لحظاتی شاد برای دانش آموزان با داستان نویسی نوروزی

لحظاتی شاد برای دانش آموزان با داستان نویسی نوروزی

به گزارش لباس دونی داستان نویسی، داستان خوانی و داستان گویی كه از دو سال قبل جایگزین پیك های نوروزی شده است، سال جاری هم به قول معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش در كنار حذف تكالیف نوروزی،  لحظات شاد و مفیدتری را برای دانش آموزان رقم می زند.


حذف پیك ها و تكالیف نوروزی معمولا با نزدیك شدن به ایام نوروز در رسانه های مختلف خبرساز می شود. سالیان طولانی انجام تكالیف نوروزی با موضوعات مختلف دغدغه اصلی دانش آموزان در روزهای تعطیل سال بود. پیك های نوروزی كه سال های طولانی یكی از رویكردهای وزارت آموزش و پرورش برای تعطیلات نوروزی شناخته می شد، همواره دارای بار روانی سنگینی برای دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی بوده است.
اما آموزش و پرورش حدودا از دو سال قبل رویكرد خویش را برای تكالیف نوروزی تغییر داد، بر طبق این رویكرد برنامه عید و داستان جایگزینی مناسب برای پیك های نوروزی می شود.
وزیر آموزش و پرورش ۲۵ بهمن ۹۶ در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام نمود: برای نوروز آینده، تكلیف نوروزی به معنای آنچه قبل از آن وجود داشته است، نخواهد بود و داستان گویی و خاطره نویسی جایگزین می گردد و دانش آموزان آنچه را كه در طبیعت می بینند، می نویسند.
دانش آموزان با اجرای برنامه عید و داستان بدون دلهره و اضطراب حل تمرینات نوروزی، استعداد و توان خویش را در داستان نویسی، داستان خوانی و داستان گویی محك می زنند.
بر اساس این تصمیم مسؤلان وزارت آموزش و پرورش، به مدارس سفارش شد دانش آموزان بر مبنای علاقه خود داستانی خوانده و آنرا خلاصه نویسی كنند یا داستان هایی را كه از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می شنوند، به نگارش درآورند یا داستانی را خوانده و صدای خویش را ضبط كنند.
مسئولان وزارتخانه علت این تصمیم را اینگونه عنوان كردند كه با عنایت به شرایط كودكان و طولانی بودن ایام نوروز و فاصله نگرفتن دانش آموزان از فعالیتهای یادگیری پیش از این پیك های نوروزی برای دانش آموزان تهیه می شد اما بررسی ها نشان داده است كه پیك های نوروزی در تعمیق و تثبیت یادگیری دانش آموزان نقش چندانی نداشته است بلكه تبدیل به فرآیند چالشی و فرسایشی شده بود و خانواده ها و دانش آموزان تمام ایام نوروز درگیر حل كردن پیك نوروزی بودند.
دانش آموزان با شنیدن داستان و روایت های بزرگترها از این قصه ها لذت برده و پند می گیرند و در نهایت می آموزند كه چگونه مشاهدات و احساسات خویش را در چارچوب داستان یا حتی كلیپ ویدئو برای دوستان خود بیان كنند.
همچنین كودكان با برنامه عید و داستان به آسانی با كتاب، رفع فرایند فرسایشی گریبان گیر دانش آموزان و والدین و ایجاد زمینه یادگیری بیشتر با تاكید بر نشاط تعطیلات شیرین نوروزی آشنا می شوند.
از اهداف دیگر این طرح، پرورش خلاقیت دانش آموزان با عنایت به نقش داستان در انتقال ارزش ها و تقویت قوه تخیل است. همینطور با عنایت به این كه داستان شنیدن و داستان گفتن با عنایت به سبك زندگی امروزی كاهش یافته یا یك طرفه و مجازی شده است، این طرح می تواند باعث تقویت توان گفتاری، شنیداری و ابتكار دانش آموزان هم بشود.
رضوان حكیم زاده معاون آموزشی ابتدایی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره برنامه سال جاری دانش آموزان در تعطیلات نوروزی تصریح كرد: آموزش و پرورش در نوروز سال جاری برای دانش آموزان برنامه عید و داستان را در نظر گرفته كه شامل كتابخوانی، داستان نویسی و داستان خوانی است.
وی اضافه كرد: هیچ برنامه تحمیلی و بسته های آموزشی نباید به دانش آموزان در روزهای تعطیلات تحمیل شود.
به گفته معاون آموزش ابتدایی، معلمان اگر لازم بود در ارتقای مهارت ها و تكلیف مهارت محوری دانش آموزان می توانند خلاقانه و در جهت برنامه عید و داستان برنامه ریزی كنند.
حكیم زاده توضیح داد: برنامه اصلی ما عید و داستان است، در دوره ابتدایی سه مهارت اصلی خواندن، نوشتن و حساب كردن برای آموزش و پرورش اهمیت دارد چون كه مبنای یادگیری های بعدی هستند.
وی یادآورشد: مهارت های زندگی بخصوص بحث اعتماد به نفس، ابراز وجود و مسئولیت زندگی و مهارت های ایجاد ارتباط برای كودكان یك سرمایه بزرگ است كه مدارس و خانواده ها نباید از آن غفلت كنند.
معاون آموزش ابتدایی اعتقاد دارد كه این مهارت ها كمك می نماید كه كودكان ما در آینده در هر شغلی بتوانند انسان های موفقی باشند، اما اگر افراد این مهارت ها را نداشته باشند، نمی توانند با داشتن مدارج علمی بالا احساس خوشبختی كنند.
حكیم زاده اضافه كرد: برای بسته تحولی مدارس تاكید گردیده است كه نباید تكالیفی داشته باشند و برنامه ها باید بگونه ای باشد كه مهارت های مهم آنها مانند اعتماد به نفس و احساس مسئولیت را پرورش دهد.
برنامه عید و داستان از یك سو شادمانی دانش آموزان و از جانب دیگر آسودگی خاطر خانواده ها را به همراه دارد.
كارشناسان معتقدند كه اثرات مثبت این طرح بر اثرات منفی اش بسیار بیشتر است چونكه سبب نوعی مهارت پروری در دانش آموزان می شود. همینطور این امر به رشد خلاقیت دانش آموز كمك می نماید و سبب می شود كه با دیدی دقیق تر و پویایی بیشتر تعطیلات نوروزی خویش را بگذراند.


1399/01/12
21:12:04
5.0 / 5
3597
تگهای خبر: آموزش , خلاقیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی