چاپخانه ای كه روزانه 100 هزار ماسك تولید می كند

چاپخانه ای كه روزانه 100 هزار ماسك تولید می كند

به گزارش لباس دونی مدیركل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه معاونان و كارشناسان این دفتر، از چاپخانه كه محل تولید روزانه ۱۰۰ هزار ماسك بهداشتی است، بازدید نمود.


به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهرزاد دانش در ابتدای این برنامه، ضمن ابراز خرسندی از توجه ویژه مدیران و کارکنان این چاپخانه به مبحث کرونا و ضرورت اقدامات پیشگیرانه در مقابله با آن، اظهار داشت: تغییر موقت خط تولید از محصولات چاپی (کیسه های غیربافتی) به تولید ماسک های بهداشتی، در واقع سه پیامد مثبت دارد. نخست؛ همان کارکرد بهداشتی اش برای گروه های درمانی و شهروندان جامعه است، دوم؛ رونق تولید داخلی بر مبنای ضروریات اجتماعی روز است که به نوعی، با شعاری هم که برای سال جاری معرفی شده است تناسب دارد، و سوم؛ پیشگیری از رکود و تعطیلی شغلی برای کارگران و کارکنان مجموعه است که در این دوران ملتهب معیشتی، اجتماعی و اقتصادی، نکته بسیار مهمی است.
وی اضافه کرد: البته خیلی از واحدهای کوچک و بزرگ چاپی دیگر هم ضمن رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی، در تولید محصولات چاپی ضروری جامعه، بخصوص چاپ و بسته بندی اقلام دارویی، خوراکی و بهداشتی/پزشکی، مسئولیت پذیری اجتماعی شایان توجهی بروز داده اند که در جای خود تحسین و تقدیر فراوان می طلبد.
مدیرکل چاپ و نشر با اشاره به برخی خسارت های ناشی از دوران قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در مشاغل مختلف همچون حوزه چاپ و نشر، یادآوری کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تشکیل جلسات کارشناسی متعدد، رایزنی با حوزه های صنفی از طریق های مختلف و ارسال گزارش به مقامات مسئول در این رابطه، در صدد ارزیابی برآوردها و شیوه های مقتضی بوده است که برخی نتایجش روزهای گذشته با بیان فراخوان ثبت اطلاعات صاحبان کسب و کارهای فرهنگ، هنر و رسانه متضرر از کرونا توسط وزارت فرهنگ، مشخص شده است.
در ادامه، فرید صلاحی، مدیر چاپخانه صلاحی به سابقه کاری این واحد اشاره نمود و اظهار داشت: این چاپخانه قبل از شیوع کرونا، به تولید ساک های دستی و تبلیغاتی بی بافت (Non Woven) متناسب با حفظ محیط زیست مشغول بود، اما با گسترش این ویروس و لزوم تولید ماسک های بهداشتی، از همین ابتدای سالجاری، خط تولید این چاپخانه تغییر نمود و تولید ماسک های سه لایه بهداشتی شروع شد.
مدیر این واحد صنفی با اشاره به اینکه این ماسک ها تابحال در محل های مختلفی نظیر بیمارستان ها، نقاط محروم کشور، بعضی از واحدهای صنفی متقاضی و هم مصارف عمومی در متروها و دیگر مکان های عمومی عرضه شده اند، اظهار داشت: واحدهای تولیدی در ایران در سالی که به جهش تولید نامگذاری شده است، نیازمند حمایت دولتمردان برای تسهیل امور تجاری هستند. خوشبختانه تولیدات ما قابلیت صادرات دارند و با حمایت مسؤلان می توانیم به صادرات محصولات بپردازیم.
وی افزود: خوشبختانه برخلاف خیلی از واحدهای تولیدی که در روزهای کرونا مجبور به تعطیلی شدند یا با نیروهای کمتری به کار ادامه دادند، این واحد تولیدی توانست با حفظ پرسنل به فعالیت خود ادامه دهد و حتی برای تولید بیشتر ماسک شیفت های شبانه هم برقرار شد.
در ادامه این نشست، بعضی از موانع تقویت توان و ظرفیت تولید و صادرات محصولات چاپی مرور شد تا با استفاده از راهکارهای حقوقی و اداری موجود، نسبت به رفع آنها اقدام گردد.


1399/02/16
13:46:47
5.0 / 5
3219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لباس دونی