مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری:

جامعه هنری فشار مضاعف بی تجربگی برخی را متحمل می شود

جامعه هنری فشار مضاعف بی تجربگی برخی را متحمل می شود

به گزارش لباس دونی مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اینكه در چند دهه اخیر و در تمامی دولت ها فارغ از گرایش، نگاه حزبی و سیاسی شان؛ شاهد حضور مسؤلان فرهنگی بوده ایم كه با تحصیلات غیر مرتبط، بدون آشنایی به حوزه و بی علاقه به مدیریت عرصه فرهنگ و هنر منصوب شده اند ازاین رو ارمغان این مسئله فشارمضاعفی بوده كه بر جامعه هنری و فعالان این عرصه تحمیل شده است.


نهمین شب اجرای نمایش آن‎لاین بوسیله تلویزیون تعاملی نمایش نت بعنوان اولین تلویزیون اختصاصی پخش تئاتر پس از تجربه موفق پخش آن‎لاین كنسرتهای موسیقی در ایام كرونایی كشورمان با دو هدف كمك به در خانه ماندن مردم در امتداد شكست زنجیره شیوع ویروس كرونا از یك سو و از طرف دیگر پشتیبانی از هنرمندان عرصه تئاتر كه به جهت تعطیلی كارهای فرهنگی و هنری از شروع اسفندماه ۱۳۹۸ فعالیت آنها نیز به محاق رفته بود؛ شب گذشته (سه شنبه ۲۶ فروردین ) به شكل زنده و مستقیم برای مخاطبان پخش گردید.
پردیس تئاتر تهران بعنوان یكی از پردیس های بزرگ منطقه خاورمیانه با هفت سالن اختصاصی كه به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفته است، بعنوان میزبان اجرای زنده هنرمندان تئاتر كشورمان و پخش آن‎لاین تلویزیونی اجرای آنها در تلویزیون تعاملی نمایش نت انتخاب شده است.
در نهمین شب از اجراهای ده گانه تئاتر در شامگاه بیست وششم فروردین ماه ۱۳۹۹ كوروش زارعی مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری، بازیگر و كارگردان تئاتر بعنوان میهمان برنامه در پردیس تئاتر تهران حضور داشت.
بعد از اجرای نمایش بازی زندگی در گونه تئاتر كمدی تراژیك به نویسندگی ماندانا عبقری و كارگردانی علیرضا دهقانی كه بعنوان نمایش نهمین شب از اجراهای زنده پردیس تئاترتهران انتخاب و برنامه ریزی شده بود؛ بخشی به نام گپِ تئاتر با اجرای محمدرضا آزادفرد و میزبانی از كوروش زارعی به مخاطبان ارائه شد.
در این گفت و گو كوروش زارعی از برنامه های شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ حوزه هنری برای دعوت از هنرمندان جهت تولید آثار طبق قرارداد رسمی با حوزه هنری جهت پخش در صفحه سپهر سوره در اینستاگرام در امتداد دعوت به فعالیت هنرمندان طی روزهای تعطیلی كارهای فرهنگی و هنری به جهت شیوع ویروس كرونا در كشورمان از یك سو و از طرف دیگر حمایت مالی و یاری هنرمندان در زمنیه معاش و اقتصاد خانواده شان؛ رایزنی با نمایندگان خانه ملت در امتداد تصویب قانونی در حوزه به رسمیت شناختن حرفه و پیشه تئاتر بعنوان شغل و لطمه شناسی مدیریت كلان فرهنگ وهنر در كشور در سایه تغییر دولت ها، وزیران و مدیران سخن گفت.
اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در شب نشانی
كوروش زارعی در این گفت و گو با اشاره به كارهای حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: از شروع فروردین ماه و در امتداد تعطیلی كارهای فرهنگی و هنری؛ حوزه هنری در فضای مجازی برنامه ای را به نام شب نشانی برای كلیه رشته های هنری (تئاتر؛ سینما؛ تجسمی) و بخش آفرینش های ادبی و هنری راه اندازی نمود. این سلسله برنامه ها؛ دو بخش كلی روایت گری آثار ادبی و بخش اجرای نمایش های تعزیه و نقالی را در بر می گیرد.
وی با اشاره به آنكه سعی كردیم برای افزایش روحیه خانواده ها از یك سو و ازسوی دیگر فعالیت هنرمندان در این ایام تعطیلی، در قالبی دیگر برنامه هایی را طراحی نماییم افزود: تنها بعنوان مثال، من در بخش روایت گری، طی چهار شب كتاب سقای آب و ادب به قلم سیدمهدی شجاعی را در چارچوب روایت نمایشی برای مخاطبان برنامه شب نشانی اجرا كردم. یا مرشد محسن میرزاعلی بعنوان مدیر بخش تعزیه و نقالی حوزه هنری با همكاری ۱۴ نقال به اجرای نقالی های مذهبی و حماسی پرداختند.
رایزنی با كمیسیون فرهنگی مجلس برای تصویب شغل پیشه هنرمندان
زارعی با بیان آنكه در روز هفتم فروردین ماه به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی طی یادداشتی كه در خبرگزاری ها و فضای مجازی منتشر گردید بر این نكته تاكید كردم كه چرا تئاتر در كشور ما بعنوان یك شغل به حساب نمی آید؟ اشاره كرد: نباید فراموش نماییم كه هنرمندان تنها بواسطه ویروس كرونا بیمار نمی شوند. هنرمند نیز مانند دیگر مردم جامعه پیر و سال خورده می شود و از فعالیت باز می ماند. به همین به جهت است كه هنرمندان نیز نیازمند بیمه و بازنشستگی هستند.
كارگردان نمایش پرنیان هفت رنگ با طرح این پرسش كه تا كی مقرر است این هنر كه رسالتش؛ فرهیختگی و سعادت فرهنگی جامعه است شغل محسوب نشود؟ تصریح كرد: همین طور پس از تعطیلات نوروزی طی گفتگویی با اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس خصوصاً حجت الاسلام والمسلمین احمد مازنی نسبت به تلاش نمایندگان مجلس در كمیسیون فرهنگی برای تصویب قانونی در امتداد شناخته شدن حرفه هنرمند بعنوان شغل، مكاتبات و گفتگوهایی انجام دادم و امیدواریم كه در آینده نزدیك شاهد به رسمیت شناخته شدن حرفه هنرمندان در چارچوب شغل باشیم.
طرح حوزه هنری برای تولید آثار هنری در خانه توسط هنرمندان
مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به این مساله كه حوزه هنری بنا دارد برای كمك به درآمد و معاش اهالی خانواده تئاتر و با حفظ شأنیت و جایگاه هنرمندان؛ برنامه هایی را برای شش ماه اول سال در امتداد تولید آثار هنری توسط هنرمندان در چهار بخش مختلف به اجرا برساند اشاره كرد: طی هفته آینده فراخوان آن اعلام می شود. بواسطه این فراخوان شاهد تولید آثار فرهنگی و هنری توسط هنرمندان در منزل شان و ارائه آن با قراردادی منعقد شده میان هنرمند و حوزه هنری جهت بازتاب تولیدات هنرمندان در فضای مجازی خواهیم بود.
به گفته زارعی؛ با این شیوه هم شأنیت و جایگاه هنرمندان حفظ می شود و هم فعالان عرصه هنر كه به جهت شیوع ویروس كرونا طی این مدت تن به قرنطینه خانگی دادند، بار دیگر ضمن تولید و كارهای هنری؛ محصولات شان را به خاطبان ارائه می دهند.
ناآشنایی برخی مدیران فرهنگی از عرصه كارهای فرهنگی و هنری
كارگردان نمایش خورشید از حلب طلوع می كند با اشاره به این مساله كه یكی از لطمه های مدیریت فرهنگی كشور ما متوجه این نكته است كه با تغییر دولت ها و به تبع آن تغییر وزرای كابینه ها؛ اقدامات دولت های قبلی و وزیران پیشین در تمامی عرصه ها ازجمله فرهنگ و ارشاد اسلامی كه ثمره خوب و چشم اندازی مفید داشته توسط دولت بعدی نادیده گرفته می شود و بار دیگر مسئولان در ابتدای خط شروع فعالیت ها قرار می گیرند. این خود به مثابه هدر رفت سرمایه و هزینه بعنوان دو گنجینه گران بها و تكرار نشدنی در راه ارتقاء سطح فرهنگی جامعه بشمار می رود.
وی اضافه كرد: همین طور از طرف دیگر شاهد بعضی از سیاست گذاری های نادرست و یا عدم انتخاب صحیح مدیران فرهنگی و هنری هستیم. طی چند دهه اخیر و در تمامی دولت ها فارغ از گرایش، نگاه حزبی و سیاسی شان؛ شاهد حضور مدیران و مسئولان فرهنگی بوده ایم كه نه تحصیلات، نه آشنایی و شناخت و نه حتی تمایلی به مدیریت عرصه فرهنگ و هنر داشتند و گاه این مهم را خود به زبان آورده اند.
فشاری فراتر از حد توان جامعه هنری
زارعی اظهار داشت: وقتی مسئولان و مدیران فرهنگی شناختی نسبت به مدیریت و برنامه ریزی برای افرادی كه در آن حوزه مشغول فعالیت هستند، نداشته باشند؛ مسلم است كه نمی توانند شرایط روحی، روانی و حتی حرفه ای آنها را درك كرده و با آنها همذات پنداری كنند.
وی اشاره كرد: این تغییرات و یا شیوه ناصواب انتخاب مدیران فشارهای مضاعفی را بر حوزه فرهنگ و هنر كشور وارد ساخته كه تا قبل از این نیز شاهد بعضی از این لطمه ها بوده ایم. حال در سایه شیوع ویروس كرونا شاهد شاهد فشار مضاعفی فراتر از حد توان جامعه هنری همچون هنرمندان خصوصاً هنرمندان تئاتر هستیم.
لزوم اتحاد و همدلی تمامی مدیران فرهنگی
زارعی در آخر این گفتگو ضمن تقدیر و تشكر ویژه از كادر درمان؛ پزشكان و پرستاران كه در خط مقدم مبارزه با ویروس كرونا از جان خود ایثارگرانه مایه گذاشته اند تصریح كرد: نباید فراموش نماییم كه مساله همراهی؛ اتحاد و همدلی را نباید صرفاً از عموم مردم هنگام بحران ها طلب نماییم. مدیرانِ سازمان ها، ارگان ها و بخش های فرهنگی و هنری مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی؛ انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و شهرداری می توانند هنگام وقوع چنین بحران های عظیمی كه تمامی جامعه ازجمله خانواده مظلوم فرهنگ و هنر كشور را تحت تاثیر قرار می دهد با اتحاد و همدلی، بودجه ها و هزینه های خودرا یكدست كنند.
مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری اشاره كرد: این همدلی و تعامل می تواند در چارچوب مدیریتی واحد و یكپارچه به هدف اصلی خود یعنی پشتیبانی از جامعه هنر و هنرمندان بپردازد؛ چونكه پس از دوران كرونا بار دیگر برای سعادت فرهنگی و رشد سطح فرهنگی جامعه، تمامی این سازمان ها، نهادها و ارگان ها به همین هنرمندان و تولیداتشان نیازمندند.
گام نخست پخش زنده نمایش و ارائه آن‎لاین آن بوسیله تلویزیون تعاملی نمایش نت كه از ۱۷ فروردین ماه شروع شده تا ۲۷ فروردین هر شب از ساعت ۱۹ تا ۲۰: ۳۰ ادامه خواهد داشت.


1399/01/27
14:52:12
5.0 / 5
3456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس دونی