خدادی:

جان من ایران من انعكاس خدمات تلاشگران مبارزه با كروناست

جان من ایران من انعكاس خدمات تلاشگران مبارزه با كروناست

به گزارش لباس دونی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان برگزاری مسابقه رسانه ای شهروندی «جان من ایران من» اظهار داشت: این مسابقه قدردانی مردم ایران از كسانی است كه در خط مقدم كرونا حضور دارند و در حلقه ای مهم تر تكریم خانواده های آنان است.


به گزارش روز دوشنبه فرهنگسرای رسانه، محمد خدادی در نشست خبری مسابقه «جان من ایران من» كه به صورت آنلاین بوسیله صفحه آپارات این مسابقه برگزار شد، اظهارداشت: این روزها بیماری كرونا وارد كشور شده است و خیلی از متخصصین به صورت شبانه روزی در حال كاركردن روی آن هستند تا هرچه سریع تر درمانی برای آن پیدا كنند.
وی اظهار داشت: در ارتباط با این بیماری اطلاع رسانی های زیادی صورت می گیرد چه از بعد داخلی و چه از بعد خارجی، آن چیزی كه بیش تر از كرونا عامل تشدید است، ویروس اطلاعات غلط است.
خدادی اضافه كرد: آنچه كه گفته می شود بر طبق گمانه ها، برداشت ها و گاهی سوء استفاده ها از شرایط به وجود آمده است، باید دقت داشت كه دانسته های ما فرصت تصمیم ما را فراهم می آورد و این تصمیم ها منجر به عمل می شود. بدین سبب هرچه قدر كه دانسته های ما دقیق تر باشد، صدماتی كه ممكنست وارد شود كمتر است.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان كرد: در حقیقت تصمیمات و اقدامات باید مبتنی بر علوم تخصصی باشد و با هویت مشخص و مرجع دقیق و صحیح اطلاعات بدهیم و از منابع نامعلوم اطلاعات ندهیم كه مطمئنا تبعاتی به همراه دارد.
وی اضافه كرد: فضای شك و تردید سم مبارزه و مواجهه با هر بحرانی است و تصمیم دقیق و صحیح و بعد از آن شناخت ابعاد این مساله مستلزم اطلاع رسانی دقیق از منابع مشخص است.
تاثیرگذاری قدرت اطلاع رسانی بر كنترل كرونا
خدادی اشاره كرد: در جریان اطلاع رسانی باید به مراجع اطلاعاتی دقیق كه وزارت بهداشت و درمان است توجه داشته باشیم، امروز نقش اطلاع رسانی جلوتر از هر فرآیندی است و قدرت اطلاع رسانی می تواند بر روی پیش گیری از مبتلاشدن به این ویروس، درمان و كنترل آن تاثیر به سزایی داشته باشد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: بعنوان مثال اطلاع رسانی دقیق در زمان مراجعه به مراكز درمانی، شیوه استفاده صحیح از مواد ضدعفونی كننده، حضور نداشتن در مراكز شلوغ و... همگی از مواردی است كه باید به درستی اطلاع رسانی شود تا خطرات كرونا كاهش پیدا كند.
وی اشاره كرد: همه باید با هویت معلوم دیدگاه های خودرا به اشتراك گذارند چونكه یك صدای نامعلوم می تواند در هر جای دنیا تولید و به مردم داده شود و موجب اغتشاش ذهنی آنان شود، این كار می تواند موجب ترویج ویروس ناكارآمدی و بدگمانی شود كه خطرش از بیماری كرونا بسیار بیشتر است، اگر صحبت از نبود تجمع و كاهش تردد می شود برای سلامتی خود مردم است.
خدادی با اشاره به كمك همگانی برای پیروزشدن بر كرونا اظهار داشت: امروز همه نهادهای كشور اولویت كاری خودرا كمك به مردم در مواجهه با كرونا قرار داده اند.
وی اضافه كرد: برای مقابله با این ویروس نیاز به كمك همه داریم و هر ایرانی باید از ظرفیت خود برای پیشگیری و كنترل كرونا هم برای خود و هم برای دیگران استفاده نماید، هر فرد برای خودش باید اقدامات صحیح بر طبق اطلاعات صحیح داشته باشد و برای دیگران نیز باید اطلاعات صحیح در اختیارشان قرار بدهد و آنچه كه برای دیگران به اشتراك می گذارد بر طبق اطلاعات درست و مرجع صحیح باشد.
انعكاس خدمات كسانی است كه جانشان فدای ایران می شود
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری مسابقه «جان من ایران من» اظهارداشت: در این فضای حساس به واژه ای كه همه مردم بدان اعتقاد دارند روی آوردیم؛ واژه ای با نام جان من ایران من، مطمئنا جان هر ایرانی با نام ایران زنده است و با این نام به حیات خود ادامه می دهد.
خدادی اظهار داشت: مطمئنا جان همه ما فدای ایران است و ایران امروز، ایرانی همدل و همكار است چونكه ویروس جان همه مردم را تهدید می كند و نیاز داریم كه دست به دست هم بدهیم و برای مقابله با آن به هم كمك نماییم.
وی اضافه كرد: بر این اساس، مسابقه جان من ایران من را تدارك دیدیم كه اسم آن در دل هر ایرانی زنده است و با هر ایرانی زندگی می كند.
خدادی با اشاره به اینكه امروز ده ها هزار پرستار و پزشك جانشان را در خطر قرار دادند تا از سلامت قلب های مردم ایران محافظت كنند، اظهارداشت: علاوه بر این سایر نهادها نیز دست به دست یكدیگر دادند تا نیازهای مردم ایران را در این ایام فراهم آورند.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان آمادگی خیلی از نهادها برای برگزاری مسابقه «جان من ایران من» بیان كرد: همین طور برخی از برندها همچون دیجی كالا اعلام همكاری كردند كه بسیار باارزش است، هدف اصلی ما از برگزاری این مسابقه انعكاس خدمات كسانی است كه جانشان فدای ایران می شود و نمادی از همه تلاشگرانی است كه خط مقدم آن پزشكان، پرستاران و كادر درمانی هستند.
هشدار به منتشركنندگان اخبار جعلی
خدادی افزود: این مسابقه تقدیم به همه كسانی است كه ظرفیت های مختلفی را برای تسهیل در زندگی مردم فراهم كردند و مهم تر از همه اصحاب رسانه از صدا و سیما و شبكه های استانی و رادیویی گرفته تا در خبرگزاری ها و... هستند كه در پشت دوربین ها قرار دارند و اتفاقات را برای ما روایت می كنند و همیشه اسمشان در پشت خبرها دیده نمی گردد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با آگهی به افرادی كه بیرون از مرزهای كشور هستند، اظهار داشت: این افراد دو دسته اند؛ یك دسته كسانی هستند كه دلسوزند و كمك می كنند اما عده ای هم هستند كه با اخبار جعلی نگرانی مردم را می افزایند و با القای ناكارآمدی می خواهند ناامیدی در میان مردم ایجاد كنند، به آنان آگهی می دهم كه این كار مردانگی نیست و بارها ثابت شده است كه مردم ایران در جایی كه نیاز به كمك دارند خیلی سریع به كمك همدیگر می روند، جان من ایران من برگرفته از شعر فردوسی است و اشاره به همین همدلی دارد.
انعكاس ظرفیت تلاش همگانی مردمی و خانواده های كادر درمانی
خدادی، مسابقه «جان من ایران من» را انعكاس زحمات كادر درمانی دانست و اضافه كرد: این مسابقه نماد انعكاس ظرفیت تلاش همگانی مردمی ست كه در خط مقدم آن كادر درمانی حضور دارند و در حلقه ای مهم تر خانواده های آنان حضور دارند.
وی بیان كرد: این مسابقه تكریم خانواده كسانی است كه برای جان مردم محل خانه شان را ترك كردند و به هموطنان خود كمك می كنند.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: مسابقه «جان من ایران من» برای این است كه با تولید كلیپ، متن، تصویر، عكس و هر چیزی كه بتواند این دلاوری، مردانگی و جوانمردی را بیان كند به همه كسانی كه این روزها تلاش می كنند ادای دین نماییم، باید این موارد را انتشار بدهیم و ضبط نماییم تا در تاریخ این كشور بماند.
خدادی با اشاره به ظرفیت مردمی مسابقه «جان من ایران من» اظهار داشت: هر كس در هر جایی كه هست می تواند در آن نقش آفرینی داشته باشد، این مسابقه بیان قدردانی مردم و احساسات همه ایرانی خطاب به كسانی است كه این روزها واقعا زحمت می كشند، بیان حتی یك خسته نباشید و خداقوت در چارچوب های مختلف كلیپ، متن، تصویر و... خطاب به آنان موجب می شود كه روحشان سرحال شود بااینكه جسمشان بسیار خسته است. باید دراین زمینه مشاركت ملی ایجاد و این حماسه ملی را ماندگار نماییم كه حتما الگوی جهانی خواهد شد.
یك خسته نباشید ظرفیت كشور را بالا می برد
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هر كس در هر جایی كه هست و حتی با یك جمله خطاب به همه زحمت كشان این روزها شامل كادر درمانی، راننده ها، نانوایان، سپاه و بسیج و ارتش، پلیس و... می تواند سهم كوچكی داشته باشد، این وظیفه هر ایرانی است.
وی اضافه كرد: مردم ما همیشه نشان دادند كه قدردان هستند، مطمئن باشید كه یك واژه خداقوت و خسته نباشید بزرگترین قدرت را در این كشور به وجود می آورد و ظرفیتی به وجود می آورد كه مقاومتمان در مقابل این ویروس را افزایش بدهیم.
خدادی با قدردانی از پزشكان، پرستاران، خبرنگاران، عكاسان پلیس و همه كسانی كه قلبشان برای این مردم می تپد، اظهارداشت: جان من ایران من ظرفیتی در اختیار شماست و تبدیل به قدرشناسی از كسانی خواهد شد كه در راه مواجهه، مبارزه و مدیریت كرونا به میدان آمدند و اساسا ما كرونا را شكست می دهیم.
ادای احترام به تلاشگران روزهای سخت
رئیس فرهنگسرای رسانه در ادامه درباره شكل گیری مسابقه «جان من ایران من» اظهار داشت: این مسابقه ادای احترام به همه كسانی است كه در این روزهای سخت، با جان و توان خود مشغول خدمت رسانی هستند، ادای احترام به خانم صفایی معلم ۶۷ ساله ای كه «آنلاین» را حتی نمی توانست به درستی تلفظ كند اما مهر و توجهش همه ما را متاثر كرد.
مهدی محمدی اضافه كرد: مسئله اول این روزهای كشور و حتی همه دنیا كروناست، ویروسی كه با همه كوچكی دنیا را كاملاً به خود مشغول كرده است.
وی بیان كرد: این بیماری پا را از مرزهای پزشكی نیز فراتر گذاشته و تبعات اجتماعی و سیاسی نیز یافته است، به شكلی كه راه های پیش گیری از آن نیز فراتر از علم پزشكی، در امید و اتحاد و همبستگی ملی تجلی پیدا می كند، این موقعیت خطیر ما را بر آن داشت تا سهمی اندك در ثبت، بازآفرینی و گسترش این امید و اتحاد داشته باشیم.
رئیس فرهنگسرای رسانه اظهار داشت: مسابقه رسانه ای «جانِ من ایرانِ من» در ۲ بخش كلی «نوشتار رسانه ای» و «تصاویر رسانه ای» برای ۲ گروه «اهالی رسانه» و «شهروندان» در هفت محور كلی طراحی شده است.
محمدی، زحمات شبانه روزی پزشكان، پرستاران و كادر درمانی بیمارستان ها و سایر نهادهای امدادرسان برای مقابله با ویروس كرونا، كوشش های شبانه روزی نهادهای خدمت رسان، صنایع و بخش های عمومی كه در شرایط اپیدمی كرونا كماكان به مردم خدمت می كنند، نوروز باستانی ایرانیان و كرونا را از محورهای این مسابقه عنوان نمود.
وی اظهار داشت: فعالیت داوطلبانه و جهادی گروه های جهادی و نیروهای مسلح شامل سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی برای خدمت رسانی به مردم و لطمه دیدگان، همدلی و اتحاد مردم در پخش وسایل ضروری بهداشتی به صورت خودجوش، بهبودیافتگان كرونا و ادامه مسیر زندگی و كوشش برای آگاهی بخشی صحیح و تشخیص اخبار غلط و شایعات از دیگر محورهای اصلی این مسابقه است.
رئیس فرهنگسرای رسانه با اشاره به «بخش ویژه» در مسابقه «جانِ من ایرانِ من» اضافه كرد: این بخش در ۲ محور «شخصیت موثر در اطلاع رسانی و امید بخشی در حوزه رسانه»، «برجسته ترین رسانه در اطلاع رسانی و امید بخشی در حوزه رسانه» برگزار می گردد.
معرفی داوران مسابقه «جان من، ایران من»
دبیر مسابقه «جان من ایران من» درباره اركان و داوران این مسابقه اظهار داشت: محمد خدادی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ریاست مسابقه را بر عهده دارد، هنرمندانی همچون سیف الله صمدیان، محمد نوروزی، محمد حمیدی مقدم، سیدصادق موسوی، ساتیار امامی و احسان رفعتی داوران بخش «تصاویر رسانه ای» هستند.
محمدی اضافه كرد: در بخش «نوشتار رسانه ای» نیز استادانی همچون یونس شكرخواه، حسن نمكدوست، فریدون صدیقی، گیتا علی آبادی و علی اصغر محكی داوری آثار را بر عهده گرفته اند.
وی بیان كرد: مسابقه «جان من ایران من» به همت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگسرای رسانه و با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، بانك مركزی جمهوری اسلامی، شستا، موسسه مطبوعاتی نشرآوران، دیجی كالا، آپارات، مركز گسترش سینمای مستند و تجربی، انجمن سینمای جوان و سایت آپارات از ۲۶ اسفند تا اختتام فروردین ۹۹ آماده دریافت آثار علاقه مندان است.
دبیرخانه مسابقه «جان من ایران من» در فرهنگسرای رسانه واقع شده است.
علاقه مندان جهت شركت در این مسابقه می توانند آثار خودرا به پست الكترونیكی فرهنگسرای رسانه به آدرس Resanehfarhangsara@gmail.com ارسال نمایند و یا به صورت فیزیكی و روی لوح فشرده به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند.
همچنین علاقه مندان برای دریافت فراخوان و قوانین شركت در مسابقه می توانند به تارنمای فرهنگسرای رسانه به آدرس resaneh.farhangsara.ir بازگشت كنند و برای كسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۶۷۱۴۸۲ تماس بگیرند.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، تابحال ۱۴ هزار و ۹۹۱ نفر در كشور بطور قطعی به ویروس كرونا مبتلا شده، ۸۵۳ نفر بر اثر مبتلاشدن به این ویروس فوت كرده و ۴ هزار و ۹۹۶ نفر نیز بهبود یافته اند.

منبع:

1398/12/26
21:20:34
5.0 / 5
3769
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خدمات , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی