دهند و جنایت های بسیاری در جهان رخ داد، بگونه ای که بر مبنای برخی گزارش ها از کشورهای غربی در ابتدای رجوع بیماران به بیمارستان حساب بانکی آنان دیده می شود که آیا به اندازه کافی پول برای درمان دارند یا نه و در مرحله بعد به سن بیمار توجه می کنند که آیا ارزش اقتصادی اقتضای کمک به بیمار را دارد. از سوی دیگر با مسائلی مانند دزدی ماسک ها بلاهایی را بر سر مردم آوردند.

عامری اضافه کرد: با این وضعیت می بینیم کمک مومنانه در جبهه نیکان شکل گرفت و جنب و جوشی در مردم بوجود آورد، بگونه ای که برخی خانواده های نیازمند برای کمک به دیگران پیشقدم شدند و برخی جوانان حتی از سلامتی خود گذشتند و در بیمارستان ها و مکان های عمومی برای زدودن ویروس تلاش کردند. ازاین رو در همه دنیا اینگونه است که گروهی جزو ابرار و برخی در صف اشرار قرار می گیرند.

وی این مورد را تفسیر عبارت کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا دانست و اظهار داشت: مسئله حق و باطل همیشه مطرح بوده است و پیامبر در روز شانزدهم ماه رمضان از خدا می خواهد که همراه با ابرار شود و از افراد شرور که برای دیگران بدی می خواهند و گرفتاری ایجاد می کنند، دوری کند و اگر این دو اتفاق بیافتد و دعای روز هفدهم محقق شود، آنگاه خدا انسان را در پناه رحمت خود در دارالقرار قرار می دهد.

عامری افزود: شاید برخی بگویند دارالقرار همان بهشت برین باشد که بطور قطع اینگونه است ولی اگر انسان با ابرار همراهی کند و از اشرار دوری کند، دنیایی مانند بهشت خواهد داشت که البته این کار و همه سرنوشت بشریت به دست خداست.


1399/02/22
17:20:39
5.0 / 5
3073
تگهای خبر: آرامش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی