این نقاشی ها را بدون ترحم ببینید

این نقاشی ها را بدون ترحم ببینید

لباس دونی: دبیر جشنواره نقاشی هنرمندان توان یاب معتقد است: بازدیدكنندگانی كه می خواهند از نمایشگاه این هنرمندان دیدن كنند، حس ترحمی به آنها نداشته باشند. مهم كار هنری است كه یك فرد می تواند در حد خودش آنرا به خوبی احداث كند.


زهرا حیدری در گفت وگو با ایسنا، درباره چگونگی مواجه بازدیدكنندگان از نمایشگاه «فراتر از محدودیت ها»، بیان كرد: با استفاده از برخی الفاظ، مرزی احداث می نماییم كه مرتب برای طرف مقابل تكرار می كند «تو ناتوان هستی» بنا بر این باید كمی بیشتر روی ذهن و زبان مان فكر نماییم.
او كه حدود ۱۰ سال است به هنرمندان توان یاب آموزش نقاشی می دهد، اضافه كرد: متاسفانه خیلی از افراد با دیدن اسم هنرمند كم توان گرفتار نوعی حس ترحم می شوند بنا بر این ما این افراد را مثل انسان های دیگر عادی در نظر می گیریم. حتما برای همه ما پیش آمد كه وقتی با بعضی از افراد عادی صحبت می نماییم، می گویند ما این مدلی هستیم، افراد توان یاب هم به همین شكل هستند. بنا بر این باید با این افراد خیلی عادی برخورد نماییم.
دبیر جشنواره نقاشی هنرمندان توان یاب اظهار داشت: برخورد من با این افراد باز عادی است كه حتی خیلی از شركت كنندگان برای چیدمان آثار در نمایشگاه، آنقدر احساس توانمندی داشتند كه پیشنهاد می دادند برای این كار كمك كنند.
حیدری افزود: ما در مواجه با این افراد در ادبیاتمان دقت می نماییم تا این تمایز كه فرد توان یاب با دیگران متفاوت می باشد، برداشته شود. رویكرد خیلی از مراكز توانبخشی باز همین سوژه است تا فرد احساس نكند با دیگران متفاوت می باشد. بنا بر این تلاش كردیم در پوستر نمایشگاه باز از عنوان توان یاب استفاده نمائیم. این افراد از اینكه آنها را معلول خطاب كنند، بدشان می آید.
وی همینطور درباره انتخاب آثار هنرمندان توان یاب در این نمایشگاه اظهار نمود: فراخوانی برای ارسال آثار به این جشنواره كه خروجی آن منجر به نمایشگاه شد، اعلام كردیم و به مراكز بهزیستی باز گفتیم كه حدود ۲۰۰ متقاضی شركت كردند و به سبب محدودیت فضای نمایشگاهی كه داریم، در نهایت ۶۰ اثر پذیرفته و به نمایش گذاشته میگردد.
دبیر جشنواره نقاشی هنرمندان توان یاب درباره معیار انتخاب آثار در این نمایشگاه توضیح داد: كیان وطن، كوروش قاضی مراد و بابك یاقوتی سه داوری بودند كه با عنایت به حساسیت خاصی كه افراد توان یاب دارند، آثار ارسالی را بررسی و انتخاب كردند. این نمایشگاه به رشته نقاشی اختصاص داده شده و محدودیت سنی برای شركت كنندگان نداشتیم و بیشتر آنها در گروه سنی ۱۵ سال به بالا شركت كردند.
حیدری با اشاره به حساسیت شركت كنندگان در این نمایشگاه، اعلام نمود: آثار ارسالی در دور مرحله داوری شد چونكه افرادی كه در این نمایشگاه شركت كرده اند، حساسیت خاصی دارند و پیگیر این سوژه هستند كه آیا اثرشان برای نمایش انتخاب شده است یا نه؟ بنا بر این ما از قبل اعلام كردیم كه به سبب محدودیت فضای نمایشگاه نمی توانیم همه ی آثار را به نمایش بگذاریم.
وی همینطور درباره اینكه همه مبلغ حاصل از فروش آثار افراد توان یاب به آنها تعلق می گیرد یا نه؟ توضیح داد: مبلغ كامل حاصل از فروش یك اثر پرداخت میگردد اما تا جایی كه من در جریان هستم، چون بعضی از موسسه ها مواد اولیه یك اثر هنری را تامین كرده اند، هزینه حاصل از آنرا كسر و مابقی مبلغ را در اختیار هنرمندان قرار می دهد.
دبیر این جشنواره بیان كرد: تا جایی كه من در جریان هستم هزینه قاب برخی تابلوها را باز بعضی از موسسات پرداخت كرده اند و در زمان قیمت گذاری تابلو به شركت كنندگان اعلام نمودند كه اگر اثر آنها به فروش برود هزینه قاب كسر میگردد. به هر حال این موسسات هم خیریه هستند و توانایی مالی محدودی دارند.
نمایشگاه گروهی نقاشی «هنر فراتر از محدودیت ها» با آثاری از هنرمندان چند مركز آموزشی، توانبخشی توان یابان از روز جمعه (۲۳ آذر ماه) از ساعت ۱۷ تا۲۰ در گالری پردیس ملت واقع در خیابان ولیعصر (عج)، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، روبروی بزرگراه كردستان، پردیس سینما گالری ملت، طبقه ی منفی۲ افتتاح میگردد و تا ۳۰ آذر ماه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ برپا است.
1397/09/22
13:56:17
5.0 / 5
4294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی