سیدعباس صالحی رئیس شورای هنر شد

سیدعباس صالحی رئیس شورای هنر شد

به گزارش لباس دونی سیدعباس صالحی به اتفاق آرا، رئیس شورای هنر و محمدحسین ایمانی خوشخو دبیر این شورا شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده از مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، جلسه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۹ به ریاست دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا و با حضور دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (به صورت مجازی)، دکتر محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش (به صورت مجازی)، دکتر خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمدمهدی دادمان قائم مقام رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، جواد رمضان نژاد نماینده سازمان صدا و سیما، دکتر آقاسی دبیر ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر حاجیلویی معاون خط مشی گذاری ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی و دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو برگزار گردید.

مجریان و کارگزاران هنر از سیاست گذاران این عرصه مهم ترند
عاملی در ابتدای این جلسه طی سخنانی اظهار داشت: خوشبختانه شصتمین جلسه شورای هنر پس از یک تأخیر طولانی تشکیل شده است.

او اضافه کرد: اصل مصوبه تشکیل شورای هنر به سال ۱۳۷۶ بازمی گردد که در آن سال اعضای شورای هنر توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی تعیین شدند و اولین نشست در سال ۱۳۷۷ و آخرین جلسه هم در سال ۱۳۸۸ تشکیل می شود.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: از سال ۱۳۹۰ کمیسیون هنر و معماری در دبیرخانه تشکیل می شود که این کمیسیون متولی مبحث هنر در دبیرخانه می شود.

عاملی اظهار داشت: با عنایت به تأکیدات حضرت امام (ره) و رهبر حکیم انقلاب (مدظله العالی) درباره هنر و نقش هنر در انتقال مفاهیم و ارزش های فرهنگی می توان گفت هنر در اصل یک عنصر الهی است که در کل خلقت و آفرینش الهی جریان دارد.
او اضافه کرد: از این منظر هر چه انسان هنرمند در عرصه هنر تولید می کند، در حقیقت بازآفرینی خلقت الهی است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: حوزه هنر حوزه موضوعات "دوست داشتنی های" جامعه انسانی است که از برجستگی، ظرافت، زیبائی و توانمندی برخوردار می باشد و به شکلی تمام ابعاد تمدن بشری با هنر پیوند دارد. در واقع هنر از ماهیت تمدنی، فاخر و دوست داشتنی بودن برخوردار می باشد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران سپس به نقل حدیث حضرت علی (ع) پرداخت: المرء مع من احبه، انسان با آن چه دوست دارد، زندگی و همراهی می کند و اگر "عناصر مورد علاقه جامعه" الهی شود، جامعه الهی می شود.

او اضافه کرد: مجریان و کارگزاران هنر از سیاست گذاران این عرصه مهم تر هستند و ما در این عرصه باید ضمن کار قرارگاهی در مورد تشخیص لزوم و اندیشه ورزی هم کار نماییم.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت توجه بیشتر به هنرمندان افزود: باید جلوه های هنر الهی در جامعه ارائه شود و در شاخه های مختلف ارزش های هنر متعالی جلوه پیدا کند.
نمی توان به هنر بی توجه بود
سپس سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی اظهار داشت: راه اندازی مجدد شورای هنر در دوره اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی یک اقدام قابل تقدیر است.

او اضافه کرد: هنر شاخه تمدن اسلامی و ایرانی است و در طول تاریخ ایران بخصوص بعد از اسلام، ایران را نمی توان بدون هنر شناخت.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در مبحث بازسازی تمدن ایرانی اسلامی نمی توان به مبحث هنر بی توجه بود.
صالحی اظهار داشت: هنر در جامعه امروز ایران هم ظهور و بروز برجسته ای دارد و گسترش کیفی و کمی این حوزه چشمگیر است.
او با اشاره به آمار وضع هنر در جامعه اضافه کرد: در زمینه دانشجویان رشته های هنری طی ۳۰ سال گذشته با رشد چندبرابری مواجه هستیم و یک سرمایه عظیم انسانی در حوزه هنر کشور در حال تربیت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مبحث اقتصاد هنر هم مبحث مهمی است و در بخش صنایع خلاق حوزه هنر جایگاه مهمی دارد چون آثار هنری می توانند با سرمایه کم تولید شوند ولی ارزش افزوده زیادی داشته باشند.
در خیلی از بخش های هنر سند بالادستی نداریم
محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی هم در سخنانی اظهار داشت: در سال ۱۳۷۷ موضوعاتی در مورد بخش هنر به شورایعالی انقلاب فرهنگی منعکس شد که یکی از این موضوعات مبحث آموزش هنر بود.

او اضافه کرد: در همان زمان مقرر شد با تشکیل شورای هنر ذیل شورایعالی انقلاب فرهنگی این موضوعات به صورت تخصصی بررسی شوند.
ایمانی خوشخو افزود: تشکیل فرهنگستان هنر، تصویب جوایز فرهنگی و هنری و... تنها بخشی از مصوبات این شورا است.

او اظهار داشت: امروز نقش هنر در جامعه بسیار برجسته است ولی در خیلی از این بخش ها ما سند بالادستی نداریم.
ایمانی خوشخو اضافه کرد: از این مسائل در حوزه فرهنگ زیاد است و امیدواریم این مسائل با تشکیل این شورا سامان پیدا کند.
او افزود: تعدد مراکز هنری که بعضاً باعث تصمیمات ناهماهنگ می شود می تواند توسط شورای هنر تنظیم شود.
نقش هنر در تحقق اهداف تربیتی نظام
همچنین محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به مفهوم تربیت توجه زیادی شده است و می توان گفت تمام برنامه های آموزش و پرورش حول این مورد تنظیم خواهد شد.
او اضافه کرد: در مورد تربیت و تحقق اهداف تربیتی نظام، هنر نقش زیادی دارد.

ارائه گزارش ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره شورای هنر

در ادامه جلسه، گزارش تهیه شده در ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره تاریخچه فعالیتهای این شورا عرضه شد. در این گزارش با اشاره به مصوبات تصویب شده توسط این شورا در طول دوران فعالیت، این مورد هم یاد شده قرار گرفت که آیین نامه شورای هنر در مردادماه ۱۳۷۷ توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.
در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به عضویت وزیر آموزش و پرورش در شورای هنر در سال ۱۳۸۰ این مورد هم یاد شده قرار گرفت که شورای هنر در طول دوران فعالیت حوزه مصوبات مهمی در همه زمینه های مربوط به هنر کشور داشته است.
در ادامه گزارش تهیه شده در ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت اصلاح ترکیب شورای هنر، این مورد هم یاد شده قرار گرفت که باید از تمام حوزه های هنری باید در شورای هنر حضور داشته باشند.


در ترکیب فعلی شورای هنر، ذی نفعان بخش های مختلف هنری حضور ندارند
عاملی هم در این حوزه اظهار داشت: در ترکیب فعلی شورای هنر، ذی نفعان بخش های مختلف هنری حضور ندارند و این باعث می شود مصوبات این شورا در مرحله اجرا با مشکل مواجه شود.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: ازاین رو پیشنهاد می شود نمایندگان تشکل های هنری مانند خانه سینما و جامعه موسیقی دانان کشور، نظام مهندسی عمران و معماری، جامعه ادبی و شاعران و... و همینطور چهره های دانشگاهی رشته های هنری در شورای هنر عضویت پیدا کنند.


ارائه گزارش درباره مسائل اصلی سیاست گذاری هنر
در ادامه جلسه محمد آقاسی، دبیر ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره مسائل اصلی سیاست گذاری هنر گزارشی عرضه کرد و با اشاره به تغییرات ایجادشده در ذائقه هنری جامعه اظهار داشت: نقش هنر در کاهش صدمه های اجتماعی، رفع برخی سوء تفاهم ها میان هنرمندان و نظام، فعالیت بخش خصوصی در حوزه هنر، دیپلماسی هنر، نقش فضای مجازی در حوزه هنر، تبیین تاریخ انقلاب و دفاع مقدس توسط هنرمندان، بازنمایی ارزش ها و پیام های فرهنگی و حوزه گسترده کتاب جزء مهمترین مسائل مطرح در حوزه سیاست گذاری فرهنگ است.

او با اشاره به ارتباط دین و هنر و مسائل فقهی مطرح در بخش هنر اضافه کرد: احکام شرعی تولیدات هنری در حوزه سینما، موسیقی و... چگونگی نمایش مفاهیم دینی در سینما و... هم از اهم موارد این بخش است.

آقاسی افزود: نقش معماری در سبک زندگی، چرایی تولید و توزیع آثار هنری، حق تولید (کپی رایت) و... هم از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.


تاثیر عوامل فرامرزی در زمینه هنر
در ادامه، عاملی هم در سخنانی اظهار داشت: به این مورد توجه گردد که در زمینه هنر و تولیدات هنری عوامل فرامرزی و خارجی تاثیر زیادی بر جامعه ما دارند.
او اضافه کرد: وظیفه اصلی هنر اسلامی کوشش برای تحقق تمدن نوین اسلامی است و نظام موضوعی بخش هنر باید با عنایت به این رسالت مهم تدوین شود تا به شکلی زمینه های حس افتخار و عضویت در اقلیم تمدن اسلامی را فراهم نماییم.


ضرورت توجه به نقش هنر در تحقق اهداف بیانیه گام دوم
صالحی هم در این حوزه اظهار داشت: چگونگی طرح مسائل و موضوعات و روش شناختی طرح موضوعات از موضوعات مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد.

او اضافه کرد: بحث تربیت و آموزش هنر در بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی هم از حوزه های بسیار مهم مطرح در بخش هنر است.

وزیر ارشاد با اشاره به سند گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: توجه به نقش هنر در تحقق اهداف این بیانیه مهم هم مبحث بسیار مهمی است.


حاجی میرزایی هم در این حوزه اظهار داشت: اثربخشی و فایده مند بودن شورای هنر در منظومه کلان مدیریت هنری کشور، مبحث مهمی است که تضمین کننده مفید بودن این شوراست.
در ادامه، ایمانی خوشخو اظهار نمود: طرح مباحث نظری هر چند لازم است اما می تواند باعث اتلاف وقت شود.

او اضافه کرد: ازاین رو پیشنهاد می کنم دستگاه های اجرایی اهم مسائل مطرح حوزه فعالیت خویش را با عنایت به اولویت ها برای تصمیم گیری و بررسی به شورای هنر منعکس کنند.

با رأی مثبت اعضا مقرر شد دستگاه های عضو شورای هنر مسائل مربوط به حوزه فعالیت خویش را با عنایت به اولویت ها جهت بررسی و تصویب به این شورا منعکس کنند.
عاملی هم اظهار داشت: شورای هنر با عنایت به سابقه فعالیت خود دارای دبیرخانه و سایر اجزای تشکیلاتی است.

او اضافه کرد: پیشنهاد می کنم پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاد پشتیبان پژوهشی شورای هنر در بخش نظری و پژوهشی باشد.

سپس مقرر شد پژوهشگاه های دستگاه های عضو با محوریت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه مطالعات نظری و پژوهشی موضوعات مطرح در شورای هنر را بر عهده داشته باشند. در ادامه جلسه، مبحث انتخاب رئیس شورا و سه نفر اعضای حقیقی شورایعالی انقلاب فرهنگی مورد بحث قرار گرفت.

صالحی در این حوزه اظهار داشت: به نظر می آید در تعیین اعضای شورای هنر باید افرادی انتخاب شوند که در زمینه های مختلف هنری مانند اقتصاد هنر، دین و هنر، جامعه و هنر و... صاحب نظر باشند.

سیدعباس صالحی رئیس شورای هنر شد
در ادامه مقرر شد که از میان دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر علی لاریجانی، دکتر محمدعلی کی نژاد، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن قمی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر پارسانیا سه نفر بعنوان مصوبه شورای هنر به شورایعالی انقلاب فرهنگی برای رأی نهایی معرفی شوند. قرار شد اعضا افراد مورد را نظر متعاقباً اعلام کنند.
در آخر جلسه و با رأی مثبت اعضا (نظر غلامی و قمی در زمینه ترکیب اعضای شورای هنر و رئیس این شورا به صورت برخط عرضه شد)، سیدعباس صالحی به اتفاق آرا بعنوان رئیس شورای هنر و محمدحسین ایمانی خوشخو بعنوان دبیر شورای هنر انتخاب شدند که تعیین منشی شورا هم به رئیس و دبیر شورا محول شد.

پس از جلسه، سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره مصوبات این جلسه اظهار داشت: شورای هنر یکی از شوراهای تخصصی شورایعالی انقلاب فرهنگی است که تشکیل این شورا در سال ۱۳۷۷ و در جلسه ۴۱۱ به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

او اضافه کرد: از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ یعنی در طول حدود ۱۱ سال ۵۹ جلسه شورای هنر تشکیل شده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در خلال این 11 سال وقفه ­ای که در برگزاری جلسات شورای هنر به وجود آمد، کمیسیون تخصصی هنر و معماری در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی به امور در رابطه با هنر اهتمام داشت و در جلساتی که با حضور معاونین دستگاه ­ها و ذی نفعان این حوزه تشکیل می شد راجع به مسائل مختلف ­تصمیم گیری می ­شد.
عاملی در ارتباط با اعضای شورای هنر هم اظهار داشت: بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان صداوسیما اعضای حقوقی شورای هنر را می سازند و سه نفر هم از اعضای حقیقی به پیشنهاد شورای هنر و تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی منصوب می شوند.

او اضافه کرد: حوزه هنر یکی از مهم ترین حوزه­ های در رابطه با فرهنگ و هویت ملی و امور در رابطه با ارزش ­های اسلامی در جامعه است که باید اهتمام بسیار بالایی به آن داشته باشیم.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد مصوبات جدید شورای هنر هم اظهار داشت: مطابق سنت جاری در شورای هنر که ریاست آن به صورت دوره است در این نشست دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان رئیس و دکتر ایمانی خوشخو به­ عنوان دبیر شورا انتخاب شدند.

عاملی با اشاره به تصویب تشکیل دبیرخانه شورای هنر افزود: در جلسه امروز پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات بعنوان پژوهشگاه کارشناسی شورای هنر تعیین شد تا مطالعات و پژوهش های این حوزه­ توسط این پژوهشگاه صورت گیرد.

او اظهار داشت: به جهت اینکه مصوبات شورای هنر تاثیرگذاری ملی داشته باشند مقرر شد اعضای شورا موضوعات اساسی را در جلسه بعدی مطرح کنند تا اولویت هایی را که دستگاه­ ها پیشنهاد می کنند در دستور کار قرار دهیم.
وی اضافه کرد: با عنایت به تغییر ذائقه هنری جامعه لازم است که مطالعات علمی راجع به نیازهای اساسی در رابطه با هنر در جامعه ایران صورت گیرد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که مبحث هنر موضوعی بسیار اساسی است، افزود: هنر در واقع قلمرو دوست داشتنی­ های جامعه را تشکیل می ­دهد و دوست داشتنی های جامعه حوزه ­ای است که فرهنگ و هویت جامعه به آن بستگی دارد.

عاملی درباره زمان برگزاری جلسات اظهار داشت: دوره زمانی جلسات شورا در ادوار گذشته ماهی یک جلسه بود که امیدوارم از این پس هم به این شکل باشد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در انتها در مورد اجرایی شدن مصوبات شورای هنر هم اظهار داشت: مصوبات شوراهای تخصصی به اعضای شورا ابلاغ می شود و اگر بعد از دو هفته از این ابلاغ اعتراضی از اعضا نسبت به مصوبات واصل شود مبحث در صحن شورایعالی مطرح می ­شود، اگر اعتراضی واصل نشود به منزله موافقت با این مصوبات تلقی شده و برای ابلاغ به رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی تقدیم می شود.1399/02/21
23:11:50
5.0 / 5
3104
تگهای خبر: آثار هنری , آموزش , تخصص , تضمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی