استاد جامعه المصطفی:

مرحوم سالاریان سردار فضای مجازی و نرم افزارهای اسلامی بود

مرحوم سالاریان سردار فضای مجازی و نرم افزارهای اسلامی بود

لباس دونی: استاد جامعه المصطفی از مرحوم حجت الاسلام سعید سالاریان، قائم مقام اجرایی مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی، بعنوان سردار فضای مجازی یاد كرد كه با كوشش های خود تحولی بزرگ در زمینه علوم كامپیوتری در حوزه علمیه قم به وجود آورد.حجت الاسلام محمدعلی رضایی اصفهانی در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا در مورد مرحوم سالاریان كه بتازگی درگذشت، اظهار داشت: وی را می توان از بنیانگذاران مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی (نور) برشمرد كه بیش از ۲۵ سال در آن مركز كوشش كرد و در واقع تحولی در حوزه علمیه قم در زمینه تفسیر قرآن و احادیث شیعه ایجاد كرد.

وی اضافه كرد: آن مرحوم یكی از بنیانگذاران نرم افزارهای كامپیوتر ی در حوزه علمیه قم بود كه بعنوان نمونه می توان به آثاری همچون نرمافزار جامع التفاسیر اشاره نمود كه بیش از هزار جلد كتاب شامل تفاسیر عمده شیعه و حتی تفاسیر اهل سنت در آن گنجانده شد و علاوه بر جانمایی احادیث در رابطه با هر آیه، امكانی فراهم شده تا هر پژوهشگری بتواند با قدرت جستجوی بالا به مطالب مد نظر خود برسد.رئیس مجتمع آموزش عالی قرآن و حدیث جامعه المصطفی از نرم افزار جامع الاحادیث شیعه بعنوان اثری مهم یاد كرد كه بیشتر كتاب های حدیثی شیعه را در بردارد. نرم افزار مشكات نیز شامل كتاب های علوم قرآنی شیعه و اهل سنت از دیگر آثار ماندگار این مركز است كه با كوشش های مرحوم سالاریان تولید شد.

بسیاری از كتاب هایی كه در این نرم افزارها وجود دارد، در بازار نیست و در واقع هیچ پژوهشگر قرآن و حدیث امروز در ایران نمی تواند بدون استفاده از نرم افزارهای این مركز یك كار جدی و خوبی را عرضه نماید و معمولا كسانی كه بر سر سفره قرآن و حدیث هستند، از نرم افزارهای نور استفاده می نمایند.

گنجینه ای بزرگ از معارف قرآنی و حدیثی شیعه

رضایی اصفهانی گفت: مرحوم سالاریان یكی از سرداران نرم افزاری بود كه معمولا رسانه ای نبود ولی پژوهشگران و پژوهشگران علوم اسلامی خصوصاً كسانی كه در فضای پژوهش های قرآنی، حدیثی، فقهی و اصولی، رجالی، عرفان و تاریخ اسلام كار می كنند، با كارهای او آشنا هستند.

وی انتشار مجموعه آثار شهید صدر، مرتضی مطهری و بسیاری دیگر از بزرگان را در چارچوب نرم افزار بعنوان یادگارهای مرحوم سالاریان دانست و اضافه كرد: افرادی همچون سالاریان در مركز نور توانستند گنجینه بزرگ از معارف بزرگ قرآنی و حدیثی شیعه را عرضه كنند.

این پژوهشگر علوم قرآنی اضافه كرد: زمانی كه در كنگره های بزرگ می خواستند یك نرم افزار استاندارد و به روز تهیه كنند، سراغ سالاریان می رفتند. مثلا در كنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی (مهر ۹۶) كه ۴۵ جلد اثر داشت، یك نرم افزار به همت آن مرحوم تولید شد.

وی افزود: در كنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی كه زیر نظر آیت الله مكارم شیرازی بود و من دبیر آن كنگره بودم، مرحوم سالاریان توانست طی ۱۰ روز تمام نیروهای مركز نور را بسیج كند تا نرم افزار مورد نظر را برای داخل و خارج كشور آماده كند.

راه اندازی بزرگترین بانك مجلات ایران

این عضو هیات علمی جامعه المصطفی افزود: نورمگز یا وبگاه مجلات تخصصی بعنوان بزرگترین بانك هوشمند مجلات و نشریات تخصصی علوم انسانی و اسلامی است كه به همت مرحوم سالاریان به زبان های فارسی و عربی افتتاح شد.

سالاریان توانست به همت همكارانش مجلات ایران را از زمان قاجار جمع آوری كند و شاید بتوان گفت بزرگترین بانك مجلات ایران است. راه اندازی سایت نسخه های خطی شیعه نیز حاصل زحمات آن مرحوم بود كه نیمه تمام ماند و امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی كمك كنند این كار نیز تكمیل شود.

رقابت نرم افزارهای اسلامی با دنیای غرب

نویسنده تفسیر قرآن مهر اظهار داشت: با كوشش های مرحوم سالاریان و همكارانش در مركز تحقیقات علوم كامپیوتری اسلامی تحول بزرگی در حوزه علمیه قم صورت گرفت و اگر این مركز نبود، ۵۰ سال از دنیای معاصر در حوزه فناوری های الكترونیكی عقب بودیم.

وی اضافه كرد: این مركز توانست حوزه علمیه قم و طلاب و اساتید آنرا در زمینه های نرم افزاری روزآمد كند، به شكلی كه خیلی از نرم افزارهای حدیثی، قرآنی، فقهی و مانند آن با نرم افزارهای دنیا رقابت می كند و حتی می توان گفت یك گام جلوتر هستیم و این افتخار مرهون جهاد علمی این بزرگواران در ۲۵ سال قبل است كه بدون ادعا و سر و صدایی جهاد خاموش و علمی بزرگی را انجام دادند.

استاد جامعه المصطفی افزود: بااینكه این كوشش های مرهون گروهی بود كه در مركز فعالیت می كردند؛ سالاریان یكی از افراد شاخص بود كه بیش از همه وقت می گذاشت و خودرا وقف این كار كرده بود. وی در عین حال كه استاد و روحانی و مدرس بود، طلبه ها را با علوم كامپیوتری آشنا می كرد و حتی زمانی كه این مباحث را در حوزه شروع كرد، كسی با كامپیوتر آشنا نبود و پس آن مرحوم با برگزاری دوره های آشنایی با كامپیوتر، مبادرت به خرید و توزیع كامپیوتر به صورت قسطی برای طلاب می كرد.

ویژگی های محصولات مركز نور

رضایی اصفهانی با اشاره به خاصیت های محصولات مركز تحقیقات علوم كامپیوتری اسلامی نور اظهار داشت: متون استفاد شده در نرم افزارهای این مركز به صورت صحیح استفاده شده و بسیار در آن دقت می كردند. این متون بارها بازخوانی می شد تا مطالب را بدون غلط و از صحیح ترین منابع ارائه نمایند.

به گفته این پژوهشگر علوم قرآنی، این نرم افزارها بعنوان استاندارد و الگو عنوان شد و از جانب دیگر ارزان بودن آنها سبب شده تا افراد بیشتری بتوانند از نرم افزارهای نور استفاده كنند.

وی اضافه كرد: نخستین نرم افزاری كه در حوزه مباحث اسلامی در حدود ۲۵ سال پیش تولید شد، معجم فقهی نام داشت كه نسخه اول آن بالغ بر۸۰ هزار تومان بود كه در آن زمان مبلغ قابل توجهی بود ولی مركز نور توانست با حمایت برخی نهادها محصولات خودرا با ارزان ترین قیمت یعنی كمتر از ۱۰ هزار تومان به ارزش امروزی ارائه كند.

نویسنده كتاب درآمدی بر تفسیر علمی قرآن اضافه كرد: محصولات مركز نور به صورت آسان در دسترس همگان قرار می گیرد و در جهان اسلام و حتی می توان گفت در دنیا محصولات این مركز مطرح است. البته این توفیقات با حمایت های رهبر معظم انقلاب همراه بود.

وی از مرحوم سالاریان بعنوان مجاهدی یاد كرد كه در هشت سال دفاع مقدس اهل جبهه و جنگ بود و اضافه كرد: طی ۳۰ سالی كه با وی را می شناختم او را انسانی بسیار مودب و اخلاقی یافتم به شكلی كه هیچگاه از وی عصبانیت یا بداخلاقی ندیدم و انسان بسیار خوش اخلاق و منطقی همین طور بسیار فعال بود.

تلاش سالاریان برای رونمایی از شبكه اینترنت ملی

این پژوهشگر علوم قرآنی اضافه كرد: مرحوم سالاریان در شورای عالی فضای مجازی نیز فعالیت داشت و از روزهای آغازین این شورا تلاش می كرد و به دنبال سرمایه گذاری در اینترنت ملی بود؛ به شكلی كه در دوره های مختلف ریاست جمهوری كوشش كرد تا این كار به نتیجه برسد ولی همانگونه كه می بینیم هنوز شبكه ملی اطلاعات به صورت كامل آماده نشده در صورتیكه امروز كشور ما برای استقلال روانی، علمی و اخلاقی به آن نیاز دارد.

وی ابراز امیدواری كرد این كار نهایی شود و مثل كشورهای چین و روسیه كه از لطمه های اینترنت و فضای مجازی و حملات مجازی غرب خودشان را نجات داده اند، كشور ما نیز نجات پیدا كند.

رضایی اصفهانی اضافه كرد: در مساله ویروس كرونا دیدیم چگونه در فضای مجازی با اعصاب و روان افراد و حتی سلامت مردم بازی می كنند. سالاریان درحدود هفت سال پیش گفت آماده رونمایی از شبكه ملی اینترنت است ولی راه اندازی این طرح هر ساله عقب افتاده و امیدواریم با ایجاد اینترنت ملی یك گام بزرگ دراین زمینه برداشته شود تا بتوانیم از امتیازات آن بهره مند شویم.

همانگونه كه رهبر انقلاب اشاره كردند، اگر احتمال حمله بیولوژیك در زمینه شیوع ویروس كرونا وجود داشته باشد و قرائنی نیز در كشورهایی مانند روسیه و چین مطرح شده كه ممكنست حمله ای از طرف آمریكا و اسراییل باشد، در این صورت باید گفت مرحوم سالاریان در چند جبهه جنگید كه یكی جبهه جنگ تحمیلی و دیگرجبهه علمی و همین طور در جنگ بیولوژیك بودو رحلت وی شهادت گونه بوده است.

رضایی اضافه كرد: مرحوم سالاریان مدت ها با مشكل بیماری قند رنج روبرو بود؛ به بیماری كرونا مبتلا شد و در شب شهادت امام كاظم (ع) (اول فروردین ۱۳۹۹) در بیمارستان فرقانی قم فوت كرد.

در پی رحلت مرحوم سالاریان قائم مقام اجرایی مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی نور بعضی از بزرگان حوزه های علمیه همچون آیت الله علی رضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه و حجت الاسلام حمید شهریاری دبیر كل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس مركز نور پیام تسلیت صادر كردند.

در پیام شهریاری آمده است: سال ها تلاش و مجاهدت وی در راه پیشرفت و اعتلای حوزه علمیه قم با استفاده از ابزارهای نوین، این مرد بزرگ را الگویی برای طلاب علوم دینی در راه آموزش و پژوهش فناورانه ساخته بود.

وی اضافه كرد: بدون تردید كوشش های بی وقفه وی در راه تأسیس شورای عالی فضای مجازی و تحكیم مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی در خاطره ها ماندگار است. خدمات بی دریغ و گسترده او به همه دوستان و همكارانش، توشه آخرت او و غبطه ما در روز جزاست.منبع:

1399/01/04
21:05:09
5.0 / 5
3558
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس دونی