صدمه جدی كرونا به صنعت هنرهای نمایشی در آمریكا

صدمه جدی كرونا به صنعت هنرهای نمایشی در آمریكا

به گزارش لباس دونی انتشار كرونا و ضرورت رعایت دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی صدمه ای جدی به صنعت هنرهای نمایشی در آمریكا وارد كرده كه به سختی جبران خواهد شد.پایگاه خبری هیل در یادداشتی ضمن اشاره به خسارت وارده به این صنعت كه بخش مهمی از اقتصاد آمریكا را تشكیل می دهد، می نویسد: انتظار می رود هنرهای نمایشی كه به كنار هم جمع شدن گروه های بزرگی از مردم در اجراهای عموما گران قیمت متكی است، بعد از باز شدن و ادامه فعالیت مدارس، كسب و كارهای خرد و رستوران ها همچنان با مشكلات ناشی از همه گیری كرونا، دست و پنجه نرم كند.

آدام ایمروار (Adam Immerwahr) كارگردان هنری تئاتر واشنگتن دی سی در اینباره می گوید: تئاتر یعنی جمع كردن مردم در كنار هم. طراحی صحنه، نورپردازی، تمرین، قرار گرفتن بازیگران بر روی صحنه بگونه ای كه به یكدیگر نزدیك و در ارتباط باشند و البته جمع كردن تماشاگران در یك فضا برای آن كه نمایش را به صورت حضوری تجربه كنند، این است معجزه تئاتر.

وی در ادامه با اشاره به تاثیری كه رعایت دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی بر صنعت تئاتر در آمریكا گذاشته است، می افزاید: فكر می كنم كروناویروس دنیای هنر را ویران كند.

از بسیاری جهات صنعت هنر هم با همان چالش هایی كه اغلب كسب و كارها این روزها با آن روبه رو هستند، مواجه می باشد. همه گیری كرونا و تلاش ها برای مهار آن اقتصاد را گرفتار یك سقوط آزاد كرده است. تنها در سه هفته گذشته نزدیك به ۱۷ میلیون نفر از مردم آمریكا برای بیمه بیكاری درخواست داده اند.

برطبق برآوردهای شركت خدمات مالی و بانكداری جی. پی. مورگان، نرخ بیكاری در آمریكا این ماه تا چیزی كه در دوره ركود بزرگ شاهد آن بودیم، به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت و اقتصاد سقوط می كند.

صاحب نظران معتقدند كه فعالیت های هنری نقشی كلیدی در اقتصاد آمریكا ایفا می كنند.

رابرت لینچ رئیس گروه ذی نفوذ آمریكایی ها برای هنر در اینباره می گوید: امكان دارد لغت هنر چندان شبیه به كسب و كار و تجارت نباشد اما فعالیتهای هنری همچون هر صنعت دیگری یك صنعت هستند.

بر طبق آمار اداره تحلیل اقتصادی آمریكا، تولیدات خلاقانه و فرهنگی ۸۷۷.۸ میلیارد از فعالیتهای اقتصادی و چیزی در حدود ۴.۵ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) این كشور را می سازند. این صنعت ۵.۱ میلیون شغل بوجود آورده كه اكثریت آنها شغل آزاد محسوب شده و از ضمانتهای استخدام محرومند.

به علاوه آنطور كه مدیر سازمان موقوفه ملی هنر در آمریكا می گوید، مردم این كشور بیشتر از رویدادهای ورزشی برای هنر پول خرج می كنند.

فعالیت های هنری در شرایط همه گیری به صورت خاص صدمه پذیر هستند. به قول لینچ، تمام درآمدهای سازمان های هنری از فروش بلیط گرفته تا كتاب و یادگاری تا اجاره دادن دكه های تنقلات كه ۶۰ درصد درآمد گروههای هنری غیرسودده را می سازند، حال قطع شده اند.

خیرانی هم كه ۳۰ درصد بقیه این درآمد را تأمین می كنند هم حالا بین كمك به گروه های هنری و گروه های خدمات اجتماعی كه هر دو به مشكل دچارند، به تردید افتاده اند.

یك پنجم اهداییه ها و كمك های مالی كه به بازار هنر آمریكا می شد، حال حذف گردیده است. خیلی از اسپانسرها حتی در سرپا نگه داشتن كسب و كار خود هم به مشكل خورده اند و كفگیر بودجه دولت های محلی و ایالتی كه معمولا كمك هزینه هایی را به صنعت هنر اعطا می كردند، هم به ته دیگ خورده است.

حدود ۴۰ درصد از سازمان های هنری غیرسودده در شرایطی كار می كنند كه در بهترین حالت درآمدشان با هزینه ها برابری می كند و این در شرایطی است كه امكان دارد دنیای هنر یكی از آخرین بخش های صنعت باشد كه بعد از مهار این همه گیری به شرایط عادی بازخواهد گشت.

پل وینفری (Paul Winfree) مدیر سیاست اقتصادی بنیاد محافظه كار هریتج در این باره می گوید: فكر می كنم بازگشایی ها تدریجی خواهد بود. تست كرونا باید به صورت گسترده تری در دسترس باشد و به یك نوع برنامه ردیابی تماس نیاز است.

به استناد طرح احیای اقتصادی این بنیاد كه روز جمعه انتشار یافت، تا زمانی كه انتشار كرونا تحت كنترل در نیامده باشد امكان بازگشایی هیچ بخشی از این صنعت وجود ندارد.

حتی در این صورت هم احیانا محدودیت ها پیش از استادیوم ها، سالن های كنسرت و صحنه های تئاتر از روی كسب و كارهایی كه فعالیت آنها به تراكم كمتر افراد نیاز دارد، برداشته خواهد شد.

حتی اگر دولت هم رفع خطر را اعلام نماید باز باید دید كه آیا مخاطبان با جمع شدن در محیط های شلوغ احساس راحتی می كنند یا نه.

كالین دیلن اشنایدر (Colleen Dilenschneider) تحلیلگر داده و كارشناس سازمان های فرهنگی می گوید كه با بازگشایی این صنعت مردم بلافاصله به عادت های قدیمی خود روی نخواهند آورد.

اولین چیزی كه به قول مردم آنها را به بازگشتن به رویدادهای فرهنگی متقاعد خواهد كرد، پیدا شدن واكسنی برای كروناویروس است كه البته تا كمتر از یك سال آینده كشف نخواهد شد.


1399/01/25
16:05:55
5.0 / 5
3166
تگهای خبر: تئاتر , خدمات , طراحی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی